ROTARY  INTERNATIONAL
ישראל אזור 2490
 

מועדון רוטרי חולון

                               

 

       

מונה:

הטרנסג'נדרים 

ערב אשכולי במועדון

3/10/2021הרצאה במועדון רוטרי חולון על תולדות יהדות בבל
מועדון רוטרי חולון אירח ב-25.7.21 את מר יצחק חיים, שהרצה בנושא יהדות בבל. אחרי שהגיע מר יצחק חיים מעיראק לישראל, הוא היה עובד מדינה, שירת בצה"ל והגיע לדרגת קצונה בכירה. מיד כשיצא לגמלאות הוא החליט להתמסר לחקר יהדות בבל, וזאת באופן התנדבותי במוזיאון של "מורשת יהדות בבל" באור יהודה. במסגרת זו הוא עוסק רבות (גם כיום) במחקר, בהרצאות ובהדרכות, כולל לסטודנטים לתואר שני ושלישי.
מר יצחק חיים סקר בקצרה את כל "גלויות בבל" של היהודים לאורך ההיסטוריה, תחת האימפריות היוונית, הרומית והעות'מאנית (המוסלמית). הוא אמר שתחת השלטון העות'מאני (מ-1532 עד סוף מלחמת העולם הראשונה) השפילו המוסלמים את יהודי עיראק, ואילו בתקופת המנדט הבריטי (1921 - 1932) נהנו היהודים משוויון כמעט מלא, יוצגו בבית-המחוקקים והתקבלו ללימודים גבוהים ולעבודה בשירות המדינה. היהודים היו גם דוברי אנגלית והיוו גורם כלכלי נכבד לשלטון הבריטי, לרבות במסחר הימי החשוב עם המזרח הרחוק. בתקופה זו חיו יהודי עיראק ברווחה גדולה, ואחד הנכבדים, יחזקאל ששון, היה שר האוצר בין השנים 1921 - 1925.
המפנה החמור במצבם של יהודי עיראק החל ב-1932, כשההשפעה הנאצית חדרה לארץ זו. חאג' אמין אל-חוסייני (המופתי), אחרי פגישתו עם היטלר, ליבה את השנאה גם נגד יהודי עיראק. החלו התנכלויות חמורות ליהודים, שהגיעו לשיאן ביוני 1941 בפוגרום שנקרא "פרהוד", בו נהרגו 180 יהודים, אלפים נפצעו ורכושם נבזז. עקב מצב זה הקימו יהודי בגדאד את ה"שורה", מחתרת יהודית להגנה עצמית ולבריחה מעיראק (גם לארץ ישראל).
המרצה אמר שהקמת מדינת ישראל היוותה מפלט אדיר ליהודי עיראק הנרדפים. העלייה הגדולה לישראל החלה ב-1950, ומתוך כ-170,000 יהודי עיראק נותרו בה רק כ-12,000.
המרצה המליץ לחברי רוטרי חולון לבקר במוזיאון "מורשת יהדות בבל".
נשיא מועדון חולון, מוטי קרוטהמר, וכן חבר המועדון צביקה גרינוולד, הודו למר יצחק חיים על הרצאתו החשובה והמרתקת. הם העניקו לו  כהוקרה את דגלון רוטרי חולון.
                                                                                                                                                                                     כתב יאיר שאנן.  צילמו מינה זוהר ויאיר שאנן.
 
 
 
 

הרצאה של קצין ותיק ביחידה 669


חברי מועדון רוטרי חולון ואורחיהם זכו ב-18.7.21 לשמוע הרצאה מעניינת ביותר על יחידה 669: יחידת החילוץ והפינוי בהיטס של חיל-האוויר, שהוקמה ב-4/1975. המרצה היה עמי מורן , קצין ששירת בין השאר בסיירת "חרוב" ובתפקידים קרביים רבים.
עמי מורן סקר את תולדות התפתחותו של נושא החילוץ והפינוי האווירי בעולם (החל מ-1917) ובארץ החל מ-1947 (חילוץ של פצוע מהפלמ"ח ליד בית-אשל). הוא  סיפר על חילוצים רבים שבוצעו בשנים הראשונות של המדינה באמצעות כלי-טיס דלים. ב-1952 נקלטו 2 מסוקים קטנים ורק ב-1956 החלו לקלוט מסוקים גדולים יותר.
המרצה סיפר על אירועי חילוץ רבים ומיוחדים, במהלך המלחמות וב"שגרה". למשל, חילוץ ראשון של טייס בוצע ב"מבצע סיני", כשהטייס בני פלד (לימים מפקד חיה"א) חולץ ע"י "פייפר" לאחר שנאלץ לנטוש את מטוסו. ב"מלחמת 6 הימים" חולצו 15 טייסים שנטשו את מטוסיהם, ומאות פצועים פונו ע"י מסוקים. ב- 6/1972 התנגשו 2 "פנטומים" ו-4 אנשי הצוות נחתו בים. 3 מהם חולצו ע"י יחידת פינוי בהיטס, אך הרביעי טבע משום שצוות החילוץ לא הוכשר למצבים מורכבים כאלה. המסקנה המרכזית שהופקה מהאירוע הייתה שיש להקים יחידה מקצועית רב-תחומית לחילוץ מוטס, ולאחר הכנות והכשרות רבות הוקמה יחידה 669. משום שמסוק החילוץ מוגבל למספר קטן של אנשי צוות, הם נאלצו לרכוש ולהתמחות בתחומים רבים כגון: לחימה, ניווט, צניחה, חילוץ ימי, הישרדות (גם במדבר או בשלג), רפואה וחבישה, חילוץ משדה מוקשים, ממצוקים ומנקרות.
עמי מורן התגאה גם בכך שיחידה 669 הצליחה לפתח אמצעים ייעודיים חשובים לתפקודה, כגון ערכת חובשים, ערכת ציוד ערסלי, פורק מתח חשמלי (הארקה). הוא סיפר על אירועי חילוץ ופינוי, שבהם הוא פיקד על צוותים, ושילב בהרצאתו צילומים של חילוצים מיוחדים. בנוסף למשימות חילוץ צבאיות, עוסקות היחידות לפינוי בהיטס גם במצבי חירום אזרחיים, כגון באירוע השרפה ב"בית צים" בת"א ב-1966, בו חולצו 50 איש מגג הבניין.
נשיא רוטרי חולון, מוטי קרוטהמר, הודה לעמי מורן על הרצאתו המאלפת והעניק לו כהוקרה את דגלון המועדון.
                                                                                                                                                                          כתב יאיר שאנן

 

מפגש רוטרי חולון במפעל של מוטי קרוטהמר

מפגש רוטרי חולון בבית משפחת כהן

הרצאתו של שגריר לשעבר של ישראל בניגריה

מועדון רוטרי חולון ערך ב-25.4.21 מפגש בגינת ביתו של מאיר הולנדר. הארגון והאירוח של המפגש ע"י גליה ומאיר היו מרשימים, לרבות כיבודים ומשקאות.
אורח-הכבוד היה מר אוריאל פלטי, אשר עבד 35 שנים בשירות החוץ הישראלי. חלק מתפקידיו החשובים היו: ייצג את ישראל בעצרת האו"ם, היה מתאם בשיחות השלום עם ירדן, כיהן כקונסול כללי  בפילדלפיה, היה שגריר ישראל בניגריה משך 4 שנים – וסביב נושא זה בחר מר פלטי לספר.
השגריר סקר את מיקומה של ניגריה באפריקה ותיאר את נתוניה הבסיסיים. בין השאר אמר שאוכלוסייתה מונה כ-220 מיליון איש, רבע מאוכלוסיית כל אפריקה. הוא סיפר, שחלק הארי מאוכלוסיה זו הוא נבער ועני, לכמחצית מהם יש רק 1.5 דולר ליום. עוד סיפר כי בניגריה חיים 250 מיעוטים אתניים וכי המשאב הכלכלי העיקרי בה הוא הנפט. הוא סיפר גם על השחיתות העצומה בניגריה ועל רמת הביטחון האישי הגרוע, כולל חטיפות עבור כופר. גם המשטר בה אינו יציב, וחלו בה 6 הפיכות.
לגבי קשרי ישראל עם ניגריה הדגיש מר פלטי, כי עצם העובדה שישראל מיוצגת בה ע"י שגריר בלעדי (כשברוב מדינות אפריקה מכהן שגריר משותף למספר מדינות) נובעת מהקשרים הטובים בין שתי המדינות. ישראל משקיעה בניגריה בעיקר בפיתוח תשתיות (נושא שעליו הרחיב חבר המועדון יוסי הרוש). לשאלת משתתף סקר המרצה את ההיקף העצום של ההשקעות של סין בניגריה, במיוחד בתחום התשתיות.
לבקשת אברהם קוטלר, נשיא המועדון, הודה המארח מאיר הולנדר בחום למרצה הנכבד על הרצאתו המאלפת והביע תקווה שמר פלטי ירצה בפנינו שוב.
                                                                                                                                             
                                                                                                                                                   כתב יאיר שאנן.  צילמו מאיר הולנדר.
הקשר בין ארגוני הטרור והפשע לבין ארגוני הסמים
מרצה: מר יניר מלך
יותר מ-40 חברי רוטרי מכל מועדוני האשכול זכו לראות ולשמוע ("זום") ב-18.10.20הרצאה מרתקת על הקשר בין הטרור והפשע לבין הסמים. המרצה היה מר יניר מלך – הבעלים והמנכ"ל של חברת "אביר-בטחון". זהו גוף בטחוני "חכם", הנותן שירות רציף ויכולות מודיעיניות לחברות ולארגונים גדולים ומפורסמים בארץ ובעולם.
מר יניר סקר את תחומי העיסוק של החברה וביניהם: רכזי מודיעין ארגוניים, טכנולוגיות מיגון, ניהול משברים, רכש ולוגיסטיקה, משאבי-אנוש. הוא אמר, כי הוכח שיש קשר הדוק בין עולם הפשע והטרור לבין עולם הסמים. פשיעה בינלאומית הוא הגדיר כפשיעה, שארגונים מבצעים פעולות פליליות מעבר לגבולות גיאוגרפיים ברחבי העולם.
המרצה הקרין מצגת מרשימה והציג דוגמאות מהעולם לפשיעה, טרור וסמים. הוא הדגיש שהארגון הגדול ביותר בעולם בתחומים אלה הוא "חזבאללה", שקשור, בין היתר, לקרטלי פשע בדרום אמריקה. כמו-כן הדגיש את איראן התומכת בארגוני טרור רבים. מר יניר אמר שישראל מוקפת באויבים ובארגונים ששייכים גם לרשתות סמים. במצגת הוא הקרין גם קטעים של פעולות טרור ע"י בכירי הטרוריסטים וכן של דרכים מיוחדות להברחת סמים. המרצה עמד על הדברים המשותפים לעולמות הפשע, הטרור והסמים ומנה את שיטות הפעולה הזהות שלהם.
מר יניר תיאר את הבעיות המרכזיות שקיימות בלחימה ב"נרקו-טרור" ומנה מספר דרכים, שלדעתו חיוניות ללחימה זו. ביניהן: העולם חייב למקד מאמץ של שיתוף פעולה מודיעיני בין גופי האכיפה בעולם. כמו-כן יש להגביר את הלחץ על מדינות שונות להטיל סנקציות על ארגוני הטרור, וכן לאתר את מסלולי הכסף שלהם.
נשיא מועדון חולון, מר אברהם קוטלר, ביקש מנ"ל משה הורן להודות למרצה, וזה הדגיש שמר יניר מלך נתן הרצאה מרתקת וחשובה מאד והודה לו על שנאות בהתנדבות מלאה להרצות בפנינו.
                                                                                                                                                    כתב יאיר שאנן

סכסוכי ירושה – סיפור מיומנו של פרקליטחברי מועדון רוטרי חולון קיימו ב-4.10.20 ישיבת "זום". הישיבה הוקדשה להרצאה מפי עו"ד יריב רשף, יו"ר ועדת ירושה של לשכת עורכי הדין , במחוז ת.א שהתנדב  לספר לחברים על פרשה משפטית שהוא טיפל בה לפני 19 שנים.

נושא הפרשה היה סכסוך על ירושה. אשה שפנתה ליריב באה במטרה לייצג את שרה, אחותה של אמה שנפטרה, במאבק על ירושת דירת הנפטרת. זאת לנוכח טענת אחות אחרת של אמה שהמנוחה הורישה לה בצוואה את הדירה. שרה הייתה בת 87, חולת סרטן בגרון, ועסקה בקבצנות נדבות.

הפרשה הלכה והסתבכה. היא נמשכה מספר שנים ונדונה בבית-המשפט המחוזי ולבסוף גם בבית-המשפט העליון. יריב, בסיוע אחיו (אף הוא עו"ד) ניהלו מערכה מורכבת ועיקשת.

המרצה יריב תיאר בפרטי פרטים את ההשתלשלות למרות שעברו מאז 19 שנים. שיא המתח היה בדיון האחרון של בית-המשפט. כשיריב נכנס לאולם המשפט, ראה את לקוחתו שרה מעולפת. אנשים בסביבתה בקשו לפנותה לבית-חולים, אך יריב התנגד ועודד אותה להעיד את עדותה המכרעת. שרה אכן התאוששה והעידה. המשפט הסתיים סוף-סוף ופסק-הדין החזיר את דירת המחלוקת לשרה. הצד השני ערער לעליון, וזה (בראשות אליקים רובינשטיין) דחה את הערעור והשית הוצאות משפט על העוררים.

נשיא המועדון, אברהם קוטלר, ביקש מעו"ד מאיר הולנדר להודות למרצה. מאיר שיבח את יריב על סיפור מאבקו המשפטי הארוך והמורכב. הוא ציין שיריב סיפר באופן רהוט ומרתק.

 

                                                                                                                                                                                                                          כתב יאיר שאנן.


סמנכ"לית  תעשיה ומסחר בעיריית חולון הרצתה בפני חברי רוטרי


15/9/19

חברי מועדון רוטרי אירחו (במכון הטכנולוגי חולון) את גב' איילת כהן, המכהנת מזה כשנה וחצי כסמנכ"לית תעשיה ומסחר בעיריית חולון. גב' כהן הקרינה מצגת           שהמחישה לנוכחים את הזירה העיקרית שבטיפולה: אזור התעסוקה ("התעשייה" לשעבר) במזרח העיר – תחילה באמצעות תצלומים מהאוויר שבהם נראו ממדי האזור, האתרים הקיימים, אלה שבשלבי בנייה ואלה שמתוכננים.
המרצה  הקרינה והסבירה את הפונקציות של "מינהל תעשיה ומסחר", וביניהן: פיתוח תשתיתי, שדרוג מרכזי המסחר בחולון, נתינת רישוי לכל העסקים בעיר, סיוע לעסקים (בעיקר לקטנים). היא ציינה שהעירייה מעודדת יזמים, חברות גדולות וקבלנים לפתח את עסקיהם בחולון, בין השאר ע"י הפחתת המסים יחסית לערים שכנות. כמו-כן ציינה, שהפיתוח נועד גם לצורכי מסחר, משרדים ובידור.
הסמנכ"לית ענתה לשאלות שונות של הקהל, וביניהן לגבי היציאה המיוחלת מחולון-מזרח לכביש 4 צפונה (בעיית מימון), לגבי "אזור התעשייה הקטן" הצפוני המוזנח (המגמה לפתח שם משרדים ומגורים), ולגבי רח' סוקולוב (שחלקו, בין רחובות קראוזה לקוגל, יוכשר  למדרחוב).
במהלך ההרצאה הגיע גם מנכ"ל העירייה, מר יוסי סילמן, אשר נענה לבקשת הקהל והבהיר נושאים חשובים נוספים כגון: "הרכבת הקלה" בחולון ( בשלב זה עוסקים בהעתקת תשתיות המים והביוב, שלא תהיינה מתחת לתוואי הרכבת). המנכ"ל ציין, שבגדול העיריה שואפת לעצב את חולון עם תמהיל שיתאים לדור הבא. מאידך גיסא, הדגיש המנכ"ל, שהעירייה מקדישה תשומת-לב ומשאבים רבים לבני "הגיל השלישי", שכן בחולון גרים כיום כ-30 אלף גימלאים, ויש להציע להם פתרונות מתאימים, כולל מרכזי תעסוקה.
בסיום העניקו נ"ל אלי טרטנר, נשיא המועדון משה יצחקי ומ"מ המזכירה שי אריאן – תעודת הוקרה לגב' איילת כהן על הרצאתה המעניינת והחשובה.
                                                                                                                                                                    כתב יאיר שאנן. צילם נ"ל מאיר הולנדר.
 דרכים לבריאות

21.7.2019

מועדון רוטרי חולון התכבד לארח את גב' סיגל יצחק, מנטורית לנושאי בריאות ותזונה בריאה, בעידן שלנו. המרצה הגדירה מה זו בריאות ואיך שומרים עליה. דברה על תזונה נכונה ואכילה הגורמת למחלות, ציינה שכל המחלות המופיעות בבני האדם, בעידן הנוכחי, נובעות מתזונה לקויה. המרצה הביאה מספר דוגמאות של מחלות אופייניות בימינו ממספר ארצות בהן יש זיקה למזון . ציינה בהרחבה מה מסתירים המפרסמים מאחורי הפרסומות למאכלים השונים. ממליצה לשלטונות ורשויות הבריאות לדאוג לתזונה נכונה שתמנע את הצורך בפניה לרופאים ולבתי חולים ואף למוות. ההרצאה הייתה מעניינת ונתנה לנוכחים מבט נרחב על הצורך באכילה נכונה. בסיום ההרצאה הודה לה בשם כל חברי המועדון הנשיא המחליף נ"ל משה הורן.
                                                                                                                                                                                                    כתב: משה חכימיאן   צילם: ישראל זהר
                                                                             
 
                             סוגיות בחוק השיפוט
                7/7/2019
 
מועדון רוטרי חולון, התכבד לארח את השופט עמית, משה סובל המוכר לכל החברים כשופט בתחרויות הנואם הצעיר. כבוד השופט הרצה על מערכת המשפט הצבאי לדורותיה, בדגש על פרשיות צבאיות המותרות לפרסום, מקום המדינה. בדברי הפתיחה ציטט השופט מהתנ"ך את נושא "כי תצא למלחמה", מדובר על כללי גיוס, לחימה ושבויים. בהמשך נתן הסבר לחוק השיפוט הצבאי ובתי הדין הצבאיים, כמוכן על מי חל החוק, עונשים ופסקי דין. השופט הציג מספר דוגמאות של פרשיות שהסעירו את המדינה לאורך שנים.
פרשת טוביאנסקי מאיר , פרשת נירים, פרשת הקצין שמואל הס, הריגת הילד בלוד, פרשת הטבח בכפר קאסם, סירוב הפקודה של שני חיילים ערב מלחמת יום הכיפור וכן פרשת מפקד חיל הים האלוף ברקאי ולסיום הרחיב על פרשת רמי דותן. ההרצאה הייתה מעניינת וריתקה את כל הנוכחים. עם סיומה הודה לו נשיא המועדון, משה יצחקי ונ"ל נתן שרפמן העניק לו את דגל המועדון.
 
                                                                                                                                                                                                          כתב: משה חכימיאן , צלמה: מינה זהר 
 
"הלשון והלצון ומה שביניהם".

                                                                                                                       19/5/2019

הערב ארח המועדון את מר עמוס שפירא, בעברו חבר להקת פיקוד צפון, ארכאולוג ימי ולשונאי, להרצאה משעשעת על הנושא "הלשון והלצון ומה שביניהם".

בנוכחות חברי המועדון ואורחים העביר עמוס בחן, משחקי לשון, טעויות לשון נפוצות כל זאת תוך שילוב בדיחות וקטעי הומור.
השומעים מאוד נהנו מההרצאה, ובשם כולם הודתה למרצה חברת המועדון מלכה אמיתי ויחד עם נשיא המועדון, משה יצחקי, העניקו לו תעודת הוקרה.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           כתב וצילם נ"ל מאיר הולנדר           
 

פלמ"חניקית יקירת חולון - על מאבק  השליטה  באזור צומת חולון

5/5/2019

מועדון רוטרי חולון התכבד לארח את גב' ציפורה דגן, יקירת חולון, אשר הצטרפה בנערותה לפלמ"ח ובהמשך לארגון "ההגנה". בעת ההיא ציפורה דגן דילגה בין מספר יישובים לפי צורכי הארגון. ב-1947 הצטרפה לצוות שעסק בייצור תחמושת ב"סליק" תת-קרקעי ליד רחובות ("מכון איילון"). היא סיפרה על אירועים מיוחדים שאירעו שם.
גב' דגן הקדישה את עיקר הרצאתה לנושא המאבקים הקשים שניטשו במלחמת העצמאות בין יהודים לערבים על שליטה בדרכים אסטרטגיות, שיבטיחו גישה לישובים יהודיים. היעד העיקרי היה קישור מתל-אביב לירושלים לאספקת מזון, נשק ותרופות לעיר הנצורה. הקטע, שאודותיו היא תחקרה היטב והתמקדה בהרצאתה, הינו המאבק על שליטה באזור המוכר היום כ"צומת חולון". משום שמכיוון יפו הערבית המעבר דרומה היה בלתי-אפשרי, נותרה האפשרות להוציא שיירות מכיוון שכונת התקווה לעבר הצומת וליתר דיוק לשטח ביה"ס מקווה ישראל, שם התארגנו להמשך מסע השיירות לחולדה ובהמשך לירושלים ולישובי הדרום. המחלקה, שעליה בעיקר סיפרה המרצה נקראה אז "מחלקת המצודה". היחיד ששרד את רצח חברי המחלקה היה רחמים עוז. בנו פיני עוז השתתף בהרצאה ושיבח את גב' דגן על פעילותה האנושית וההסטורית.
גב' דגן מתפקדת גם כיום כהסטוריונית של ארכיון "ההגנה". במסגרת זו תחקרה אירועים ביסודיות ופרסמה זאת. לגבי הקרבות שניטשו ב"צומת חולון" היא מנהלת זה מספר שנים מאבק עקשני מול עיריות תל-אביב וחולון להנצחה ראויה של 13 הלוחמים שנהרגו בקרבות על השליטה באזור. רק לאחרונה הבטיחה לה ועדת ההנצחה של עיריית ת"א שהנושא יידון בוועדה.
יצוין שהמרצה הציגה על הקיר  תערוכה ייחודית של צילומים, מסמכים ומפות הקשורים לפעילותה של "מחלקת המצודה" ולחללים שנפלו.
בתום הרצאתה של גב' ציפורה דגן, הודו לה נשיא המועדון משה יצחקי, מ"מ המזכיר נ"ל מאיר הולנדר
ונ"ל שאול הרשטט – על הרצאתה המאלפת והמרגשת והעניקו לה תעודת הוקרה.
כתב יאיר שאנן, צילם נ"ל עמירם ון קלוטן                                                                                                                                                                              
כיצד להקדים תרופה למכה ?
24/3/2019
חברי מועדון רוטרי חולון שמעו הרצאה חשובה מאד בנושא נטילת תרופות. המרצה הייתה ד"ר ורדית קלמרו, רוקחת קלינית שמרצה ומייעצת על שימוש מושכל בתרופות ובתוספי מזון. ההנחה היא שהסיבה לאשפוזם של למעלה מ-10% מהחולים נעוצה בנטילת תרופות שלא כנדרש.
בסיוע מצגת הסבירה ד"ר קלמרו את  חשיבות הידע של כל אדם על התרופות ותוספי המזון שהוא נוטל ואת ההקפדה על אופן השימוש בהם. היא הדגישה שיש להסתייע בעלוני התרופות, ברופא וברוקח מוסמך כדי ליטול כל תרופה באופן שמתאים לאדם המסוים, ובמיוחד כשהוא נוטל מספר תרופות  בו-זמנית. המרצה הפריכה מיתוסים שונים הרווחים בציבור וציינה, שאין להכליל הנחות מקובלות לגבי תרופה כלשהי כאילו הן מתאימות לכל אדם. על כל רופא  להתאים את התרופה ומינונה לאדם בהתחשב בכל נתוניו הפרטניים.
ד"ר קלמרו הדגישה את חשיבות עיתוי נטילת התרופה ביחס לאוכל, משום שעיתוי לא מתאים עלול לבטל או להפחית את יעילות התרופה. "קיבה ריקה" – כשעה לפני האוכל או 2-4 שעות אחריו. כמו-כן היא הדגישה שאסור להפסיק נטילת תרופה בבת-אחת אלא בהדרגה ולפי הנחיות הצוות הרפואי. היא הדגישה גם את חשיבות אופן אחסון התרופה לפי המפורט בעלון המצורף.
המרצה עמדה על המשותף והשונה בין תרופה מקורית לתרופה גנרית וציינה שבזכות ייצור תרופות גנריות מחירי התרופות מוזלים בהרבה. היא הסבירה גם לגבי נטילת תוספי מזון – יש לשאול גורם מוסמך האם כדאי לקחת תוסף מסוים, יש לבדוק אם הוא ממקור מוסמך ואם יש עליו פיקוח יעיל.
ד"ר קלמרו פירטה אלו שאלות חייב האדם לברר עם הרופא/הרוקח לגבי כל תרופה: שם התרופה וצורתה, האם האדם אלרגי לחומר שבתרופה, אופן נטילתה, מה יש לצפות ממנה, משך זמן נטילתה, תופעות לוואי אפשריות, איך לנהוג במקרה שכחה של נטילת מנה?
המרצה הבהירה, כי בחיינו השלב החשוב יותר מהתרופות הינו אורח-החיים של האדם – פעילות גופנית מתאימה ותזונה מידתית ובריאה.
בסיום ההרצאה המרתקת הודה נשיא המועדון, משה יצחקי, למרצה, ויחד עם נ"ל מאיר הולנדר והמזכיר שי  אריאן העניקו לד"ר ורדית קלמרו תעודת הוקרה.
                                                                                                              כתב יאיר שאנן. צילמה מינה זוהר.                                                                                                                                                   
                                                             
   
  
     

 
         

מחקר שורשים של צאצא מ"מגורשי ספרד"
10.3.2019
חברי רוטרי חולון זכו לשמוע עובדות נסתרות ומעניינות בנושא הצאצאים של אנוסי ספרד. המרצה, מר יוסי בן-דור טרגן – צאצא למשפחת מגורשי ספרד מהעיר טרגונה (מכאן נובע שם משפחתו המקורי) שבחבל קטלוניה – סיפר על ממצאים אופייניים שהעלה על יהודים אנוסי ספרד. זאת, בליווי מצגת שבה הציג מסמכים מקוריים וצילומי אתרים יהודיים היסטוריים.
הממצא האופייני ביותר לאנוסי ספרד, עד היום, הוא לדבריו העמימות והסודיות של זהותם. למרות שחלפו למעלה מ-500 שנה מאז גירוש ספרד (1492) הרי שצאצאי האנוסים עדיין מסתירים את זהותם  וזיקתם ליהדות (מחשש פן יבולע להם או לקרוביהם). בשנת 2010  איתר  המרצה בספרד ארגון של צאצאי אנוסים בשם "תרבות ירושלים" ולימים קיבל תואר נשיא-כבוד של ארגון זה. כבוד גדול נפל בחלקו של מר בן-דוד לקבל מידי נציג עיריית טרגונה מפתח מוזהב של העיר, עליו כתוב "שלום טרגונה". באתר חורבות בית-כנסת נערך טקס הסרת לוט מלוח שיש, עליו כתוב בעברית ובקטלונית, שמגורשי העיר מוזמנים לשוב לטרגונה. מר בן-דור נשא דברים נרגשים, והטקס הסתיים בשירת "התקווה".
המרצה סיפר על ממצאים שהעלה בכפרים שונים בספרד, שבהם גילה כתובות אנטישמיות בוטות (למשל שם כפר שנקרא "להרוג יהודי" בספרדית). המרצה מסר, כי היעדים שאליהם ברחו מגורשי ספרד היו ברובם באמריקה הלטינית ומעטים היגרו מזרחה, כולל לארץ-ישראל. כיום, לדבריו, נמצאים ברחבי העולם כ-150 מיליון איש מצאצאי אנוסי ומגורשי ספרד.
בסיום ההרצאה המרתקת הודו הנשיא והמזכיר למר יוסי בן-דור, וחברת המועדון שוש חכימיאן העניקה לו תעודת הוקרה.
                                                                                                                כתב יאיר שאנן.  צילם מאיר הולנדר.
 
.
 
 


ה"סוד" לחיים באושר ובבריאות
17.2.2019

 
כולנו רוצים להיות מאושרים – זוהי הנחת היסוד שלמענה בנתה גב' אילנה רובינשטיין את תורת החיים שהיא מטיפה לה. גב' רובינשטיין, שהייתה גננת במשך 36 שנים, נוהגת לגלות את "הסוד" שלה בהתנדבות ברחבי הארץ. היא מנתה הגדרות רבות למושג אושר וציינה, שאדם אינו יכול להיות מאושר כל הזמן.
גב' רובינשטיין סיפקה למשתתפים שורת כללי-מפתח, שיישומם יקרב אותנו לסוד האושר, ועיקרי ה"סודות" הם: ליצור הרגלים על בסיס קבוע, כלומר חוויות חיוביות בכל תחומי החיים. להפוך רווח עכשווי לרווח עתידי. יש קשר הדדי בין אושר והצלחה. הכרת הטוב – עלינו להודות אפילו על פרטים חיוביים קטנים ולשנן את תודתנו. לחשוב חיובית, גם כשעומדים בפני קשיים, כי הכל במחשבות ובפרשנות שלנו. מומלץ להכין רשימת המשמעויות שיש לכל עיסוק ופעולה שלנו, ובכך נבין את חשיבות מעשינו החיוביים – כל אלה יקרבונו לאושר.
כמו-כן ציינה המרצה את חשיבות התחומים: פרספקטיבה (רצוי להתייחס בחיוב גם לקשיים ואפילו טראומה עשויה להוביל לשינוי חיובי – והיא הדגימה זאת במקרה הבריאותי של בעלה יוסי); אימון גופני; מוזיקה; נדיבות; בקשת סליחה; הומור.
בסיום הרצאתה המעניינת של גב' אילנה רובינשטיין, הודה לה חבר המועדון ישראל זוהר והעניק לה תעודת הוקרה.
                                                                                                           כתב יאיר שאנן. צילמה מינה זוהר.
 
 

צוואות – בראי ההסטוריה בהשוואה לחוק הירושה בישראל

13/01/2019

"אל תגידו – לי זה לא יקרה"
 23/12/18
הרצאה בנושא העברה בין דורית של עסקים ורכוש הוגשה ע"י רו"ח אלון ברוידא, מנכ"ל "מחשבה קדימה"
המסר המרכזי בהרצאה המרתקת היה:  "אל תגידו – לי זה לא יקרה"
רו"ח ברוידא מתמחה בייעוץ וליווי תחום העברת עסקים ורכוש מדור לדור, הוא  ליווה כבר למעלה מ 1000 עסקים משפחתיים גדולים ובינוניים.
רו"ח ברוידא הציג את הגורמים השונים להצלחה ואלה המבטיחים המשכיות.
מבחינת עסקים "טובים" במדינה, עולה ש 70% מהם יצאו משליטת המשפחה או המשפחות המייסדות תוך חמש שנים מפטירת המייסד ולעיתים עוד בתקופת חייו.
נדרשת העזה לבחון בזמן את משמעות השינויים הצפויים עם כניסת בני משפחת ממשיכים לעסק מצליח.
קביעת מנגנונים מתאימים וכללי משחק יאפשרו העברה בין דורית בהצלחה ויבטיחו המשך ההרמוניה במשפחה.
לתהליך זה ממליץ רו"ח ברוידא על יצירה משותפת של "חוקה משפחתית".
יש להיזהר מהשתלטות האגו על התהליך, הגאווה גורמת לאי הקשבה וזו גוררת טעויות פטאליות.
חשוב להקפיד ולייצר מנגנון העברת ידע בצורה מבוקרת שתאפשר בניית אמון הדדי.
העברה חלקה של סמכויות ואחריות תגרור אחריה הנעה להצלחה  והחשוב ביותר, תשמור על מרקם המשפחה.
 
                                                                                               
                                                                                כתב : עמירם ון קלוטן , צילמה : מינה זוהר.
 

נציב התלונות של הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו
16/12/18

"האם רוחמה כהן משדרות יכולה לנצח את האח הגדול"? זו הכותרת שבחר  עו"ד דוד רגב להרצאתו במועדון רוטרי חולון עם אורחים ממועדוני רוטרי באשכול ת"א-דן. מר רגב היה עיתונאי ב"ידיעות אחרונות" במשך 23 שנה והתרכז בעיקר בנושאים חברתיים וסביבתיים. ב-2011 התמנה דוד רגב לנציב התלונות של הרשות השניה לטלוויזיה ורדיו, ובמשרה זו מכהן גם כיום.
תחילה הגדיר המרצה את מבנה הרשות השניה: אגף הטלוויזיה, אגף הרדיו ואגף הפרסומת. הנציב עצמאי ואינו כפוף למנהל כלשהו. זורמות אליו אלפי תלונות (7,000 בשנה האחרונה) והוא מטפל ועונה לכולן. כל גופי הרשות חייבים לענות ולספק לו כל חומר רלוונטי לתלונה. הוא הדגים לקהל מספר תלונות הנוגעות לתוכן, לתמונות, למרואיינים, לפרטי לבוש וכד' והמחיש זאת בהקרנת תמונות אותנטיות. במקביל סיפר מר רגב על התשובות שהוא סיפק לפונים. לעתים התלונות היו כה משונות ובעייתיות, שאילצו אותו להשיב ברעיונות יצירתיים "מחוץ לקופסה". המרצה סבור שאין אובייקטיביות מוחלטת אבל יש לדאוג שיהיה איזון בין עמדות שונות. כמו-כן הוא הדגיש את החשיבות העליונה שמייחסות הרשתות השונות ל"רייטינג" (מידרוג), המתורגם להכנסות שנכנסות לרשתות.
נציב התלונות סיפר שפעמים רבות, עקב תלונות, הוא כפה על אגפי הרשות (טלוויזיה, רדיו או פרסומת) לבטל או לשנות מסרים שונים שהוקרנו/שודרו. היו, למשל מסרים בוטים בנושאי מיניות ילדים, פדופיליה, אנורקסיה, צנעת הפרט וכד'. עוד סיפר, שתכניות ה"ריאליטי" הן הגוררות הכי הרבה תלונות. עוד הבהיר הנציב, שגם בתכניות ההומור יש להקפיד על סייגים. אסור שיהיה מסר פוגעני לגבי נכויות, תיוג עדתי, אוכלוסיות חלשות במיוחד וכד'. מר רגב ציין, שישנן תלונות שמאלצות אותו לקבל חוות-דעת משפטית כדי לענות עליהן.
בתום ההרצאה המרתקת, נשיא המועדון משה יצחקי והמזכיר שי אריאן הודו למר דוד רגב והעניקו לו תעודת הוקרה.
                                                                                                            כתב יאיר שאנן. צילם מאיר הולנדר.
 שיח אתיקה במועדון רוטרי חולון
9.12.2018
 
חברי מועדון רוטרי חולון קיימו שיח אתיקה אותו הנחה נ"ל מאיר הולנדר, חבר בפורום האתיקה של רוטרי ישראל.
בתחילת הערב פרט מאיר את הפעילות של פורום האתיקה ותיאר את אופן שילוב תכני האתיקה לכנסים ולפרויקטים  הרוטריוינים, כמו,  הנואם הצעיר.
 מנהג. ETHOS בהמשך הביא מאיר מספר הגדרות למונח אתיקה המגיע מהמילה היוונית  האתיקה כתפיסה מנסה להשיב על השאלה מהם עקרונות המוסר לנהוג בכל מעשינו, בעיקר כשיש למעשינו השפעה על האחר.
 אתיקה, עפ"י אבן שושן, הינה מוסר, תורת המידות המתארת את הטוב שיבחר לו האדם ואת הרע שעליו להתרחק ממנו.
 חז"ל קבעו כי "דרך ארץ קדמה לתורה", כלומר קודם על האדם לנהוג בדרך ארץ לפני שהוא מקבל על עצמו את התורה.
 אירגון רוטרי העולמי אימץ את האמירה שהיא בבסיס פעילותו  "שירות לזולת מעל הפרט".
כמו כן נקבעו 4 מבחנים אותם מברר לעצמו רוטריון  במחשבותיו, בדיבורו ובמעשיו: 
האם זו האמתהאם זה הוגן כלפי כל המעונינים ? האם זה יטפח רצון טוב וידידות ? האם זה לטובת כל המעונינים ?
הוצגה בפני החברים דילמה אתיקת עליה הם נתנו את הדעת והתקיים דיון ער בין החברים.
 לבסוף ציטט נשיא המועדון, משה יצחקי,  את תשובת  המתמטיקאי הפרסי אל קוואריזמי ,לשאלה מה הוא ערכו של בן אדם:
 
אם יש לו אתיקה ערכו = 1
אם בנוסף לזה הוא חכם, מוסיפים לו 0 וערכו= 10
אם גם עשיר, מוסיפים לו עוד 0 וערכן = 100
אם בנוסף לזה הוא אדם יפה, מוסיפים לו עוד 0 וערכו = 1000
אבל אם הוא מפסיד את מספר 1, שמתייחס לאתיקה, ייאבד כל ערכו, בגלל  שישארו לו רק אפסים.
כך בפשטות, בלי ערכים אתיים ובלי עקרונות מוצקים, לא נשאר כלום.
                   
                                                                                     הרצאת ראש מחלק מוסר ביחידה המרכזית על זנות וסחר בנשים
18/11/2018
רב-פקד צחי טל, ראש מחלק מוסר ביחידה המרכזית של מחוז ת"א, הירצה במועדון רוטרי חולון בנושא זנות וסחר נשים בישראל. הוא עורר השתאות הקהל באמרו, שמחלק המוסר בת"א הוא היחיד במשטרת ישראל וכי מספר החוקרים  הפועלים בו הינו 10 בלבד. מחלק המוסר עוסק ב-3 תחומים: סחר בבני-אדם, הימורים וזנות.
המרצה סיפק – בסיוע מצגת וסרטון להמחשה - נתונים מדהימים על היקפי הפעילות ב-3 התחומים הנ"ל. הוא ציין שעצם עיסוק אישה בזנות אינו מהווה עבירה ואילו סרסורי הזונות ובעלי הדירות המשמשות לזנות – מוגדרים בחוק עבריינים. כן ציין, שלא כמו בעבר, כ-80% מפעילות הזנות מתרחשת ב"דירות דיסקרטיות", וכי ההתקשרות לצורך זה נעשית לרוב באמצעות האינטרנט.
רפ"ק צחי טל סיפר בהרחבה  בנושא הסחר בנשים לצורך זנות: ממדי התופעה, דרכי הבאתן לישראל והתחבולות למניעת תפיסתן, ולעומת זאת – האמצעים שנוקטת המשטרה כדי להתגבר על הקשיים, למנוע כניסתן ארצה ולמגר את תופעת הסחר בנשים. המרצה סיפר גם על מועדוני החשפנות, שחלק מהנעשה בהם מהווה שירותי מין בניגוד לחוק. בתשובה לשאלה מסר המרצה, כי בנושא הזנות מדובר גם באזרחיות ישראליות.
רפ"ק צחי טל סיפר על שיתוף הפעולה ההדוק שמקיימת המשטרה עם כל הגופים שפועלים למיגור עבירות הזנות והסחר בנשים. זאת במסגרת פרויקט ה"מניפה", שיזם היועץ המשפטי נגד תופעות אלה, ובו שותפים כל הגופים הממשלתיים (גם מס הכנסה) והעירוניים הנוגעים בדבר. כמו-כן מקיים מחלק המוסר קשר מתמיד עם המקלט לנשים שסבלו מסחר לזנות.
הנהלת המועדון הודתה לרפ"ק צחי טל  על הרצאתו המרתקת בנושא כאוב זה והעניקה לו את דגל רוטרי חולון.
                                                                                                        כתב יאיר שאנן. צילם נ"ל מאיר הולנדר.
 

נתינה = אקזיט לאושר
4/11/18
אנו שומעים מדי פעם על חברות " סטארט-אפ" שביצעו "אקזיט" – והתוצאה המופקת מכך היא עושר (כסף רב לבעלי החברה). מר מיקי שילינגר הרצה בפני חברי רוטרי חולון על אקזיט שונה: אקזיט לאושר. לדבריו, האקזיט לאושר חשוב לאין שיעור מהעושר הכספי, והוא למד זאת מתוך תובנות אישיות במשך 16השנים האחרונות. המרצה, מהנדס תעשיה וניהול שמשמש סמנכ"ל תפעול ומערכות מידע בתחום ההיי-טק, מקדיש זמן ומאמצים רבים בהתנדבות למען נזקקים ומכהן כיו"ר אקי"ם חולון (אגודה  לקימום אנשים עם מוגבלות שכלית- התפתחותית).
מר שילינגר הגדיר – באמצעות מצגת יפה וציטוט תוצאות מחקרים מקצועיים רבים – אילו סוגי אושר קיימים ומהן הדרכים האפשריות להשגתו. המסקנה  העולה מכך היא שהנתינה היא אחד האמצעים העיקריים להשגת אושר. אדם שנותן סיוע כלשהו לאדם שנזקק לו – הוא עצמו מקבל הרבה סיפוק עצמי ואושר. המרצה מסר שבחולון ישנן כ-500 משפחות, שבהן יש מישהו בעל מגבלות שכליות, כולל אחד מילדיו של המרצה.
מר שילינגר פירט מספר מקרים חמורים שאירעו בחולון, ואשר אגף הרווחה העירונית ואגודת אקי"ם השקיעו מאמצים רבים וארוכים לשיקום הנפגעים. הוא סיפר גם על המאבק העז שניהל למען קיומו של הוסטל לנזקקים בחולון, וכמו-כן סיפר על סיור מוצלח לפולין שאקי"ם ערכה ל-70 נערים. הוא העלה על נס את הסיוע הרב שמעניקות להם עמותות כגון "כנפיים של קרמבו".
הנהלת רוטרי חולון הודתה  מאד למר מיקי שילינגר על הרצאתו המרגשת והעניקה לו תעודת הוקרה .
                                                                                                           כתב יאיר שאנן. צילמה מינה זוהר.14/10/18
עמירם ון-קלוטן, חבר המועדון, חלק עם חברי רוטרי חולון את רשמי ביקוריו הרבים ביפן, המוגדרת על-ידו כפלאנטה אחרת. בביקורו הראשון ביפן, בשנת 1975, רוב היפנים לא תיקשרו באנגלית. עמירם סיפר , שלא פעם  השתמש בפנטומימה ובציורים על נייר להמחשה. עמירם הגדיר את האוכלוסיה ביפן בביטוי "האדם – תבנית נוף מולדתו".
יפן מורכבת מכ-2,000 איים, ובהם 5 איים מרכזיים. רוב שטחה של יפן הינו הררי, כך שאין מספיק שטחים מתאימים לחקלאות. לכן כל מטר פנוי, מנוצל לגידול ירקות ופירות.
עמירם התייחס לרעידות האדמה השכיחות ביפן, תיאר את עקרונות בניית הבתים ואת אופן התנהגותם של התושבים במהלך רעידות אדמה.
בתחומי התרבות היפנית הרחיב עמירם על נוהגי הקידה (אין מגע פיזי), על שפה מנומסת, על שמירת הפרטיות, על החיסכון במים, על תרבות הניקיון וההיגיינה, והאסלות המתוחכמות בשירותים עם חימום, שטיפה וייבוש אוטומטיים.
התעשייה מצטיינת ברמות דיוק בייצור מעל הממוצע, קיים מנגנון לפתרון סכסוכי עבודה ללא שביתות, והעובדים נוהגים בתום יום העבודה לבלות בבארים או במסעדות לפני שהם חוזרים לבתיהם הקטנים והצפופים.
כמו-כן סיפר עמירם על האוכל היפני ועל "פולחן התה", על  הדת (סובלנות רבה), דיוק מרבי בלו"ז הרכבות, רכבת "הקליע" - שינקאנסן ואנקדוטות מעניינות נוספות.
                                                                                                              כתב יאיר שאנן. צילמה מינה זוהר.משמעויות "הימים הנוראים" 
 
חברי מועדון רוטרי חולון שמעו ב-16.9.2018 הרצאה על "הימים הנוראים". המרצה היה הרב חיים רוזן, רב צעיר תושב חולון הנמנה עם חסידות חב"ד. הוא מכהן כרב בית-הכנסת "ישורון " בחולון וכן בישיבת חב"ד בקריית-גת. הרב דיבר על המשמעויות  הנובעות  מחגי-תשרי: ראש-השנה, יום כיפורים, סוכות ושמחת-תורה.
ראש-השנה – בחג זה חלה מצוות תקיעת שופר, שכן זהו "יום תרועה", שבא בין השאר, להזכיר לעם את פרשת עקידת יצחק (בהקשר לקרני האייל). לפי הרב ישראל בעל-שם-טוב, מסמלת התקיעה בשופר את הצעקה הפנימית של האדם, הרוצה לבטא את הטוב שבו.
יום הכיפורים – הרב רוזן התייחס לתפילה הפותחת "כל נדרי". תפילה זו מתירה את כל הנדרים, החרמות וההגבלות שהאדם שם על עצמו במשך כל השנה. בנושא זה אין כל שוני בין היהודים מבחינת השכלתם, מקצועם  ומוסריותם. מטרת התפילה היא לרומם את הרוח על החומר ולאפשר לאדם לפתוח דף נקי חדש בחייו.
סוכות – המרצה דיבר על מצוות נטילת 4 המינים: אתרוג, לולב, הדס וערבה. לכל אחד מ-4 מינים אלו יש תכונות שונות. בדומה לכך גם לבני האדם יש תכונות שונות, חלקן חיוביות וחלקן שליליות. המצווה היא לאגוד את 4 המינים למקשה אחת, ובכך הסמליות ליצירת אחדות  טובה וחיובית לכל היהודים.
שמחת-תורה -  הרב רוזן אמר, שכידוע רובו של עם ישראל אינו לומד ועוסק בתורה במשך כל השנה. לכן בא יום שמחת-תורה כדי לקרב ולאחד אל כל היהודים לספר התורה, והביטוי הכי פשוט ועממי לכך הוא לרקוד עם ספר התורה (מתאים גם לאדם שאינו יודע קרוא וכתוב). מכאן נובעת מצוות ריקודי "ההקפות" בשמחת-תורה.
הרב רוזן סיכם, שלכל חגי תשרי יש קו מקשר ביניהם והוא: המטרה שכל יהודי יחליט להיטיב את דרכיו, להתאחד ולאמץ לעצמו חידושים חיוביים.
נציגי הנהלת המועדון, יחד עם נ"ל אהרון תדיר, הודו לרב חיים רוזן על הרצאתו המעניינת והעניקו לו תעודת הוקרה.
 
                                                                                                             כתב יאיר שאנן. צילמה מינה זוהר


מאיר-מקס בינט איש המודיעין הישראלי שנידון למוות בקהיר


חברי מועדון רוטרי חולון ואורחיהם שמעו ב-2.9.18 הרצאה מרתקת מפי מישל בינט-דגן, בתו של מאיר-מקס בינט - אדם רב-כישורים ורב-פעלים שפעל בשליחות המודיעין הישראלי בארצות אויב.
בינט נולד ב-1917 בהונגריה ועבר עם הוריו לגרמניה, ומשם עלו לישראל ב-1935. מישל תיארה, בסיוע מצגת שהמחישה את דבריה במסמכים ובצילומים היסטוריים, את המצב המדיני והבטחוני הנפיץ ששרר במצרים בתחילת שנות ה-50 וההשלכות המסוכנות שהיו לו על בטחון ישראל. לנוכח זאת החליטו שלטונות ישראל לברר מקרוב מה עלול להתרחש במצרים ומהם הנתונים החשובים לישראל כדי להיערך לסיכונים או לסכל אותם.
יחידת מודיעין צבאית בחרה במאיר בינט (על-סמך כישוריו המיוחדים וניסיונו) כמרגל שיושתל במצרים ויספק את המידע הנחוץ. הוא עצמו בנה לו את "סיפור הכיסוי", איש עסקים גרמני שבא למצרים כנציג חברות גדולות כדי לעשות עסקים עם מצרים. הוא ייצג, למשל, חברה גרמנית גדולה לייצור פרוטזות, ובהקשר זה הוא יצר קשר אישי עם נשיא מצרים דאז, מחמד נג'יב. בגלל אי-שמירה על המידור (עיקרון בסיסי בהפעלת סוכנים) כשנחשפה הרשת בעקבות פיגוע כושל – נתפסו חברי החוליות, אחד אחרי השני, נחקרו ועונו.
כשהחלה להיחשף פרשת "עסק הביש", נעצרה מרסל ניניו, ובעקבות זאת הגיעו גם למאיר בינט. בינט עבר 5 חודשי חקירות ועינויים, ולפני שעונשו נגזר הוא בחר לשלוח-יד בנפשו בכלא, ב-21.12.54 (בחג החנוכה). גופתו הועברה לקבורה פרטית זמנית ברומא ורק לאחר 5 שנים הועברה גופתו להר הרצל בירושלים.
בתום ההרצאה המאלפת העניקו למישל בינט-דגן תעודת הוקרה נ"ל שאול הרשטט, משה יצחקי ושי אריאן.  
                                                                                                              כתב יאיר שאנן.  צלמה מינה זוהר.
 
ח"כ בן-סימון מספר על "המהפכה" של עלייתו ממרוקו לישראל
22/7/2018
"סיפורו של עולה" – כך הגדיר מר דניאל בן-סימון את הרצאתו בפני חברי רוטרי חולון, ראשל"צ, תל-אביב, רמת-אביב ובית-דגן. נכח גם נ"ל אלכס רוטפלד, ע' נגיד לאשכול דן-מרכז.  מר בן-סימון הינו עיתונאי וסופר וכן היה חבר-כנסת ויו"ר סיעת העבודה. הוא כתב 7 ספרים בנושאים חברתיים ופוליטיים. האחרון שבהם: "המהגר ממרוקו לישראל", שתורגם לאנגלית ובעקבות זאת הוזמן  המחבר ע"י האפיפיור להרצות בנושא בפני הקרדינלים בוותיקן.
דניאל בן-סימון עלה ממרוקו לישראל ב-1969 בהיותו בן 16, ללא הוריו ואחיו. הוא סיפר על המשבר הקשה שעבר בשנותיו הראשונות בישראל, שנבע בעיקר מניתוק ממשפחתו, מהשוני המהותי בין החיים בישראל לבין מרוקו, מאי-ידיעת עברית (ידע רק צרפתית) ומהמנטליות השונה בין ישראל למרוקו. מר בן-סימון סיפר, שהוא שאף להיקלט בקיבוץ אבל לרוע מזלו מחזור העלייה שלו נותב לפנימייה דתית-חרדית. 3 השנים במוסד זה היו לו קשות מאד. הוא הסביר  שבמרוקו היהודים חיו לפי מסורת יהודית ליברלית והיו בדו-קיום טוב עם המוסלמים. ברם בישראל הוא נוכח שיצרו קיטוב שלילי בין דתיים-חרדים לבין יהודים חילוניים – תופעה שלדבריו מקצינה וגורמת לקרע בעם.
לאחר שלוש השנים שהיה בפנימייה החרדית, הוא נקט ריאקציה לאופי חיים קיצוני זה. בהתבטאויותיו הרבות באמצעי התקשורת השונים בארץ וכן בספרים שכתב – יצא מר בן-סימון כנגד הקיטוב חרדים מול חילונים. הוא שלל את קליטת העלייה תוך כפייה קולקטיבית של עדות שלמות, ומאידך – שיבח את הדרך שננקטה בשנים מאוחרות יותר, דרך של אינטגרציה, כשכל עדה בחרה את עמדתה – וכך נוצרה בישראל רב-תרבותיות חיובית. המרצה ציין בסיפוק שהוא הצליח להיטמע בחברה הישראלית בדרכו ושהוא ממשיך ליישם את ייעודו – כתיבה בתקשורת הציבורית ובספריו.
בסיום ההרצאה המאלפת של מר דניאל בן-סימון, הודתה לו הנהלת המועדון, ונ"ל משה הורן העניק לו תעודת הוקרה.
 
                                                                                                             כתב יאיר שאנן. צילמה מינה זוהר.  

 תזונה טבעית ושמירה על אורח חיים בריא
08-07-18 
 

 גב' מירב לסט, מטפלת בתזונה טבעית , הרצתה בנושא השמירה על אורח חיים בריא. המרצה ריתקה את החברים. היא הסבירה מה מטרתה של התזונה הטבעית והציגה את תרבות צריכת המזון של החברה המערבית , צריכה עם השפעות שליליות על גוף האדם. הפגיעה העיקרית הינה מחלת הסוכרת. גב' לסט הציגה רקע כללי למחלה , תיארה והסבירה את סוגי הסוכרת השונים והתמקדה בסימפטומים לגילוי המחלה. מחלת הסוכרת גורמת ללא מעט סיבוכים בגוף האדם ופוגעת בעיקר בנימי הדם הדקים הקיימים, בעורקים, ברשתית העין, בכליות, עצבים וכו'.

המרצה הציגה בהרחבה את דרך הטיפול התזונתי בסוכרת ואף נתנה דוגמאות למאכלים התורמים לטיפול, מניעה ועד כדי הבראה מהמחלה.הטיפ שסיים את ההרצאה המעניינת היה : "צעדים קטנים, מובילים לשינוי גדול" , לאמור: תזונה, פעילות גופנית ואורח חיים בריא יובילו לשינוי גדול. בתום ההרצאה הודה שי אריאן למרצה בשם כל חברי המועדון ויחד עם הנשיא, משה יצחקי העניקו , לגב' מירב לסט תעודת הוקרה.                                                       

כתב: משה יצחקי , צלמה: מינה זהר

איך להשאר צעיר
 6/5/2018
דוד פרחי בן 74, טריאטלוניסט – אלוף הארץ לגילו, איש צוות אוויר באל על בגימלאות, פרש בפנינו את סיפור חייו והתובנות שהגיע אליהן לאחר מחקר מעמיק במשך 55 שנים.

העקרונות שהוא מיישם הם:
  • שינה טובה ומספקת.
  • הפרדת מזון.
  • הורדת מתח (סטרס) למינימום.
  • פעילות פיזית.
  • הקטנת כמות הרדיקלים החופשיים בגוף.
דוד הינו עדות חיה להצלחה מדהימה של נפש בריאה בגוף בריא, למרות גילו המתקדם.
הוא רואה שליחות בהעברת המידע לקהלים רחבים על מנת שאנשים יבינו שניתן להגיע לגיל מופלג ללא ירידה דרמטית בכושר ואיבוד תפקודים פיזיים ומנטליים.
דוד הבטיח שיחזור ויפרוש בפנינו ביתר פירוט, לפחות חלק מהעקרונות דלעיל שהחשוב בהם לדבריו הוא הקטנת כמות הרדיקלים החופשיים.


 
 

                                                                                                                              כתב: עמירם ון קלוטן ,צילמו : נתן שרפמן ומינה זוהר.

 

עתיד האנושות  הנובע מהיבט האסטרונומיה
15/4/2018
 
התיאוריה על היווצרות היקום לפני כ-4 מיליארד שנה והחיזוי על עתיד היקום בעוד 5 מיליארד שנה,  מההיבט של המחקר האסטרונומי – באה לביטוי בהרצאת מר רמי עופרי במועדון רוטרי חולון. מר עופרי  התמחה בתחום האסטרונומיה בצאתו לגמלאות, אחרי שעבד שנים רבות  בשיווק בינלאומי הקשור ללוויינים.
מר עופרי מנה את סוגי גרמי היקום החל מ"המפץ הגדול" (תחילת היקום) כגון: גלקסיות, ערפיליות, כוכבים, ירחים, פלנטות ואקסו-פלנטות (פלנטות המקיפות שמשות אחרות מהשמש שלנו). להערכתו אורך החיים של פלנטת השמש שלנו הוא עוד כ-4.5 מיליארד שנה. הוא ציין כי יצר האדם שואף להבטיח את המשכיות הדורות וכי הניסיונות להגיע ולחיות בפלנטות אחרות כרוכים בסיכונים רבים כגון: רובוטים ייצאו מכלל שליטה בגלל "אינטליגנציה מלאכותית", מחשבים בעלי אוטונומיה עלולים לגרום הרס טוטאלי ע"י טילים גרעיניים, התנגשות קטלנית עם אסטרואיד, מגיפה קטלנית בהיעדר אנטיביוטיקה באקס-פלנטות.
מר עופרי סיפר על תחזיות, שלפיהן תהיה התיישבות בני-אדם על המאדים תוך 5 – 10 שנים, וזאת רק אחרי שיימצאו פתרונות לחסמים רפואיים ואחרים, כגון: כוח המשיכה במאדים הינו כמחצית מזה של כדור הארץ, בעיה של בריחת סידן, בעיית אבנים בכליות, בעיות ראייה לגברים בשל גלאוקומה (לחץ תוך-עיני).
המרצה ציטט בהקשר לעתידנות הנדונה את סטפן הוקינס, יורי מילנר ואילון מאסק, וכן לשם המחשת הנושא הסתייע במצגת ובהקרנת סרטונים רלוונטיים.
נשיא המועדון משה הורן  ונג"ל יורם כהן הודו למרצה על הרצאתו המעניינת והעניקו לו תעודת הוקרה.
 
                                                                                            כתב יאיר שאנן. צילום: נתן שרפמן.


אריאן נפתלי שורד שואה בן 90 מספר על הישרדותו
8/4/2018
לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה, זימן מועדון רוטרי חולון להרצאה בנושא את מר נפתלי אריאן, אביו בן ה-90 של חבר המועדון שי אריאן. שי גילה שאביו כלל לא סיפר לשלושת ילדיו על קורותיו בתקופת השואה אלא הוא החל לפתוח את סגור ליבו בנדון רק לנכדיו, ומאז הוא מרבה ומיטיב לספר את עלילותיו והישרדותו בפני תלמידים, חיילים ופורומים אחרים. כמו-כן מרבה מר אריאן ללוות כ"עדות חיה" משלחות ישראליות רשמיות למסעות הכרת השואה בפולין.
מר אריאן תיאר את עיקרי קורותיו החל מהטלת הסנקציות על היהודים בקראקוב, כשהיה בן 11, ואת קורות הוריו ובני משפחה אחרים ככל שהצליח לדעת. הוא סיפר בזיכרון צלול את תלאותיו במחנות הנאצים בפולין ובגרמניה, ששיאן היה בבוכנוולד שבגרמניה, כשהיה חלוש ביותר, במשקל 33 ק"ג.
מועד שחרורו היה 11.4.1945, כשהצבא האמריקאי השתלט על בוכנוולד. מר אריאן הצליח לחזור לקראקוב כדי לחפש בני משפחתו אך העלה חרס. נודע לו שנותרה בחיים רק דודה אחת, שהתגוררה בבלגיה ובדרך מסוכנת הוא הצליח להגיע אליה. בבלגיה הוא התגייס ל"גיוס חוץ-לארץ" במגמה להגיע לישראל. בסוף 1948 הגיע למרסיי ובתחילת 1949 הגיע באנייה לישראל ובה עסק בעבודות נגרות. בשנת 1953 נישא נפתלי לאשתו סימה (ז"ל) ויחדיו הקימו משפחה בת 3 ילדים: שלומי, שי וענת. אלה זיכו אותו ב-7 נכדים וב-3 נינים. יש לציין שהקמת משפחה לתפארת במדינת ישראל – היא ה"נקמה” המתוקה ואות הניצחון של נפתלי על הנאצים.
אחרי ההרצאה המרתקת של מר אריאן הקרין בנו שי סדרת צילומים של אביו ומשפחתו, החל מילדותו,  צילומים שאף הם שרדו בדרך-לא-דרך. כמו-כן הוקרנו  תעודת השחרור של נפתלי ממחנה בוכנוולד ותעודת העולה שלו לישראל.
נשיא המועדון, משה הורן, הודה למר נפתלי אריאן בשם כולם על הרצאתו המרתקת, ויחד עם בנו, שי אריאן, העניקו לו תעודת הוקרה.
                                                                                                                 כתב יאיר שאנן. צילם עדי אריאן.


                                                                        
"היציאה מארון הקודש והחזרה בתשוקה"
11/3/2018
זהו שם ההרצאה שנשאה גב' היידי מוזס בפני חברי מועדון רוטרי חולון. לכאורה, זהו אחד מאלפי  הסיפורים של חרדים/דתיים שחזרו בשאלה, אלא שבסיפור של היידי  יש אלמנטים ייחודיים רבים. יצוין שאביה הוא מנחם אליעזר מוזס – ח"כ ותיק המכהן כיו"ר סיעת יהדות התורה בכנסת. לנוכח ההקשר המשפחתי שלה הייתה להיידי  זיקה לשלוש חסידויות ("חצרות"): ויזניץ', גור ובעלז, כך שהיא הכירה את אורחות חייהם לפני ולפנים.
היידי הייתה ילדה שמינית מתוך 10 ילדי הוריה, רוב שנות חייה עברו בירושלים ומיעוטן בבני-ברק. כפי שהיידי מעידה על עצמה, קשה היה לה ללכת בתלם הקשוח והמחייב בחברה החרדית והיא הייתה "שובבה". לפיכך הוריה שלחוה בגיל 15 ללמוד ב"סמינר לחרדיות מקולקלות" במנצ'סטר, בריטניה. לאחר פחות משנתיים החליט אביה להשיבה לישראל לשם חיתונה, בכפייה כמובן. היא סיפרה על כל ה"צרמוניות" המחייבות חתן וכלה בחברה החרדית, אשר היא סלדה מהן. אמנם היא ילדה בן ובת, אך את ארבע שנות נישואיה היא הגדירה כגיהנום. היא החליטה להתגרש. בגיל 21 החלה היידי בתהליך התנתקות מהעולם החרדי, תהליך קשה שנמשך 5 שנים. אביה היה בפרק זמן זה בנתק ממנה, בעוד שאמה סייעה לה זמנית בשמירת שני ילדיה.
היידי סיפרה גם על הקשיים שהיו לה מהיותה לסבית. בפגישה מקרית עם בחורה בפיצרייה נודע לה על עמותת "בת-קול" שמסייע לבחורות לסביות דתיות. מכאן ואילך החלה היידי להיות פעילה חברתית. גם כיום היא עובדת כ"לוביסטית" חברתית בכנסת, ללא השתייכות מפלגתית. היא עושה רבות למען נזקקים מבחינה כספית, רפואית, דתית, משפחתית, חברתית וכדומה. בין השאר סיפרה היידי, שהיא פועלת למיסוד הגישור כמקצוע למוסמכים ברמה טובה.
היידי מגדלת באהבה את שני ילדיה. לפרנסתה היא עובדת ברפואה משלימה וכן בהרצאות. אצל הוריה היא נוהגת לבקר בימי חול-המועד.
נשיא המועדון משה הורן, המזכיר משה יצחקי, וחברת המועדון אתי ג'ורנו – הודו להיידי מוזס על הרצאתה המרתקת והעניקו לה תעודת הוקרה .
                                                                                                          כתב יאיר שאנן. צילם מאיר הולנדר.מאלטע זאכען ועד ה- ebay
 04-03-18
המרצה הוא מר דוד תאני העוסק כיום במסחר באינטרנט.
המרצה הציג את תחילת המסחר דרך האלטע זאכן משנות החמישים שנעזר בחמור,
אח"כ עבר אל שווקי הפשפשים בעולם שהיוו ומהווים אבן שואבת לקונים רבים. משם המסחר עבר לחנויות יד שניה,
ולבסוף, כיום, מתבצע המסחר ברשתות התקשורת, כדוגמת ה- eBay אותו כולנו מכירים.
הצגת ההתקדמות בדרכי המסחר הייתה מעניינת ומלאת דוגמאות.
המצגת הייתה קלילה וקולחת והזכירה לרובנו את העבר הרחוק.
מאחר שעיסוקו של המרצה נשען על ידע וניסיון מגוון שרכש במהלך הקריירה האישית שלו, הושם דגש
על השיווק והמכירות.
לקראת הסיום הציג מר תאני נושא נוסף בו הוא עוסק, איטליה כמדינה ובעיקר המוסיקה האיטלקית.
המרצה נתן כהדרן שיר משירי פסטיבל סן רמו ,אליו הצטרפנו כולם.
בתום ההרצאה והשירה ,עמירם ון קלוטן הודה למרצה בשם החברים ונשיא המועדון משה הורן העניק למר דוד תאני תעודת הוקרה .
                                                                                                          כתב: משה יצחקי   צילם: מאיר הולנדר
                                                                                                          
 
 מניעת הסתבכות בפלילים של נוער נורמטיבי
14/01/2018
מהם הסיכונים שבני נוער נורמטיבים יסתבכו  במעשים פליליים? הרצאה חשובה בנושא זה שמעו חברי רוטרי חולון מפי רס"ב גל וולמן, המתפקד כחוקר במחלק הנוער של המשטרה. ההרצאה נמנית במסגרת החלטת מפכ"ל המשטרה להטמיע בפני הציבור, וביחוד בפני "שומרי הסף", את הסכנות החמורות שהנוער הנורמטיבי עלול להיגרר אליהן.
המרצה סבור שבקרב הציבור ובעיקר בקרב הורי הנוער שוררת בורות  והתעלמות מסוכנת לגבי פעילויות שונות שמבצעים בניהם ובנותיהם (בכל גילאי ה"עשרה") הנחשבות למעשים פליליים. רס"ב וולמן התמקד בתחום של שימוש בסמים אסורים, כמו קנאביס ומריחואנה, ומנה מספר סיבות שדוחפות גם את הנוער הנורמטיבי לכך.
המרצה הדגיש את החשיבות הרבה למודעותם של ההורים לכל הפעילויות של ילדיהם, שאת חלקן הם מסתירים מהוריהם ומבצעים אותן למשל עם חבריהם, במסגרת בית-הספר, בתנועות הנוער וכדומה – כשהשימוש ב"טלפון החכם" מסייע להם בכך. המשטרה קוראת להורים לחפש אצל ילדיהם "סימנים מעידים" ואפילו רמז קטן ביותר לאפשרות שילדיהם נגררו לעיסוק בסם מסוכן. הוא הצביע על מספר סימנים, שההורים חייבים לחפש כדי לאתר אם ילדיהם נגועים בסמים, כגון: ריח שדבק במשתמש בסם, פראנויה שאופיינית בגלל הסמים, שמירה בטלפון שלהם צילום תעודת זהות שבה זויפה שנת לידתם (כדי שיחשיבו אותם בגירים ולא קטינים), איתור רמזים משיחותיהם בטלפון או במחשב שמעידים על כך, או איתור פריטים שונים המשמשים צרכני סם (כמו בקבוק, קשית, סיגריה מגולגלת וכדומה).
בתום ההרצאה המרתקת, קיבל רס"ב גל וולמן תעודת הוקרה מידי נשיא המועדון משה הורן, מזכיר המועדון משה יצחקי ומוטי קרוטהמר.
                                                      כתב יאיר שאנן. צילמו עמירם  ון-קלוטן ושאול הרשטט.
 
בתמונה חברי המועדון עם רס"ב גל וולמן ופקד יניב פקטור.

חוקר אקלים הרצה במועדון רוטרי חולון
24/12/2017
חברי רוטרי חולון שמעו הרצאה מקצועית מעניינת בנושא תופעות אקלימיות. המרצה היה ד"ר ברוך זיו, בעל תואר זה במדעי האטמוספרה מאוניברסיטת ת"א. הוא כיהן כקצין חזאי בחיל האוויר כ-20 שנה. מאז ומתמיד הוא עוסק במחקרים על  מזג אוויר, בכתיבת פרסומים מדעיים ובהוראה באוניברסיטאות.
הנושא העיקרי היה ההתחממות הגלובאלית באקלים והשלכותיה הסביבתיות. הוא אמר, כי מהמאה ה-19 החלה התחממות הדרגתית וכי ב-30 השנים האחרונות בולטת התחממות חריגה. זאת בין השאר כתוצאה מהשימוש המואץ בסוגי אנרגיה מזיקים כגון מיני דלק שונים ופליטת גזים המזיקים לאקלים.
בין התוצאות השליליות של מצב זה נמנות בין השאר: הקרח בקוטב הצפוני מתכווץ, פני הים וכן חום מימיו עולים; עליית הטמפרטורה מגבירה את השפעת המזיקים לחקלאות. המרצה ציין, שבין האזורים שמתייבשים במידה רבה נמנה אזור הים התיכון. כמו-כן הוא תיאר את התופעה של סופות טרופיות (כמו הוריקאן וטייפון) הנובעות מהחום האגור באוקיינוסים הטרופיים, ולכן גוברים אסונות טבע ונזקים כבדים לאנושות.
לגבי המצב בישראל ציין ד"ר זיו, ששיעור ההתחממות היא כחצי מעלה בעשר שנים, עונת הגשמים בחורף מתקצרת ומכאן שנוצר צורך במים וגוברת ההזדקקות למים  מותפלים ואחרים. הוא הדגיש שכל מדינה, לרבות ישראל, חייבת להפיק בעוד מועד לקחים ולחפש אנרגיות חלופיות.
בתום ההרצאה הודה לד"ר זיו – נ"ל מאיר הולנדר, שביחד עם נ"ל שאול הרשטט (נשיא מלווה)  ומשה יצחקי (המזכיר) העניקו למרצה תעודת הוקרה.
                                                                                       כתב יאיר שאנן. צילם שי אריאן.
העגבניה המודרנית
19/11/2017
חברי מועדון רוטרי חולון למדו פרק מעניין, צבעוני ועסיסי לגבי העגבניה. המרצה הייתה  גב' ויקי טימקובסקי, מנהלת המרכז הגנטי בחברת "הזרע". חב' "הזרע" נוסדה ב-1939 ועוסקת במחקר, טיפוח ושיווק גרעיני ירקות שונים בעולם. ה"זרע" היא המובילה בעולם  בתחום זרעי העגבניות.
המרצה סקרה בסיוע מצגת את שוק העגבניות בעולם וציינה, שבמדינות שונות מעדיפים היבטים שונים לגבי העגבניה, כגון: היופי, הצבע, הטעם, "חיי המדף", עמידות בפני מחלות שונות. בהתאם להעדפות אלו מפתחת החברה זני עגבניה תואמים, וזאת בעיקר באמצעות טכניקת ה"מכלוא". דהיינו במעבדות החברה, בארץ ובעולם, מפתחים המומחים הכלאות שונות בין זרעי העגבניה תוך שיקולים גנטיים, כגון זכר ונקבה, ונוקטים בטכנולוגיות מיוחדות כדי לזרז את פיתוח וייצור הזרעים המבוקשים.
המרצה סיפרה, שבחברה עורכים 4 מיליוני בדיקות מעבדה בשנה והדגישה, כי המגמה לעתיד הינה פיתוח ירקות מהונדסים גנטית, באופן שהם יהיו עמידים בפני מחלות ונגעים שונים.
יצוין, שחברת המועדון אתי ג'ורנו יזמה הרצאה זו, ובסיומה הודו לגב' ויקי טימקובסקי: נשיא המועדון, המזכיר ונ"ל אלי טרטנר – ומסרו לה תעודת הוקרה.
                                                                                  כתב יאיר שאנן. צילם נ"ל מאיר הולנדר.
 
 
 
 

התורשה על-פי מקורות ישראל
12/11/2017
חברי רוטרי חולון שמעו הרצאה בנושא מיוחד במינו: התורשה (גנטיקה) על-פי מקורות ישראל. המרצה היה מר יוסי כץ, יליד מושב, קצין מיל' בצה"ל, בוגר אוניברסיטת בר-אילן והפקולטה לחקלאות ברחובות. התמחה בתחומי כלכלה, גנטיקה ובעלי-חיים. מאז שחרורו מהצבא עבד במשך 40 שנה בחברה שהקים אביו בתחום תכנון וטיפוח משק עופות. כיום הוא עוסק בהתנדבות בסיוע להתנהלות כלכלית נכונה לעמותות ולמשפחות.
הייחוד של יוסי כץ בייעוץ לגבי תכנון משקי עופות, צאן ובקר נעוץ בתפישת עולמו, שלפיה התכוננות הגנטיות העיקריות של בני-אדם ושל בעלי-חיים מצויות בכתבי מקורות ישראל: בתנ"ך, במשנה ובגמרא וכן בפירושי חז"ל לכתבים אלה. לדבריו יעקב אבינו היה המטפח הראשון בהיסטוריה של תורת הגנטיקה. המרצה הסביר את דבריו תוך הסתמכות על ציטוטים מתאימים מכתבי מקורות ישראל ומפירושי חז"ל להם. המרצה דיבר, בין השאר, גם על נושא זיווגים תוך-משפחתיים, הגורמים מסיבות גנטית למומים פיסיים ומנטליים בצאצאים. כמו-כן דיבר על האיסור מהתורה של זיווגים בין בעלי-חיים שונים, כגון סוס עם אתון.
בסיום ההרצאה, נשיא המועדון משה הורן, המזכיר משה יצחקי ונ"ל נתן שרפמן הודו למר יוסי כץ על הרצאתו המעניינת והעניקו לו תעודת הוקרה.
                                                                            כתב יאיר שאנן. צילם נ"ל מאיר הולנדר.
אלטרנטיבות חיסכון, השקעה ופתרונות מיסוי לגיל ה-3 
 
חברי מועדון רוטרי חולון שמעו הרצאה מעניינת על החשיבות של ביצוע השוואות בין האלטרנטיבות השונות לגבי אפיקי החיסכון וההשקעה – ומכאן לבחור בפתרון המתאים ביותר לאדם  המסוים. המרצה היה מר מאיר יונה מבעלי חברת  "אקספרט פתרונות כלכליים", המונה 74 עובדים והמתמחה בייעוץ כספי כנ"ל, בין השאר, לבני הגיל השלישי.
מר מאיר יונה  מנה מספר עקרונות ו"טיפים" חשובים, שעל-פיהם יש להשוות בין האלטרנטיבות, וביניהם: גילו של בעל הכסף, ייעוד הכסף המוגדר, דמי ניהול, התשואה בפועל, יציבות, מדדי יעילות, רמת הסיכון ועוד. הוא הדגיש, שאין פתרון אידיאלי לכולם, אלא לכל אדם בנתוניו הפרטניים יש פתרון פרטני משלו.  המרצה עמד בעיקר על היתרונות לבני הגיל השלישי של השקעה בקופות גמל ובקרנות השתלמות. הוא המחיש, על-ידי טבלה של משרד האוצר, את הפער העצום (עד 600%) בין התשואות של קרנות השתלמות בעלות רמת סיכון דומה. כמו-כן עמד על היתרונות המשמעותיים מאד של קופות הגמל וקרנות ההשתלמות מבחינות המיסוי בעת פדיונן של ההשקעות באפיקים אלה.
המרצה המחיש את דבריו באמצעות מצגת, וכמו-כן ענה לכל שאלותיהם של הנוכחים. בסיום ההרצאה, נשיא המועדון משה הורן ונג"ל יורם כהן הודו למר מאיר יונה על עצותיו המעשיות והעניקו לו תעודת הוקרה מטעם המועדון.
 
                                                                                                                                                                                                               כתב יאיר שאנן. צילמה גב' שרה הורן.
 


הרב גורליק - אורח כבוד לכבוד ראש השנה 
17/9/2017
הרב גורליק הגיע למועדון רוטרי חולון להרמת כוסית לראש השנה, לאחר מכן הרצה בפני הנוכחים על מינהגי החג ועל הברכות השונות


                                                                                                                                                                                                                  צילם : מאיר הולנדר

   
ערב משותף בחולון למועדוני רוטרי
 10/9/2017
ביום ראשון האחרון התאספו במדיטק בחולון חברים משישה מועדני רוטרי לערב משותף, להרצאתו של מר איציק עזרא אודות המאבק המודיעיני בארגוני הטרור.
את הגעתו של המרצה יזם נשיא מועדון חולון לשעבר, שאול הרשטט, לאור היכרותם לאורך שנים רבות.
מר עזרא ששרת כ-30 שנה ביחידה סודית בתחום הערבי במערכת הביטחון, משמש  כיום כעורך ראשי של רשת עיתוני "השקמה" מקבוצת הארץ-שוקן. לאורך שעה וחצי, הוא חלק עם הנוכחים את המשמעות של הטרור על הארגונים השונים שלו, לרבות סיקרה והסברים על טרור היחידים. המרצה פירט את השלכות הטרור על ניהול חיי היום יום שלנו ואת התייחסות מערכת הביטחון (צה"ל, שב"כ, מוסד) לאיומים הכרוכים בו.
שלוש תובנות עיקריות עלו מתוך ההרצאה:
-        הטרור אינו איום אסטרטגי על מדינת ישראל, למרות שהוא מהווה לאורך עשרות שנים בעיה רצינית ביותר מבחינת חיי היום יום, והאיום הבלתי פוסק על ביטחון תושבי המדינה.
-        נעשה מאמץ רציני ביותר באיסוף מודיעיני וסיכול פעולות טרור מול הארגונים המוכרים, אבל קשה ביותר עד כמעט ולא ניתן - לאסוף מודיעין על פיגועי יחידים.
-        הגיע הזמן שנבין שאסור לזלזל ביכולות, באמינות ובכושר הביצוע וההמצאה של האויב.
 
האולם היה מלא מפה לפה, והנוכחים היו מרותקים להרצאה ששולבה גם ובעיקר בחוויות אישיות של מר עזרא מהפעלת סוכנים ערבים ומשתפי פעולה למיניהם לאורך השנים (מה שניתן לספר כמובן).
 
                                                                                                        כתב : עמירם ון קלוטן צילם: נתן שרפמן
 
 
 
 
 

היבטים משפטיים בניהול חשבון עו"ש 
23/7/2017
 
חברי רוטרי חולון ואורחיהם שמעו הרצאה מעניינת בנושא חשבונות עובר-ושב בבנקים בישראל. המרצה הייתה עו"ד יהודית גינת, תושבת חולון, אשר כיהנה לפני צאתה לגמלאות בצמרת הייעוץ המשפטי המרכזי של בנק הפועלים.
גב' גינת עמדה על חלק מההיבטים המשפטיים הקשורים לניהול חשבונות עו"ש והאירה סעיפים משמעותיים ללקוחות הבנק, שאינם ידועים או אינם נהירים לרוב בעלי חשבון העו"ש. היא עמדה, למשל, על עצם פתיחת חשבון עו"ש בבנק, פעולה שמהווה הסכם משפטי בין הבנק ללקוח, "הסכם אחיד" שמקיף מאות סעיפים וסעיפי-משנה (כולל "אותיות קטנות") המאוגד בחוברת, שאנשים אינם טורחים לקוראם בטרם חתימתם על ההסכם. מתברר שפותח החשבון רשאי לשנות סעיפים טכניים מסוימים בהסכם, לדוגמה: להחיל אפשרות קיזוז גרע ועודף, אם יש ללקוח שני חשבונות באותו בנק.
כמו-כן עמדה גב' גינת על אפשרויות שונות של ניהול חשבון משותף לשני אנשים ועל אופן התייחסות הבנק לבקשה חריגה של אחד מהשניים, גם אם יש לו זכות חתימה בנפרד. היא הסבירה, שבמקרים חריגים חובת הזהירות מוטלת על הבנק, שחייב לפנות גם לשותף בחשבון ולוודא הסכמתו לפעולה חריגה. המרצה התייחסה גם לסוגיית הטיפול  בכסף העו"ש במקרה של פטירת בעל החשבון. במצב כזה הבנק חייב לא לשחרר מכספי המנוח, לרבות "הוראות לתשלום" ו"הוראות קבע" עד סיום הבדיקה והטיפול המשפטי בנדון. בנוסף הסבירה המרצה  את נושא ייפוי-כוח נוטריוני והיקף ההרשאה ואת נושא האפוטרופסות.
נ"ל אהרון תדיר הודה לעו"ד יהודית גינת על הרצאתה החשובה והעניק לה, יחד עם הנשיא משה הורן והמזכיר משה יצחקי, תעודת הוקרה מרוטרי חולון.
                                                                                                  כתב יאיר שאנן. צילם נ"ל מאיר הולנדר.   


הרצאת מפקד יחידת המסתערבים "שמשון" ברוטרי חולון
ב-11.6.17 התארח סא"ל (מיל') אילן רוזנפלד, מפקד יחידת המסתערבים "שמשון", במועדון רוטרי בחולון. חברי המועדון ואורחיהם שמעו מפיו בשקיקה על יחידה זו ומעלליה. אילן רוזנפלד מונה ב 1988  ע"י אלוף איציק מרדכי, מפקד פיקוד הדרום דאז, לבנות יחידה אשר תקנה לצבא ולפיקוד יכולות גבוהות ומגוונות  במלחמה נגד הטרור הפלסטינאי ברצועת עזה .
מפקד "שמשון" סקר את הרקע והשלבים בהקמת היחידה ופעילותה בשלבים נגד האיומים אשר עמדו בפני המדינה וצה"ל. סיסמת היחידה הייתה: אין מקום שהוא רחוק מדי. תורת הלחימה שלה צמחה מלמטה, מצוותי הלוחמים ועד מפקדת היחידה. הוא סיפר על שיטות מתוחכמות שתוכננו ובוצעו ע"י  לוחמי היחידה וכן שיבח את שיתוף הפעולה האיכותי שבוצע עם גורמי הצבא השונים, כולל גורמי המודיעין.
אילן רוזנפלד תיאר את הבעייתיות של הפעילות ברצועת עזה, בעיקר בגלל הצפיפות הרבה השוררת בה. הוא סיפר על פעילותה הסמויה והגלויה וכן סיפר על מספר מבצעים נועזים ומתוחכמים שביצעה היחידה במהלך 10 שנות פעילותה.  בהרצאה שולבו סרטונים וצילומים אותנטיים מאותן שנים. בין מאות  מבצעיה ביצעה היחידה, למשל, את תפיסתו של רשת החמאס וכן מעצרם של ראשיה, את לכידת חוליית המחבלים שתפסה ורצחה את 2 החיילים שלנו, סספורטס וסעדון ז"ל, את לכידת מוחמד חלבי רוצח השבעה מיפו  וכן עוד מבצעים שבוצעו בפיקודו וגם לאחר-מכן.
אילן רוזנפלד ציין, כי חרף האתגרים המסובכים והמסוכנים שהוטלו עליה, מוסר הלחימה של חייליה היה גבוה מאד, והערכים העיקריים שלהם היו: דבקות במשימה, נחישות, חתירה למגע, מקצוענות, דיוק בפעולה ורעות. הוא הדגיש, כי ליחידת "שמשון" היה אפקט הרתעה עצום בקרב ארגוני החבלה ברצועת עזה. כן ציין שתורת הלחימה שפותחה ביחידה במהלך השנים (היחידה לא קפאה על שמריה) אומצה ע"י הצבא וחלק מטכניקות אלו ישים עד היום.
יחידת "שמשון" פורקה בעקבות הסכם השלום  ב-1996, ולוחמיה עברו ליחידות מיוחדות כגון ליחידות "דובדבן" ו"אגוז". אילן רוזנפלד סיפר, שלפני כעשור החליטו לוחמי "שמשון" לשעבר  לשמר את מורשת "שמשון" והקימו עמותה בשם "בזלת". מטרותיה ופעולותיה הינן: תרומה לקהילה בדגש לדור הצעיר, ערבות הדדית, סיוע למשפחות השכולות ולנפגעים, וחינוך לעצמ"ה: ערכים, ציונות, מנהיגות, הדדיות.
הקהל, שהיה מרותק להרצאתו המעניינת של סא"ל (מיל') אילן רוזנפלד, הודה לו במחיאות כפיים ממושכות. נשיא מועדון רוטרי חולון, משה הורן, ונשיא-לשעבר הוגו רוזנפלד   העניקו לו תעודת הוקרה.
                                                                                                  כתב יאיר שאנן. צילם נ"ל מאיר הולנדר


אות הוקרה של רוטרי ליורם כהן
21/5/2017
בטקס  שנערך השבוע במדיאטק, הוענק למר יורם כהן, חבר מועדון רוטרי חולון מזה 40 שנה,  אות ההוקרה הגבוה ביותר של רוטרי בינלאומי "שירות לזולת מעל לפרט" – Service Above Self.
הוועד המנהל הבינלאומי של הארגון יצר את האות הזה במיוחד עבור אותם אישים בולטים המגלמים באופן תפקודם ומעשיהם למען הפרט והקהילה את סיסמת הרוטרי – "שירות לזולת מעל לפרט". זהו למעשה אות ההוקרה וההערכה הגבוה ביותר ברוטרי בינלאומי.
כיום, בצד המשך חברותו במועדון רוטרי חולון, משמש מר יורם כהן כיו"ר עמותת "הצל לבו של ילד" ומייצג את אנוש העמותה הישראלית לבריאות הנפש בהנהלות ארגוני בריאות הנפש באירופה ובעולם.
בעבר שימש פעמיים כנשיא מועדון חולון, ובקשת של תפקידים ציבוריים כמו: נגיד רוטרי ישראל, יו"ר אנוש חולון וישראל,  יו"ר העמותה למען השוטר בחולון, יו"ר מועצת ארגוני המתנדבים בחולון, ראש משלחות לעידוד העלייה מארצות חבר העמים, גזבר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל, יו"ר משלחת רצון טוב לירדן, יו"ר קבוצת עיון לקולורדו ועוד.
וכך אמר יורם: "אני מאמין כי בכל אחד ואחת טמון גלעין החזון והרצון העז להזיז הרים, לשנות מציאות ליפה יותר וטובה יותר לנזקקים לה, אני פונה אליכם – הגשימו חלומות, לכו בעקבות חלומכם!"
"אני אוהב להתנדב, ההתנדבות כמוה כבומרנג, חוזרת עם חיוך".
"בנסיעות שלי לחו"ל ברור לחברים שם שאני חבר רוטרי , שאני מתגורר בישראל, שאני פעיל בארגונים ישראלים, ואני גאה בכך!"
"חברות ברוטרי משמעה ידידות וחברות עם אנשים מקסימים, משמעה התבוננות על הצרכים בקהילה, קשר עם המוסדות העירוניים ובראשם ראש העיר, התמדה בחשיבה וביוזמה ואוזן כרויה".
"לדוגמא: בהיותי נשיא המועדון הגיע אלי אב המתגורר בשכונת ג'סי כהן שעיניי בתו בת ה-5 זקוקות לניתוח דחוף בחו"ל. המועדון נרתם לגיוס כספים, יצר קשר עם המנתח ועם הקהילה היהודית ומועדוני הרוטרי בברמינגהם בריטניה ושלחנו את האב והבת לשם פעמיים – מאור עיניה של טל ניצל!
                                                                                                                       כתב : יורם כהן, צילם: טל קירשנבאום

גיוס "הרפואה" לשירות מנגנון ההשמדה הנאצי בתקופת השואה
20/4/2017
חברי מועדון רוטרי חולון, וכן חברי רוטרי ממועדונים שכנים, שמעו הרצאה מרתקת על תחום הרפואה בתקופת השואה. המרצה היה ד"ר משה שריסט, יליד חולון, מנהל המח' לרפואה דחופה (חדר-המיון) בביה"ח וולפסון. מתברר שלצד עבודתו המקצועית והאחראית  בביה"ח - ד"ר שריסט התעניין לעומק בנושא תקופת השואה ובמיוחד במה שקשור בפילוסופיה, אשר הובילה את משטר הרייך השלישי לרעיון "טיהור הגזע", וכיצד גייסו מנהיגי משטר זה גם את תחום הרפואה כדי לשכלל ולזרז את יישום רעיון זה.
ד"ר שריסט למד ב"יד ושם" קורס מדריכים לנושא השואה ואף ליווה בהסבריו סיורים רבים של  תלמידי ישראל במחנות השמדה. הוא אמר, שבביקורו הראשון בטרבלינקה ראה את המקום, שבו הורידו את היהודים מהרכבות הדחוסות – ושם מיד בוצעה ה"סלקציה", בפיקודו של ד"ר מנגלה – מי לחיים ומי למוות. ד"ר משה שריסט היה מזועזע, כיצד רופא – שלמד רפואה כמוהו ונשבע להבריא בני-אדם – מסוגל בהינף-יד לחרוץ מוות אכזרי על המונים, בכללם נשים וילדיהן. יתר- על-כן הנהגת המשטר הנאצי השתיתה את התנועה הפולקיסטית, שהציבה כיעד את בריאות העם הגרמני ולא את הפרט, ולכן המשטר ביצע "המתות חסד" של כ-200,000 גרמנים שהיו  בעלי מומים פיזיים או נפשיים. היעד היה עם בריא כדי לשלוט על כל העולם. המרצה הוסיף, שמשטר זה שינה את החוקים בכל תחומי החיים ורתם אותם להשגת יעדיו.
ד"ר שריסט סיפר גם על הניסויים הרפואיים האכזריים שביצעו רופאים גרמניים בבני-אדם. עוד סיפר, שב-1947 כשהחליטה ארה"ב לשפוט רופאים אלה ב"משפט הרופאים", הם חיפשו ומצאו שרק בגרמניה (שלפני הנאצים) היה חוק נגד ניסויים כאלה, אך האמריקאים סירבו לאמץ חוק גרמני בנדון ולכן כתבו חוק אוניברסלי חדש לאתיקה רפואית בשם "קוד נירנברג", שהיווה בסיס לקביעת "אמנת הלסינקי".
נשיא מועדון רוטרי חולון, משה הורן, ומר משה יצחקי הודו לד"ר שריסט והעניקו לו תעודת הוקרה על הרצאתו המרתקת.
                                                                                                        כתב יאיר שאנן. צילם שי אריאן.רעידת אדמה – להכיר ולא לפחד
26-3-2017
רעידות אדמה קרו וימשיכו לקרות והם מתרחשות כל הזמן ובכל רגע ויש להם השפעה גדולה על כדור הארץ. זהו המסר המרכזי שהעביר לנו אשר שמואלביץ בהרצאתו שנערכה במועדון רוטרי חולון.
אשר שמואלביץ נתן תזכורת לגבי רעידות אדמה קטלניות שהתרחשו בעבר מ 1906 בסאן פרנסיסקו ועד2011 ביפן.
רעידת האדמה היא תופעה גאולוגית שמתרחשת לרוב בקרבת החיבורים של הלוחות הטקטונים והיא קשורה לתופעה של נדידת היבשות. הלחץ הרב השורר בליבת כדור הארץ מחפש אפיקים להתפרץ בין הלוחות המרכיבים את פני קרום כדור הארץ (הלוחות הטקטונים) וגורם לתנועה חדה שתוצאתה רעש אדמה.
רוב רעידות האדמה (מוקדי הרעש) מתרחשים באוקיינוסים בקרקעית הים ואז נוצרים גלי ענק המכונים גלי צונאמי.
אנחנו בישראל נמצאים על השבר הסורי אפריקאי שלפי המדענים החל להיווצר לפני כ - 25 מיליון שנים.
אשר שמואלביץ נתן לנו הסבר לגבי המושג סולם ריכטר ועל ההשפעה של דרגות הסולם (1 עד 10) על פני השטח. כיום משתמשים סיסמולוגים בסולם מגניטודה לפי מומנט הנחשב מדויק יותר ואינו מוגבל לנתונים מקומיים בלבד. ולסיום ההרצאה קיבלנו סקירה על הגורמים המשפיעים על גודל הנזק , כללי התנהגות לפני רעידת אדמה, בזמן רעידת האדמה ולאחריה.
אשר שמואלביץ הוא גמלאי של משטרת ישראל , בוגר טכניון וחבר לשעבר ברוטרי.   
 
                                                                                                                                                            כתב וצילם: שי אריאן

המסר של עו"ד רועי כהן, חבר מועצת העיר ונשיא לה"ב
5/3/2017
 
מועדון רוטרי חולון אירח את עו"ד רועי כהן, חבר מועצת העיר חולון ונשיא לה"ב – לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל. המרצה תיאר בפירוט את התפתחות הקריירה שלו, שהחלה מגיל צעיר ועברה קשיים רבים, בעיקר כלכליים ומשפחתיים. הוא למד במכללה האקדמית למשפטים בר"ג ותואר שני במשפטים סיים באונ' בר-אילן. כבר אז הוא בלט בפעילות ציבורית ושימש מזכיר ארגון הסטודנטים הארצי.
עו"ד כהן הדגיש את אהבתו לפעילות הציבורית למען חולון. כבר בגיל 25 היה חבר מועצת העיר ובהמשך כיהן שנתיים כסגן ראש העיר. בין הישגיו למען תושבי חולון: כיו"ר ועדת ההנצחה לנפגעי פעולות איבה הצליח להקים אנדרטה לזכרם. נאבק והצליח להביא לבניית דירות בנות 3 חדרים, בעיקר למען זוגות צעירים.
בזירה הכלל-ארצית: ב-2015 נבחר מטעם לשכת עורכי-הדין לנשיא לה"ב, לשכה המייצגת את 45 הארגונים המרכזיים של עצמאים ועסקים בישראל. לדבריו, סקטור העצמאים היה מבחינות רבות מופלה לרעה ביחס לשכירים ולכן הוא פעל רבות לחקיקה למען סקטור זה. למשל: הצעה לשלם דמי אבטלה לעצמאים; חוק פנסיה חובה לעצמאים; חוק מוסר תשלומים; הקדמת גיל פרישה לנשים ועוד.
המסר שעו"ד כהן ביקש  להטמיע לכולם הוא, שבסופו של דבר האדם עצמו -   הוא הקובע את עתידו. הוא הדגיש את חשיבות תהליך קבלת ההחלטות וטען, שעל-ידי מוטיבציה, התמדה ונחישות כל אדם יכול להשיג את מטרתו.
נשיא רוטרי חולון משה  הורן, מזכיר המועדון נ"ל מאיר הולנדר ונ"ל אלי טרטנר הודו למרצה והעניקו לו תעודת הוקרה.
                                                                                                                   כתב יאיר שאנן, צילם שי אריאן.                                                                               

                                                                                                                                           

האמת שמאחורי המיתוסים  על מדעי המוח
19/2/2017
חברי "רוטרי" חולון ואורחים ממועדונים עמיתים זכו בהרצאה מרתקת בנושא המופלא של המוח. לייחודה של הרצאה זו תרמה גם העובדה, שהמרצה המעולה היה נכדו של נשיא-לשעבר ב"רוטרי" חולון מאיר גינוסר.  שמו יואב מה-טוב, דוקטורנט צעיר מחונן, אשר שוקד על מחקר בתחום מדעי המוח באוניברסיטה העברית, בשיתוף מדעי עם מוסדות מחקר נבחרים בעולם בתחום זה, ועוסק רבות בהנגשת תחום מדעי המוח לקהל הרחב באמצעות קורסים והרצאות בנדון.
מר יואב מה-טוב התמקד בהרצאתו בניתוח שלושה מיתוסים נפוצים לגבי המוח:
המיתוס הראשון – "אנו משתמשים רק ב-5%-10% מהמוח שלנו". המרצה שלל מיתוס זה מכל וכל והבהיר שהאדם משתמש בכל ה-100% של מוחו. אך על אף זאת, סיפר המרצה כי למוח שלנו יכולות למידה רבות, המאפשרות לנו לממש יותר מהפוטנציאל שלנו, ונתן דוגמאות מפתיעות ביותר ליכולת זו.
המיתוס השני – "הצד הימני של המוח הוא הצד היצירתי והצד השמאלי שלו הוא מתימטי-לוגי". גם את המיתוס הזה שלל מה-טוב, והסביר כי אמנם ישנם הבדלים בתפקוד של שני חצאי המוח (למשל, עיבוד השפה מתקיים רק בצד שמאל של המוח), אך לא ניתן להסיק מהסברים אלה שהצד השמאלי של המוח אחראי על החשיבה הלוגית, והימני על היצירתיות והאמנות.
המיתוס השלישי – "לא נמצא כלום במוחו של אלברט איינשטיין ששונה ממוח רגיל, ולכן לא ניתן להגיד שיש משהו במוח שעושה אותנו חכמים" – המרצה סיפר את סיפורו המפתיע של המוח של איינשטיין, אשר לאחר מותו הוברח בצנצנות מיונז על-ידי המנתח שלו ועבר תלאות רבות.
המרצה סיפר על הדומה והשונה בין מוחו של איינשטיין למוח הממוצע, והראה דוגמאות מפתיעות ליכולות אינטליגנציה גבוהות של חיות עם מוח שאינו מפותח כלל. לכן הגיעו החוקרים לכלל מסקנה, שקשה מאד להגדיר מהי אינטליגנציה וכיצד היא מתבטאת במוח. לדעת יואב מה-טוב, האינטליגנציה מתבססת על מדדים רבים ומורכבת מ"ארגז כלים", שבני-אדם ובעלי-חיים משתמשים בהם לפי צורכיהם. לדבריו, כל אדם יכול לפתח את עצמו ולהתמחות בהתמדה בתחומים שהוא מעוניין, ומכאן הוא מסכם: "השמיים הם הגבול"!
יצוין, שהדוקטורנט יואב מה-טוב "כבש" את הקהל בכושר דיבורו המרתק ובהמחשת הסבריו באמצעות צילומים רלוונטיים. בסיום הודו לו משה הורן נשיא  רוטרי חולון, סביו של המרצה נ"ל מאיר גינוסר, ונג"ל יורם כהן – והעניקו לו תעודת הוקרה.                         
                                                                                                                           כתב יאיר שאנן. צילם נ"ל עמירם ון-קלוטן.


"הבולבארד הסמוי מהעין" – ההסטוריה של שד' ירושלים ביפו
5/2/2017

כשאנו רואים כיום את שדרות ירושלים ביפו, לא עולה בדעתנו ההסטוריה המפוארת של רחוב זה. חברי "רוטרי" מחולון ויפו התוודעו מעט להסטוריה זו בזכות  הרצאתו של שמואל גרואג – אדריכל, מתכנן ערים ויועץ שימור, המכהן גם כאיש סגל באקדמיה "בצלאל" בירושלים. בין שאר פעילויותיו הוא התמחה בחקר שדרות ירושלים ומתקדם לדוקטורט על כך.
אדריכל גרואג סקר את ההתפתחויות העיקריות שחלו בשדרות החל מלפני מלחמת העולם   ה-1. השליט העות'מאני ג'מאל פאשה רצה שיפו תהיה עיר מודרנית במושגים דאז ושהרחוב הראשי יהיה רחב מאד. לשם כך הוא הרס את תחנת הרכבת מיפו לירושליםשהייתה ממוקמת ברחוב זה (אגב לשד' ירושלים היו במהלך ההסטוריה שמות שונים וביניהם "קינג ג'ורג'"). המרצה הדגיש ש"מורשת" אין פירושה רק בניינים ונדל"ן אלא היא מקיפה גם תרבות, אמנות והווי חיים. כך דאגו המושלים, גם הבריטים בתקופת המנדט, להקים בשדרות מרכז תרבות ובידור, שכלל בתי-קולנוע ותיאטראות (כולל "אלהאמברה"), שבהם  הופיעו אמנים דגולים כמו אם-כלת'ום. כמו-כן הוקמו בניין דואר מרכזי, בתי-מסחר גדולים, מזרקה ומתקני ספורט.
תיאוריו של האדריכל, שהומחשו בסיוע צילומים מקוריים ובמפות ייחודיות, העלו בקרב חלק מהנוכחים זיכרונות נוסטלגיים משנים עברו של יפו. בתום ההרצאה המעניינת העניקה חברת המועדון סימה עזר לאדריכל שמואל גרואג תעודת הוקרה.
                                                                                                                              כתב יאיר שאנן. צילם נ"ל עמירם ון-קלוטן

הרצאת גב' נועה טל על עמותת סיסטיק פיברוזיס 
15/1/2017

לגדל ילד עם סיסטיק פיברוזיס
חברי מועדון רוטרי חולון שמעו הרצאה מעניינת על ההתמודדות  בגידול ילד עם "סיסטיק פיברוזיס" (C.F.). המרצה הייתה גב' נעה טל, מהנדסת מחשבים. יש לה, בין השאר, ילד מחונן בן 8 עם C.F.  בעקבות כך  הצטרפה נעה ל"איגוד סיסטיק פיברוזיס" והיא חברה בוועד המנהל שלו. האיגוד, שראשיתו לפני 50 שנה, פועל ללא ליאות למען החולים במחלה זו. מדובר בגיוס כספים להקמת מרפאות רב-תחומיות ייחודיות לחולים אלה. כיום יש 6 מרפאות כאלה בארץ, המטפלות בכ-600 חולים. כן דואג האיגוד לצרכים לוגיסטיים, כגון הסעת הילדים למרפאות.
C.F. היא מחלה גנטית הגורמת להפרשה דלה של כלור ונתרן מהצינוריות, אין ספיחת נוזלים, ולכן ההפרשות נעשות צמיגות וגורמות לחסימות במערכות גוף שונות כגון דרכי הנשימה, המרה והלבלב. חסימה בדרכי הנשימה וזיהומם עלולים לגרום תגובה דלקתית קשה לריאות. 2 תסמינים בולטים ללוקים במחלה: שיעול עקשני וליחה רבה.
הטיפול ב-C.F הינו מורכב ומוקפד, כשהמטרה היא למנוע התפתחות סתימת דרכי הנשימה. לשם כך מבצעים תרגילי פיזיותרפיה מיוחדים וכן פותחו מכשירים רפואיים ייחודיים ותרופות   אנטיביוטיות – זאת במגמה להשאיר את דרכי הנשימה פתוחות. בסביבת הילד החולה יש להקפיד מאד על הסטיריליות, כדי למנוע זיהום.
המרצה ציינה, שחוקרת ישראלית היא שגלתה את הגן הגורם למחלה, וכי מתקיימים קשרים וכנסים בינלאומיים לחקר C.F. כן ציינה שפותחה תרופה ייחודית, שאושרה ע"י  F.D.A. אך היא מתאימה רק למוטציות מסוימות ומחירה גבוה מאד. עוד הדגישה המרצה, שאין מאשפזים חולהC.F  בבית חולים אלא בעת הצורך מבצעים אשפוז-בית בתנאים סטיריליים.
נשיא רוטרי-חולון משה הורן, נ"ל מאיר הולנדר ונ"ל אהרון תדיר – הודו לגב' נעה טל על ההרצאה המעניינת והעניקו לה תעודת הוקרה.
                                                                                                                         כתב יאיר שאנן. צילם נ"ל עמירם ון-קלוטן.הרצאת מר רן אתי  על מסע אחר "החומר האפל"
8/1/2017
חברי מועדון רוטרי חולון זכו לשמוע מפי פיזיקאי צעיר ממכון וייצמן ברחובות הרצאה מעניינת בנושא "גישושים באפילה" בחיפוש אחר החומרים, אשר מרכיבים את היקום. המרצה היה מר רן אתי, יליד חולון, דוקטורנט בפיזיקה, אשר משתתף עצמו בניסויים מדעיים מרתקים בתחום זה.
רן אתי תיאר נושאים מדעיים-פיזיקליים מורכבים – באופן פופולרי שמובן לקהל  לא-מקצועי, וזאת גם באמצעות המחשה גרפית וצילומית. הוא פתח בהגדרות של מונחי היסוד כגון: פיזיקה, חומר, מסה, ולאחר מכן הציג את השאלות הבסיסיות: ממה מורכב היקום? מהו החומר המרכיב את היקום? מהם העקרונות הפיזיקליים שאפשר לצפות בהם? מהם הכוחות הקיימים ביקום?
המרצה שאל מה מניע את הפיזיקאי, ותשובתו היא שהסקרנות היא המנוע שלו. אשר לאסטרונומיה – היא נכללת במדעי הפיזיקה, אך היא שונה בכך שאי אפשר לבצע בתחום זה ניסויים פיזיים מדויקים. כל תצפית היא ייחודית בהתאם לזמן ולמקום. כדי להשיג נתונים מהימנים יותר, המדענים משגרים לחלל טלסקופים, שמצלמים את גרמי השמיים מקרוב-יחסית ובכך נמנעים עיוותים רבים. מר רן אתי סקר מספר שיטות למדידת מרחקים בין גרמי היקום. להלן מספר מושגי מרחקים שהמרצה ציין: רדיוס כדור הארץ כ-6400 ק"מ המהווים 2 מאיות השנייה של אור. מרחקנו מהירח – שניית אור אחת. מרחקנו מהשמש – 8 דקות אור. קוטר הגלקסיה – 100 אלף שנות אור. מרחקנו לגלקסיה הקרובה (אנדרומדה) -2.5 מיליון שנות אור.
מר רן אתי מנה את מרכיבי היקום הידועים: כוכבים, פלנטות (בלי אור עצמי), חורים שחורים, אסטרואידים, טווח אינטר-גלקטי. אולם מחקרים מתקדמים הגיעו למסקנה, שיש ביקום חומר נעלם נוסף המהווה כ-70% ממנו. חומר זה, המכונה "החומר האפל", מעולם לא נצפה ולא נמדד. חוקרים מנסים למדודו ב-3 דרכים: במאיץ החלקיקים הגדול, במדידות עקיפות ובמדידות ישירות. הדרך השלישית מניחה שסביבנו יש "חומר אפל" שעובר דרכנו ואינו מגיב לאור. מר רן אתי נמנה עם החוקרים בשיטה זו יחד עם חוקרים ממוסדות מחקר פיזיקלי הגדולים בעולם. שם הניסוי המעשי, שהמרצה משתתף בו, נקרא "קסנון" על שם הגז האציל קסנון. מר אתי מקווה, שבניסויים אלה ימצאו את "החומר האפל".
 נשיא רוטרי חולון משה הורן, המזכיר נ"ל מאיר הולנדר, ומר שי אריאן הודו למר רן אתי על ההרצאה המרתקת ומסרו לו תעודת הוקרה.
                                                                                                                  כתב יאיר שאנן. צילם עדי אריאן

הרצאת גב' שמח שדה על יהודי ספרד 
1/1/2017

איכות הסביבה - במועדון רוטרי חולון
4/12/2016
חברי רוטרי חולון וכן אורחים מרוטרי יפו זכו לשתי הרצאות מעניינות מאד בנושא איכות הסביבה. המרצה הראשון היה ד"ר פריד חמדאן, מומחה בחינוך סביבתי, מלמד תחום זה (כגון חקר אקלים ואטמוספירה, איכות מים וקרקע) בבתי-ספר רבים בארץ, במגזר היהודי והערבי, וכן מרצה בחו"ל. המרצה השני ד"ר אמנון שפי – אף הוא מומחה באיכות הסביבה ועוסק  בחינוך נוער בתחום זה.
ד"ר חמדאן שותף בתכנית בינלאומית (בחסות NASA) בשם "גלוב". לדבריו, אנו חורגים מכושר הנשיאה של כדור-הארץ. זהו משבר סביבתי, שמשפיע בעיקר על נושאי העוני והמחלות. המרצה תיאר את הבעיה הסביבתית משלושה היבטים – הכלכלי, הטכנולוגי והסביבתי. הוא ציין, למשל, שיש בעולם אזורים, שבהם אין חשמל לאוכלוסייה של 1.5 מיליארד איש. יש אזורים עתירי אוכלוסייה, שבהם שיעור ניצול המים הוא גבוה ואין בהם די מקורות מים. קיימים פערים גדולים מאד בצריכת המזון בין מדינות מפותחות למדינות נחשלות. כן ציין המרצה, ש"אפקט החממה" בעולם גורם, בין השאר, להצפת שטחי יבשה ולהופעת מחלות שונות.
ד"ר חמדאן ציין, כי בישראל אמנם לאוכלוסיה יש מודעות גבוהה לשמירה על הסביבה, אך יעדי המדינה בתחום זה - "צמיחה ירוקה" למשל בבנייה, במחזור, בשמירת משאבי הטבע, בהטמנת פסולת ובזיהום מכלי-רכב – טרם הושגו. לדבריו, האמצעים ליישום "מדיניות ירוקה" הם: חקיקה, הרחבת פיקוח ואכיפה, שקיפות וחינוך למודעות.
גם המרצה השני, ד"ר שפי, פועל נמרצות בתחום הנדון, וגם בשיתוף רוטרי. הוא פועל בפרויקט "נוער שותה מים ודעת". מגמת הפרויקט היא לחנך את הנוער למדעים ולערכים  - באמצעות הקניית דוגמאות מעולם המים והסניטציה. לדבריו מערכת החינוך בארץ מקבלת בברכה פרויקט זה. הוא הדגיש, כי בתחום המים ישראל מבצעת הכי טוב בעולם 5 פרויקטים: השבת מי-קולחין, התפלת מים, מניעת דלף של מים, השקיה "חכמה", יישום טכנולוגיות מים מתקדמות. המרצה ציין, שמיזם חינוכי זה זכה בפרסים רבים, וזאת בזכות ההישגים של תלמידי בתי-ספר שונים, שהצטיינו בתחום זה.
  נשיא המועדון, משה הורן, יחד עם נ"ל שאול הרשטט, הודו למרצים על ההרצאות המעניינות.
                                                                                                      כתב יאיר שאנן. צילם אביעד נחמן.
 
 
 

שליחת שלום ממוצא תורקי הרצתה במועדון רוטרי חולון
9/10/2016 

מועדון רוטרי חולון אירח את גב' אווה גוליאן, פעילה למען שלום עולמי, אשר סיימה שנת לימודים באוניברסיטת ת"א במימון מלגה של רוטרי העולמי במסגרת: Rotary Global Scholar & Peace Ambassador.. גב' גוליאן הינה תורקיה במוצאה, אך במרבית שנות בגרותה היא פועלת בארה"ב ובמדינות מערביות. יצוין שהיא חברת מועדון רוטרי בטקסאס.
גב' גוליאן התמחתה וסיימה מס' תארים בתחומים שונים ובמיוחד: תקשורת המונים (Media (, מדעי מדינה, מדעי חברה, פילוסופיה ודתות. כמו-כן היא מרצה במכללות ובפורומים שונים, וזאת כדי להפיץ את המסרים שלה, שעיקריהם: שלום עולמי, פתרון קונפליקטים פוליטיים, גזעיים, דתיים, חברתיים ומגדריים. גב' גוליאן פועלת רבות במגמה זאת בהתנדבות במסגרות בינלאומיות.
יצוין שגב' אווה גוליאן הינה חברותית מאוד, בעלת כושר דיבור מעולה באנגלית ובעלת חוש הומור מפותח. בהרצאתה היא הסתייעה במצגות ייחודיות לשם המחשת רעיונותיה ומסריה. בתום ההרצאה הודו לה  משה הורן, נשיא המועדון, ונ"ל מאיר הולנדר המזכיר.
                                                                                                 כתב יאיר שאנן. צילם נ"ל עמירם ון-קלוטן.
ח"כ עפר שלח מרצה על תפיסת הביטחון של מדינת ישראל.
18/9/2016 
מועדוני האשכול התכנסו במדיטק לשמוע את הרצאתו של ח"כ עופר שלח שהציג את תוכניתו להגדרת תפיסת הביטחון של מדינת ישראל. נוכחו כ 90 חברי רוטרי ואורחים.
 לאחרונה פרסם ח"כ שלח ספר שביעי בשם "האומץ לנצח" ובו הוא פורש את המצב הנוכחי והצעותיו לשינוי בניהול תפיסת הביטחון של מדינת ישראל.
אזרחי ישראל רואים בנושא הביטחון והסוגיות הקיומיות נושא חסוי שרק ל"מומחים" יש גישה אליו.
כחבר בוועדת החוץ והביטחון הוא מדגיש שרוב המידע המובא בפני הוועדה אינו חסוי ולפיכך ראוי שיועמד לרשות הציבור.
חשוב להכין מסמך של תפיסת הביטחון שיפורסם באתר ממשלתי כך שכל אזרח יוכל לקרוא, להבין, ולהגיב על מנת לאפשר שיפור מתמיד.
המסמך האחרון שנכתב בישראל ברוח זו הינו מסמך 18 הנקודות שפירסם בן גוריון באוקטובר 1953 ולגופו של עניין:
לפני ישראל עומדים האיום האסטרטגי שהוא אירן והאיום המיידי – ארגונים תת מדינתיים כמו חמאס, חיזבאללה ואחרים.
חייבים להבין שהזמן והשטח הינן קריטיים להצלחת כל מערכה מול אחד מהאיומים העומדים לפנינו.
את הזמן יש לקצר למינימום ע"י הגדרה ברורה וחדה של מטרות המערכה והכנת חלופה מדינית לפני היציאה אליה.
במהלך מערכה צבאית ואחריה, החזקת שטח יוצרת קשיים צפויים ובלתי צפויים, לפיכך יש לפתח ולהגדיר חשיבה שונה מהקיים.
 
ח"כ שלח ציין שיעשה ככל יכולתו לקדם את הנושא ומקווה שרבים וטובים ירתמו לעשייה זו ואחרת לטובת עתיד המדינה.
                                                                                                                 כתב וצילם: עמירם ון קלוטן 


העתיד כבר כאן , חשמל וערים חכמות
המרצה ציקו ציון מחברת החשמל

4/9/2016
 
מועדון רוטרי חולון, שנשיאו משה הורן, אירח את מר צ'יקו ציון – מנהל המחלקה לתקשורת שיווקית בחברת החשמל. מר ציון הינו תושב חולון ומעורב מאוד בפעילות התנדבותית למען העיר. הוא מכהן כראש יחידת הקישור של העירייה עם פיקוד העורף של צה"ל (בצבא היה סא"ל). מיזם חשוב ביותר שהוא מנהל בחולון הינו הכשרת תלמידי כיתות גבוהות בבתיה"ס התיכונים לסיוע לכוחות הביטחון במצבי חירום כגון מלחמה, רעידת אדמה וכד'. עד כה הוכשרו למיזם זה כ-300 בני-נוער, וזאת במסגרת הפרויקט העירוני של "מעורבות חברתית".
מר ציון פתח את הרצאתו בהקרנת סרטון, המוכיח שמבחינת חברת החשמל אנו חיים כבר ב"עולם חכם". יש בו המחשה שכל צרכן של חברת החשמל יכול לקבל בנקל כל מידע  רלוונטי לגבי החשמל שהוא משתמש. יתרה מזאת -  המרצה גילה, שהחברה פיתחה מיזם  של "מונים חכמים" – אלה מונים ביתיים חדישים ומתוחכמים, אשר משדרים כל הזמן את נתוני הצרכן למרכז הבקרה של חברת החשמל, וכל צרכן יוכל לקבל בזמן אמת את נתוניו העדכניים. מיזם זה כבר בוצע כ"פיילוט" במועצה אזורית בנימינה-גבעת-עדה, שם הותקנו 4,500 "מונים חכמים". מיזם זה יתבצע בהדרגה באזורים נוספים, כולל חולון.
מר ציון תיאר, בליווי סרטונים קצרים, חלק מהחידושים שמבצעת חברת החשמל במסגרת המגמה ליצור חיים טובים יותר ובריאים יותר, לזהם פחות את הסביבה ולדאוג ל"קיימות" עבור הדורות הבאים. הסיסמה המהפכנית כיום היא ליצור "עיר חכמה" (Smart City) . להלן מספר דוגמאות: בתחבורה – המגמה לעבור לתחבורה חשמלית, כולל תחבורה ציבורית. המרצה ציין שגם לעיריית חולון יש תכנית כזאת. חיסכון בחשמל – המגמה לנצל כמה שיותר את אנרגיית השמש. הוא ציין שגם בבתי-ספר בחולון יש המשתמשים באנרגיה סולארית. כמו-כן יש כיום עמודי תאורה ציבורית סולאריים, או עמודי תאורה הנדלקים ע"י חיישן רק כאשר מתקרבים אליהם.
המרצה הדגיש, כי בעולם כיום תחומי החשמל והתקשורת קשורים זה בזה. ידוע שבעזרת תקשורת הסמארטפון נהגים נמנעים מלהיכנס לפקקי תנועה ויודעים היכן יש מקום חניה פנוי, ובכך חוסכים אנרגיה וזיהום. כמו-כן הוא ציין אפשרויות רבות אחרות, שבאמצעות הסמארטפון האדם יכול לבצע ולחסוך אנרגיות  רבות.
 נקודת התורפה, שמעיבה בישראל, לדעתו, היא היעדר תיאום ואנטגרציה בין הרשויות השונות, בין אם מדובר במשרדי ממשלה, אגפים בעיריות וכדומה. דבר זה מבזבז משאבים והתייעלות. מדובר למשל בהנחת תשתיות תת-קרקעיות.
נשיא המועדון, מר משה הורן, ונ"ל מר אלי טרטנר הודו למר ציון על הרצאתו המרתקת והעניקו לו
תעודת הוקרה. 
                                                                                        כתב יאיר שאנן. צילם נ"ל עמירם ון-קלוטן. 
 
 


              
כל מנהיגות מתחילה במנהיגות אישית
17/7/2016

"כל מנהיגות מתחילה במנהיגות אישית" – זהו המוטיב העיקרי המנחה את תפישתו של מר גיא בו-דוד בתחום התמחותו: מיומנויות אישיות וניהוליות. חברי מועדון רוטרי חולון –ביחד עם אורחים ממועדוני רוטרי שכנים – זכו להרצאה מרתקת של גיא בן-דוד – מנכ"ל חברת "סקילס" (Skills) לפיתוח והעצמת מנהלים.
גיא בו-דוד שירת כקצין צנחנים; היה בשליחות ביטחונית בחו"ל; למד הנדסת תוכנה בטכניון והצליח בעבודתו בתחום ההיי-טק. ברם, אירוע בריאותי (מחלה אוטואימונית) הוביל אותו למטאמורפוזה – שינוי מהפכני בכל אורחות חייו. בין השאר, הפך מעובד שכיר לעצמאי. גיא בן-דוד התמחה בנושא המנהיגות, על כל היבטיו. מאז הוא עוסק בהנחיית קורסים ובהרצאות לחברות ולארגונים, כולל ממשלתיים. את הרצאתו הוא ליווה במצגת יפה וברורה וכן בקטעים רלוונטיים מסרטים. הוא המחיש את תפישתו בדוגמאות מהחיים וגם שיתף את הנוכחים בדיון.
לדבריו, מנהיג טוב יכול להנהיג אנשים להשגת מטרה משותפת. העקרונות החשובים ביותר של מנהיג הם לקיחת אחריות, הפקת לקחים, תובנות מתאימות ומוטיבציה. הוא הדגיש, שהמנהיג חייב להיות טוב ביותר מבחינת יחסי-אנוש ואינטליגנציה רגשית. הוא צריך לדעת לזהות ולהבין את רגשות חברי הקבוצה המונהגת. כך יוכל להשתמש במידע רגשי כדי לפתור בעיות מורכבות בתחום הרגשי והבינאישי ולמצוא נקודת מפגש בין הרציונל לבין הרגש האישי. המרצה אימץ את "שאלת הקסם" של החוקר פיטרס, שכל מנהיג טוב חייב לשאול את מונהגיו: "מה אתה חושב?" ובדרך זו הוא ימצא את הדרך לשיתוף-פעולה ולהכלת חשיבות הזולת.
גיא בן-דוד עמד על המוטיבציה המהווה את המניע לפעולת האנשים. לדבריו,  אין אנשים חסרי מוטיבציה. מומחיותו של מנהל טוב היא לפענח מהם מקורות ההתלהבות של אנשים שונים ולהקצות להם תפקידים בהתאם לכך. כמו-כן עמד המרצה על מקורות האנרגיה השונים המזינים אותנו, כגון: אוכל, ריגוש, תשוקה, סקרנות, תקשורת, כוח השפעה, הצלחה. הוא הדגיש, שהחסך העיקרי שאנשים סובלים ממנו כיום הוא לקבל מהממונים ומהמנהיגים כבוד, חום אישי ויחס אישי. לדבריו, כל מנהיג או מנהל אוצר בחובו מקורות מידע עצומים, אך רבים מהם אינם יודעים כיצד להשתמש במקורות אלה ולתעל אותם ליצירת תהליך השינוי הרצוי.
בסיום הרצאתו המרתקת הודו לו נשיא המועדון משה הורן ונ"ל עמירם ון-קלוטן והעניקו לו תעודת הוקרה ממוסגרת בשם רוטרי חולון.
 
                                                      כתב יאיר שאנן. צילומים שי אריאן ועמירם ון קלוטן
                
 
" עברית – קשה שפה"
8/5/2016
חברי מועדון רוטרי חולון וכן מספר אורחים מרוטרי בית-דגן שמעו הרצאה מעניינת אודות השפה העברית. המרצה הייתה גב' דרורה מזרחי, תושבת חולון, ששנים רבות לימדה עברית בבי"ס יסודי ובשנים האחרונות מנחילה שפה זו לעולים חדשים. היא הרצתה בסיוע מצגות, שהמחישו את דבריה ותיבלה זאת בקטעים הומוריסטיים פיקנטיים.
גב' מזרחי סקרה בקצרה את תולדות הלשון העברית: הרובד הראשון היה הרובד התנ"כי – לשון סיפורת ושירה. הרובד השני היה לשון חז"ל, תקופת התורה שבעל-פה, בה חלה התקרבות לשפת ימינו. הרובד השלישי היה רובד ימי-הביניים, לשון פיוט ושירה עד תחילת המאה ה-20. ואילו ברובד הרביעי הגיעה העברית בעת החדשה. במשך הזמן חל תהליך של הפיכת העברית לשפה יומיומית (בעוד שקודם לכן היא שימשה רק כ"לשון קודש"). העברית משתנה ומתפתחת במהלך הדורות, וכיום אפשר להגדיר גם שפה "ישראלית".
המרצה הסבירה, כי לעברית החדשה נוספו מלים חדשות רבות בעיקר בשני אופנים: מקור אחד הוא "יבוא" מלים לעברית משפות זרות כגון ארמית וערבית (שפות שמיות), אידיש (דומה מאד לעברית) ואנגלית (ביחוד בתחומים טכנולוגיים). מקור שני – יצירת מלים חדשות, וזאת הן ע"י האקדמיה ללשון העברית והן ע"י יחידים כמו אליעזר בן-יהודה וסופרים אחדים. היא הסבירה, שהאקדמיה מציעה מלים חדשות בהתאם לכללי העברית ומריצה אותן בקרב הקהל כדי לקבל משוב לגבי מידת היקלטות המלים, ורק אז היא דנה ומחליטה אם להכיל אותה. אם ההחלטה חיובית, האקדמיה מפרסמת זאת ברשומות הרשמיות, ומלים אלה מחייבות את כל מוסדות המדינה. למשל המלה העברית ל"פרפקטיוניזם" היא "שלמותנות" אך טרם הוחלט על קבלתה.
גב' מזרחי מנתה 5 דרכים לתצורות של מלים  בעברית: 1.שאילה משפות זרות, כגון טלפון, רדיו, בנק. 2. ראשי-תיבות, כמו חו"ל, או"ם, מנכ"ל, כנ"ל. 3. הלחם (צירוף) 2 מלים, כגון סלקל, כדורסל, רמזור, מדרחוב .4. מלה עברית כבסיס+ סיומת עברית לפי תצורה מוגדרת, כגון מחלות: צהבת, שעלת, חצבת; תצורת מכשירים כמו מברג, מגהץ, מלחם; תצורת מקום שבו עושים פעולות שונות כמו מרפאה(בחיריק), מספרה, מסלקה; וכדומה. 5. פעל עברי (לרוב 3 אותיות שורש) בנטיותיו השונות לפי "בניינים" כמו פעל(קל), נפעל, פועל, הפעיל, התפעל ועוד.
בתום הרצאתה המעניינת, העניקו לה נשיא רוטרי חולון, שאול הרשטט, וגזבר המועדון, שי אריאן, תעודת הוקרה.
                                                                                                    כתב יאיר שאנן, צילם עמירם ון קלוטן


חשיבות התשוקה בכל תחומי החיים
1/5/2016
 
מדוע התשוקה כה חשובה ומשמעותית בחיינו? על שאלה עקרונית זו ניסתה גב' איריס שביט לענות ולנמק בפני חברי מועדון רוטרי חולון. גב' שביט הינה יועצת ומרצה בנושא השיווק, ובמיוחד בתחום השיווק העסקי, הישיר והרשתי. היא כתבה מספר ספרים על "חיים של תשוקה" והיא בעלת חברת ייעוץ בראשל"צ, שמלווה בעיקר אנשי עסקים מתחילים, שכן, לדעתה גם הם חייבים להיות מונעים על-ידי תשוקה.
גב' שביט מגדירה את התשוקה כאנרגיה חיובית וכהשראה ומדגישה, שצריך לדעת לשלוט בה. לכל אדם יש 4 תחומי צרכים: פיזיים, מנטליים, רגשיים ורוחניים – והוא רוצה לשלוט בהם. תשוקה, לדבריה, אינה מתקיימת בוואקום אלא היא מבוססת על רצון עז. רצון עז של אדם יתקיים רק אם הוא יהיה משוכנע שהוא ראוי למטרה שלו ושהוא מאמין בה. המרצה מדגישה, שאין להציב כמטרה את ה"אושר", שכן האושר אינו בר-השגה. עלינו להציב בפנינו מטרות ויעדים פרטניים רבים, ורצוי לפרטם אפילו בכתב.
המרצה מבחינה בין מטרות – שהן בנות-השגה ומסתיימות, לבין תשוקות – המהוות דרך חיים ואינן מסתיימות, אולם הן משתנות ומתפתחות במהלך החיים. לגבי המטרות היא מבחינה בין מטרות המשמשות אמצעי לבין מטרות קצה, שהן היעדים שמניעים את האדם להשיגם.
גב' שביט הסתייעה במצגת יפה להמחשת הגדרותיה. היא הגדירה 3 שאלות, שבאמצעותן אפשר לזהות תשוקה:
1.               מה מלהיב אותי, מה אני נהנה לעשות?
2.               באיזה תחום אני מוכן למאמץ יוצא-דופן?
3.               באלו תכונות אני חזק, לפי דברי האנשים המקורבים אלי?
 
כמו-כן היא הגדירה 7 "מפתחות" או טכניקות להשגת חיים מלאי תשוקה:
1.          מחויבות - לבחור ולעשות בכל יום בכל יום מעשים לטובת התשוקות שלנו.
2.          בהירות - לפי מידת הבהירות שהגענו אליה, כך נשיג את יעדינו.
3.          תשומת-לב -  מה שנקדיש לו יותר תשומת-לב, יגדל ויתחזק בחיינו.
4.          פתיחות וגמישות - יאפשרו לנו להתייחס גם למצבים משתנים ולקשיים כאל הזדמנות.
5.          יושרה  - מי שנאמן לעצמו כמו לאחר ונאמן לאחר כמו שהוא נאמן לעצמו.
6.          התמדה – כשאדם פועל על-פי תשוקה, הוא לא יחדל עד שישיג את יעדו.
7.          הליכה בעקבות הלב - בעת ספק דע שהתשוקה נובעת מהלב, בעוד שהשכל עלול לסבך.
 
בתום ההרצאה נשיא המועדון שאול הרשטט וחברת המועדון תמי ברונר הודו לגב' איריס שביט
על הרצאתה החשובה והמרתקת והעניקו לה תעודת הוקרה מטעם רוטרי חולון.
 
                                                                                                                                                               כתב יאיר שאנן; צילם שי אריאן.
  
 


הנדל"ן בישראל – לאן?
10/4/2016
מועדון רוטרי חולון אירח חברים ממועדוני רוטרי תל-אביב, יפו וראשון-לציון להרצאה חשובה בנושא הנדל"ן לאן? המרצה היה מר שלמה גרופמן – נגיד לשעבר של רוטרי-ישראל וחבר ותיק, גם כיום, ברוטרי-חולון. מר גרופמן הינו יושב-ראש (משותף) של "קרן פייר" (שובל גרופמן נדל"ן) ויש לו עבר מכובד מאוד בראש חברות כלכליות בישראל, בעיקר בתחום הנדל"ן.
המרצה פתח בהגדרה שנושא זה הינו רב-תחומי: נדל"ן למגורים, נדל"ן מניב ( כגון בנייה למכירה או להשכרה של משרדים, אולמות, חניונים וכד'), וכמו-כן סוגים מגוונים של קבלנות. הוא הבהיר, כי בנושא הנדון קיימים שני מובילים: האחד – היזם של פרויקט כלשהו, והשני – הקבלן המבצע. מר גרופמן ציין, שישראל הינה מס' 1 או 2 בעולם בנדל"ן למגורים, כמובן ביחס לגודל השטח והאוכלוסייה שלה, אך הדגיש, שהמגורים כידוע אינם מפוזרים באותה מידה בכל רחבי המדינה אלא רובם מצויים במרכז הארץ, בעוד שהצפון והדרום מוזנחים מבחינה זו.
מר גרופמן הגדיר כללית, שבעיית הנדל"ן נעוצה בפער בין הביקוש להיצע. לדבריו, פער זה חמור בעיקר בשל שתי סיבות: א – הריבוי הטבעי כאן הוא אחד הגדולים בעולם המערבי  ( גם לנוכח הריבוי המואץ בקרב החרדים ובקרב המיעוטים). ב - היחס בין הצעירים למבוגרים בארץ הינו לטובת הצעירים. סיבות נוספות לביקוש הגדול: עולים חדשים הבאים לישראל. הורים בעלי יכולת שואפים שלילדיהם תהיה דירה משלהם. אין דאגה ממשלתית להבטחת שכירות מוסדרת לאורך זמן. ישראל מהווה "הנדל"ן של העם היהודי" ותושבי חוץ מרבים להשקיע בארץ; השקעה זו נחשבת בעיניהם כ"פוליסת ביטוח".
המרצה העלה גם את המצב המוניטרי כעידוד להשקעה בנדל"ן. הריבית כיום שואפת לאפס ולכן גם המשכנתאות זולות יחסית, דבר המעודד השקעה בנדל"ן, מה גם שהסטטיסטיקה מראה שלאורך שנים ההשקעה בתחום זה (הן במרכז והן בפריפריה) הניבה תשואה גדולה בהרבה מאפיקי השקעה אחרים. מה לגבי העתיד? מר גרופמן  טוען, כי הממשלות בשנים האחרונות אמנם מודעות היטב לבעיית הדיור, אבל האמצעים שהן נקטו לא הביאו לתוצאה הרצויה, ולעתים אף החמירו את ההתייקרות.
מר גרופמן הדגיש, כי בתנאים הקיימים כיום קידום משמעותי ומהיר בהיצע הדירות הינו בלתי אפשרי. זאת, בין היתר, משום שההסדרים הביורוקרטיים הכרוכים בכך מטרפדים זאת. התהליך מהיזמות עד לשחרור האדמה לבנייה אורך כ-8 שנים. בנוסף, קיים חוסר משווע בכוח-אדם במקצועות הבנייה, ולדעתו על הממשלה לפעול להקלות ביבוא עובדים מחו"ל. לדבריו, יש כיום חוסר של 165,000 דירות. לגבי "מחיר למשתכן" סבור המרצה, ששיטה זו אינה יכולה להשפיע על מחירי הנדל"ן במרכז הארץ. לגבי הפריפריה רואים בעיות בשיטה זו, משום שקבלן שהתחייב על מחיר נמוך נמצא בסיכון – או ש"יזייף" בקיום התחייבויותיו ובאיכות הבנייה, או שהוא עלול לפשוט-רגל. לנוכח זאת גם הבנקים מסרבים לערוב לקבלן כזה ולתת משכנתאות לקוני דירות אלו.
גורמים נוספים, שצפויים לדעתו לעכב את פתרון המצוקה, הם התחזית שהריבית תישאר נמוכה, וכן גבור האנטישמיות המגבירה את העלייה ארצה. מר גרופמן סבור, שעל הממשלה לשחרר אדמות לבנייה, לקצר ולייעל את הביורוקרטיה הרבה שבתהליכי האישורים. לדעתו, יש גם לשפר את השינוע התחבורתי בעיקר בין הפריפריות  המרוחקות לבין מרכז הארץ, כך שאנשים לא יהססו לרכוש נדל"ן ולגור בפריפריה.
 
נשיא רוטרי חולון שאול הרשטט, ונשיא-לשעבר עו"ד מאיר הולנדר הודו לנגיד-לשעבר שלמה גרופמן על הרצאתו הממצה והמרתקת והעניקו לו תעודת הוקרה.
                                                                                                                                                    כתב יאיר שאנן, צילמו שי אריאן ומאיר הולנדר
 


הפיכת בדים רגילים לאנטי בקטריאליים
3/4/2016
 
Nano Textile  היא חברה ישראלית שפעילותה פיתוח פתרון אנטי-חיידקי לתעשיית הטקסטיל.
מנכ"ל החברה מר ארז עבדת הרצה בפני חברי עמותת רוטרי חולון על התהליך שהבדים אמורים לעבור. אותם בדים ישמשו למצעי מיטות בבתי חולים, לבגדי צוות רפואי ובגדי מאושפזים  בבתי חולים. החברה מחזיקה בפטנט שפותח על-ידי פרופסור אהרון גדנקן שמבוסס על החדרת כימיקל כמו אבץ או נחושת לתוך הבד. תהליך מיוחד זה נעשה ע"י מכונה שיוצרה במיוחד עבור פעולה זו. בסופו של התהליך הבד יהיה עמיד בפני הדבקות חיידקים  והתרבותם במוצרי הטקסטיל.
 
                                                                                                                                                           כתב : שי אריאן, צילם מאיר הולנדר
ערב אשכולי עם נג"ב אלון בנדט 
21/2/2016
"מדינת ישראל – עולם הפוך במהירות האור"
חברי רוטרי חולון ארחו חברי מועדונים שכנים (אשכול) של רוטרי  להרצאה מיוחדת, השופכת אור חיובי על המצב במדינת ישראל. זאת, בניגוד לראיית "חצי הכוס הריקה", המתבטאת באקטואליה, בתקשורת ובשיח החברתי. המרצה היה מר אלון בנדט, חבר ותיק ברוטרי בבאר-שבע ובקריית-גת, שם כיהן גם כנשיא, והוא מיועד לכהן כנגיד רוטרי הארצי בעוד כשנתיים. בין שאר עיסוקיו מר בנדט היה מנהל אגף הפיקוח בעיריית באר-שבע וכיום הוא משמש ממלא-מקום ראש מועצת להבים, שם הוא מתגורר עם משפחתו.
מר בנדט תיאר, בסיוע מצגת ששיקפה נתונים ממקורות רשמיים, את רוב התחומים החשובים של החיים בישראל. דמוגרפיה: בניגוד לדעה שאחוז היהודים במדינה הולך וקטן ביחס לשיעור הערבים בה, ציטט המרצה נתונים רשמיים, לפיהם קצב הריבוי השנתי באוכלוסיית ישראל היה בממוצע 2% במשך 15 השנים האחרונות. בהווה למשפחה יהודית ממוצע של 3.3 ילדים, בעוד למשפחה ערבית 3.2 ילדים. יש לראות בחיוב גם את שיעור העולים לישראל (31,000 ב-2015). בריאות: ממשלת ישראל מקציבה למערכת הבריאות 7.2% מהתמ"ג בלבד, ולמרות זאת עלתה תוחלת החיים באופן ניכר. זאת, בין השאר, תודות  לרפואה המונעת שנהוגה בה.
ביטחון: למרות האיומים הביטחוניים הרבים הניצבים מול ישראל, היא עומדת בכך בהקצאת 6% בלבד מהתל"ג להוצאות ביטחון.  כלכלה: יש תחומים שבהם ישראל מהווה מעצמה כלכלית. למשל השווי הכספי של החברות הישראליות בנאסד"ק היה 29 מיליארד דולר בשנת 2013, וכעבור שנתיים הוכפל שווי זה. גם תחום ההייטק הישראלי  - מהמפותחים בעולם. המרצה עמד גם על הישגיה הגדולים של ישראל בתחום התפלת מי-ים ובטיפול במי-ביוב.
מר בנדט ציין, שב"מדד האושר העולמי" עומדת ישראל במקום ה-11 מתוך 58 מדינות, אף לפני ארה"ב, גרמניה ואיראן. אחד הביטויים לכך – מספר היוצאים לחו"ל ב-2015 היה 777,000 איש. הגורמים שהביאו את ישראל להישגים הנ"ל הם רבים. לדעת המרצה, בראשם עומד תחום החינוך. גורמים נוספים: יזמות, יצירתיות, חשיבה "מחוץ לקופסה", בריתות סחר עם מדינות שבעבר לא סחרו איתנו, פוטנציאל הגז.
בתום ההרצאה המעניינת, נשיא המועדון שאול הרשטט וחבר המועדון משה שמילביץ הודו לו והעניקו לו תעודת הוקרה.
במפגש התארח ברוטרי חולון גם נשיא רוטרי ירושלים, ירון אמיתי, אשר סיפר על הייחוד של מועדון ירושלים וכמו-כן הציע לחברים להצטרף לטיול-קרנבל לקפריסין, שהוא יזם.
                                                                                                כתב יאיר שאנן, צילם מאיר הולנדר


זכויות בעלי חיים
7/02/2016
"אנונימוס" לשמירה על זכויות בעלי-חיים
חברי מועדון רוטרי חולון שמעו הרצאה מעניינת על המצב העגום הנוגע לאי-השמירה על זכויות בעלי-החיים בישראל. המרצה הייתה גב' שירן קוינטר, המתפקדת בהתנדבות כפקחית הדרכה בעמותת "אנונימוס". עמותה זו פועלת בהתנדבות ככל יכולתה למניעת פגיעות בבעלי-חיים – כגון פיטום אווזים, התאכזרות לעופות ולבקר מסיבות כספיות, ניצול בעלי-חיים בקרקסים וכד'. העמותה קיימת בארץ 22 שנה ופועלת רבות גם להסברה בנדון בתקשורת  ולבני נוער.
המרצה פתחה בציטוט החוק: "לא יענה אדם בעל-חיים, לא יתאכזר לו ולא יתעלל בו בדרך כלשהי". החוק קיים, אולם דורסים אותו על כל שעל. לפי הידוע לעמותה, אמרה גב' קוינטר, קורות בישראל כ-30,000 פגיעות "פרטיות" בבעלי-חיים בשנה, ואילו מספר הפגיעות "הממוסדות" הינו כ-300,000,000 בשנה. זכויות בעלי-החיים הן הצרכים הבסיסיים שלהם (בדומה לבני-אדם): חופש מאלימות, סיפוק צרכים גופניים, סביבה הולמת, חברה ומשפחה.
המרצה תיארה הפרות יומיומיות חמורות והמוניות של זכויות אלה של בעלי-חיים, והמחישה זאת בהקרנת סרטים וצילומים מעוררי פלצות. היא תיארה, למשל, את התעשייה הקשורה בתרנגולות ובביצים: מיליוני אפרוחים זכרים מושמדים מדי שנה בצורות אכזריות, מיליוני אפרוחים נקביים מגודלים בצפיפות איומה בכלובים עלובים במשך כשנתיים, ותרנגולות אלה מפוטמות במזון זול ובתרופות כדי שמחירן בשוק יהיה מקסימלי. גם אופן הטיפול בבקר אכזרי: מייד אחרי ההמלטה מפרידים את העגלים מאימן. את הזכרים מגדלים לתעשיית הבשר ואת הנקבות – לרבייה ולחלב. חולבים אותן 3 פעמים ביום במשאבה אוטומטית וכל פרה מניבה 30-40 ליטר ביום. גם להן נותנים אנטיביוטיקה ותכשירים אחרים כדי למקסם את הרווחים.
לגבי הכבשים – רובם מיובאים מאוסטרליה. הם נמצאים במשך 3 שבועות בבטן האנייה בצפיפות איומה ורבים מתים בדרך. ראינו סרט על אופן פריקתם הברוטלי מהאנייה. מובילים אותם לשחיטה בסיוע שוקר חשמלי, והשחיטה עצמה מבוצעת באופן דרסטי, ללא הימום קודם. גם לגבי דגי הבריכות הדגישה המרצה שהם מגודלים בצפיפות רבה, ובאשר לדגי הים הם נכלאים בכלובים יחד עם בעלי-חיים אחרים, כגון סרטנים, שמזיקים להם או אף ממיתים אותם.
בסיום הרצאה המעניינת הודה לה חבר המועדון משה יצחקי, ויחד עם נשיא המועדון, שאול הרשטט, העניקו לגב' שירן קוינטר תעודת הוקרה.
                                                                                                       כתב יאיר שאנן, צילם שי אריאן
 

הפרת זכויות האדם בסין
17/01/2016
 
 
 
במסגרת ערבי העשרה שמעו חברי מועדון רוטרי חולון הרצאה מעניינת על "זכויות האדם" בסין. המרצה הייתה גב' ז'אנט זריהן, תושבת בת-ים, שהיא אחת מתוך קבוצת 6 אנשים, אשר עניינם לגלות ולהפיץ את המציאות האמיתית השוררת בסין, בתחומי החיים השונים ובמיוחד במה שנוגע להפרת זכויות האדם.
גב' זריהן סיפרה, כי בשנת 2001 התארגנה קבוצת סינים, שהיגרו לארה"ב, והחליטו לפרסם בעולם על האמת לגבי הנעשה בסין, וזאת משום שהשלטונות הסיניים מפיצים בעולם תמונה "ורודה" כוזבת ומעוותת, והצנזורה הסינית מנסה למנוע הדלפת האמת. לצורך זה הקימה הקבוצה בארה"ב מנגנון תקשורת, שמטרתו לגלות לעולם הנאור את המתרחש בסין, ומצד שני – לנסות להעביר לידיעת הסינים מידע על העולם הנאור. במסגרת זו נכתבו כתבות, צולמו תמונות והופקו סרטים רבים על המציאות הקשה בסין. כל אלה מופצים בעולם החופשי, ובמאמץ זה משתתפת גם קבוצת 6 האנשים בישראל.
המרצה הסבירה, שבסין העתיקה התקיימו שלוש דתות עיקריות: הקונפוציוניזם, הבודהיזם והטאואיזם. ב-1992 החלה להתפשט בסין תנועה רוחנית סינית בעלת שורשים עתיקים בשם "פאלון דאפא" (הנקראת גם "פאלון גונג"), שהיא שיטה גבוהה לטיפוח עצמי של גוף ונפש גם יחד. השיטה מבוססת על 5 תרגילים מדיטטיביים ושקטים ועל שיפור המשמעת העצמית  והטבע המוסרי, על-פי העקרונות: אמת, חמלה וסובלנות. השיטה עברה מפה לאוזן וצברה פופולריות הולכת וגוברת בסין מרגע שהוצגה, ומיליונים החלו לתרגל בה. היא זכתה לעידוד גם מהשלטונות, משום שהיא גרמה לאנשים להשיג בריאות טובה ופחות תלות במערכת הבריאות. בנוסף, אנשים שנקטו שיטה זו הפכו להיות אנשים טובים ומועילים לחברה.
החל משנת 1949 השתלט הקומוניזם על סין, והמשטר הקומוניסטי שלט בקנאות ובקיצוניות.  בסקר שנערך בסין בזמן התפשטות השיטה התברר, שתוך כ-5 שנים אימצו את השיטה 60 מיליון סינים, יותר  ממה שמנתה אז המפלגה הקומוניסטית הסינית.  ב-1999   הגיע מספר הסינים שאימצו תנועה זו ל-100 מיליון, דבר שדרבן את המשטר לפעול בנחישות לחיסול התנועה. פעולות הדיכוי כללו חטיפת חברי התנועה, כליאתם, שטיפות-מוח ורצח המוני. השלטונות הסיניים ניצלו את האסירים בעבודות כפייה והחלו להשתמש באבריהם של האסירים למטרת השתלות אברים.  אחרי קציר האברים הם שרפו את הגופות כדי להשמיד ראיות. תחום ההשתלות היה מבוקש מאד ברפואה בעולם. בסין עצמה הוקמו כ-600 מרכזי-השתלות, יותר מאשר בארה"ב. זמן ההמתנה להשתלה ממקור סיני לא עלה על שבוע, שכן סינים, שרובם המכריע אסירים מקרב מתרגלי ה"פאלון גונג", נרצחו לפי מצב הביקוש לאיבריהם. לפי האומדן, ב"שוק" זה מגיע מחיר אברי  אדם אחד לכ- 1.5 מיליון דולר.
אמנם תופעה חמורה זו גררה גינויים חריפים מצד מוסדות האו"ם וממשל ארה"ב כפשע נגד האנושות, אולם תופעה זו לא נפסקה ולדברי המרצה, נמשכת גם כיום. היא סיפרה, כי מתקיימות ברחבי העולם, כולל בישראל, תערוכות, שמציגות את הפשעים האכזריים בסין.
בתום ההרצאה המרתקת, שלוותה בסרטוני המחשה למסופר, הודה מר אלי טרטנר, מזכיר המועדון, לגב' ז'אנט זריהן, וגב' תמי ברונר הגישה לה תעודת הוקרה.
                                                                                                                                                                       כתב יאיר שאנן.
   


חבר הכנסת מחולון אלי כהן על תקציב המדינה והטיפול בדיור
3/01/2016


 
 


מועדון רוטרי חולון אירח את חבר הכנסת, מר אלי כהן, שנולד בחולון וגר בה גם כיום. האולם היה מלא מפה-לפה, שכן המועדון אירח רוטריונים ממועדוני תל-אביב, יפו, ראשון-לציון, בית-דגן, גבעתיים ורמת-גן. חבר רוטרי חולון, יאיר שאנן, הציג את האורח בפני הנוכחים, סקר ציוני-דרך בקידומו הנחשוני של אלי כהן, וביניהם: רס"ן בחיל-האוויר, בוגר אוניברסיטת ת"א (תואר שני) בתחומי כלכלה וניהול, כיהן כמרצה במוסד זה, היה חבר בהנהלות של חברות כלכליות גדולות, ביניהן היה משנה למנכ"ל חב' "הכשרת היישוב". יאיר ציין, כי מזה כ-30 שנה לא היה נציג לעיר חולון בבית המחוקקים עד בחירתו של מר אלי כהן ב-2015. 
בהיותו של ח"כ כהן במפלגת "כולנו", הוא שותף בכיר לשר האוצר בתכנון תקציב המדינה וכן מונה ליו"ר ועדת הרפורמות. הוא אמר, כי מכלל "עוגת" תקציב המדינה חייבת הממשלה לדאוג לכל האוכלוסיות שבמדינה בכל התחומים הנדרשים. ח"כ כהן הדגיש, כי תקציב הביטחון שלנו עמד בבסיסו על כ-59 מיליארד ₪ (לפני תוספות חריגות) ומהווה 6% מהתוצר הלאומי – שיעור שהוא פי-2 בממוצע ממדינות אחרות. בין הרפורמות שהוא סייע בהשגתן ציין  אלי כהן את העלאת התקציב לקצבות הקשישים ב-9 מיליארד ₪; הגדלת שכר כל החיילים ב-50%; טיפול בצמצום התופעה של "עובדי קבלן" ושילובם ההדרגתי כעובדים שכירים מן-המניין.
במקרו-כלכלה הדגיש ח"כ כהן, כי צריך לוודא שתהיה צמיחה. בשנה שעברה צמח המשק הישראלי ב-1.5% (בלי גז), בעוד שהאוכלוסייה צמחה ב-1.9%, כלומר הייתה צמיחה נטו שלילית. בין שאר הצעדים שנוקט האוצר למען הצמיחה, הוא נותן ליצואנים ערבויות בסך 4 מיליארד ₪ לעידוד הפעילות במשק. למען מגמה זו פועל האוצר גם לרפורמה בבנקים. היעד: לשחרר ביורוקרטיה וליצור מנועי צמיחה למשק. האוצר פועל להפחתת העמלות וריבית הלוואות הבנקים, אך גם מקפיד לשמור על יציבות הבנקים. לדבריו, חשוב שגם לעסקים קטנים ובינוניים יינתנו כלים ליזמות: אשראי נוח לפיתוח.
את עיקר דבריו הקדיש ח"כ כהן לתחומי הדיור והנדל"ן. הוא הדגיש, שמגמת האוצר היא צמצום פערים חברתיים, ובראש וראשונה – סיוע לזוגות צעירים להגיע לדירה סבירה. לדבריו, אין בעיית חוסר קרקעות, אפילו באזורי מרכז המדינה, אלא מה שעיכב את הפיתוח היא הביורוקרטיה המסורבלת. לשלבי התכנון, הביצוע והשיווק של דיור נדרשות 3 שנים, אך במציאות עד כה נדרשו לכך 13 שנים! לכן פועל האוצר לייעול ולקיצור 3 השלבים הנ"ל. לגבי שלב הביצוע הוא פועל להגדלת כושר הייצור – ע"י הגדלת כוח-האדם במקצועות הבנייה, הן באישור יבוא עובדים זרים והן בתמרוץ ישראלים לתחום זה. אלי כהן  אמר, שהביקוש לדיור הוא גדול הן לנוכח הריבוי הטבעי של האוכלוסייה והן בעקבות העלייה לישראל – כ-30,000 עולים מדי שנה. הוא הוסיף, כי הממשלה עושה גם לפיתוח הפריפריה העירונית, שנשארה נחשלת יחסית.
ח"כ כהן הדגיש, שחלק מרכזי בתכנית הדיור הוא "מחיר למשתכן", המיועד לזוגות צעירים ולחסרי דיור. הממשלה תשחרר ותמכור אדמות לקבלנים במחיר כמעט אפסי, אך בקרקע יזכה הקבלן שיציע את מחיר הדירה הנמוך ביותר. לדבריו, השנה יהיו כ-200,000 מתמודדים על כ-40,000 דירות, אולם בכל שנה הפער הזה יפחת. כמו-כן אמר, שיש תכנית לתת לזוג צעיר "הלוואה עומדת" בסך 150,000 ₪, ברם הדבר עלול להעלות את המחירים.
בסיום ההרצאה המעניינת מאד, הודו לח"כ אלי כהן והעניקו לו תעודת הוקרה הנשיאים-לשעבר מאיר הולנדר, עמירם ון-קלוטן ואלי טרטנר.
                                                                                                          
                                                                                                                                                                     כתב: יאיר שאנן .
 

 


שיווק חכם בעידן האינטרנט
22/12/2015 
במועדון רוטרי חולון התקיימה הרצאה מאלפת בנושא -  שיווק  חכם בעידן האינטרנט.
הגב' בלה עברון פרסה לפני הנוכחים את מהפכת השיווק כפי שהיא באה לידי ביטוי
בשימוש מושכל בכלי המדיה השונים וביניהם הסמארטפון, הטאבלט וכמובן המחשב.
                                                                                                             


מחלת הסוכרת – מה צריך לדעת ?
22/11/2015
 
במסגרת ערבי העשרת ידע, שמעו חברי מועדון רוטרי חולון הרצאה מעניינת על מחלת הסוכרת. המרצה הייתה ד"ר איילת קמיניץ. היא למדה בבי"ס תיכון אילון בחולון, לתואר ראשון למדה ביולוגיה, למדה רפואה בטכניון, ביצעה התמחות בבי"ח שניידר לילדים, ועבודת פוסט-דוקטורט עשתה במכון וייצמן למדע. עתה חוקרת ד"ר קמיניץ בביה"ח שיבא.
בתחילת הרצאתה הסבירה ד"ר קמיניץ, כי תפקידה של המערכת החיסונית היא להגן על הגוף  (ובפירוט – על כל   התאים הבריאים ) ופירטה את האמצעים של מערכת זו להשגת יעדיה. לגבי מערכת החיסון התאית: מערכת התאים בגוף מתחילה  מתא-גזע,  אשר מתפצל לשני תאים, ובתהליך ההמשך מתפצלים התאים ומתמיינים לסוגים שונים של רקמות כמו עור ושריר.  תאי גזע בריכוז גבוה מצויים בעוברים ובדם-טבורי. בגוף האדם ישנם כ- 100 טריליון תאים.
המרצה הסבירה מהי מחלה אוטואימונית: זהו מצב, שבו תאי מערכת החיסון (נוגדנים) מזהים בטעות תאים טובים כתאים מסוכנים (פולשים חיצוניים) – ולכן תוקפים אותם. מחלות מאופיינות בתופעה זו הן למשל:  טרשת נפוצה, צליאק, זאבת, וכמו-כן סוכרת נעורים (סוג 1), בעוד שסוכרת מבוגרים (סוג 2) אינה מחלה אוטואימונית. סוכרת היא מחלה מטבולית, המתאפיינת בריכוז גבוה של גלוקוז (סוכר) בדם ו/או בשתן. הסוכרת אינה גנטית. היא נגרמת בגלל בעיה בייצור אינסולין או בקליטתו. האינסולין נועד למנוע היפרגליקמיה – מצב שבו רמת הסוכר בדם גבוהה מהנורמה.
ד"ר קמיניץ הסבירה, כי סוכרת נעורים נגרמת, כנראה, מגורמים סביבתיים (כגון וירוסים) ומגורמים נפשיים (כגון "סטרס"). הסוכרת עלולה לפגוע באברים שונים, למשל בכליות, שכן הן אינו מצליחות להוציא את עודף הסוכר בדם. כמו-כן היא עלולה לפגוע בנימים הקטנים שבעיניים ולגרום אף לעיוורון.
המרצה סקרה מהן דרכי הטיפול בחולי סוכרת. הטיפול העיקרי בחולה סוכרת הוא, כידוע, הזרקת אינסולין. ברם, לשם כך חייבים לבדוק ולנטר מהי רמת הסוכר בדם. כיום, גילתה לנו  המרצה, קיימים מכשירים חדשניים (חלקם המצאה ישראלית) בתחום זה, כגון סנסור תת-עורי העוקב בהתמדה אחר רמת הסוכר בדם, וכן משאבה המספקת לדם אינסולין בזמן הצורך. דרכי טיפול אחרות – שאינן זמינות כל-כך - הן השתלת תאי "בטא" או השתלת מוח-עצם. דרכים נוספות הן, למשל, "שכנוע" תאי כבד להפריש אינסולין, ו"שכנוע" תאי גזע  להפוך למפרישי אינסולין.
ד"ר קמיניץ סיפרה על ניסויים שערכה בעכברים. היא הצליחה לבודד בין תאים "טובים" (תאי  רגולטורים) לתאי t "רעים". את התאים "הטובים" היא "חימשה", חיזקה אותם כדי לחסנם. הניסוי הצליח – הוכח שהתאים ש"חומשו" הם יעילים יותר. ברם, מכאן ועד להוכחת מסקנה זו לגבי בני-אדם הדרך ארוכה מאד. זאת משום שניסויים בבני-אדם הם מורכבים וארוכים יותר, ורק אם יצליחו, יתחילו בשלבי הבדיקה והאישור של רשויות הבריאות המוסמכות. כלומר ,זהו תהליך של מספר שנים.
המרצה סיפרה, שבמכון וייצמן הקימו מרכז ל"התאמה אישית" לטיפול בחולי סוכרת , אולם גם להשגת יעד זה עדיין חסר הרבה ידע.
בתום ההרצאה המדעית המרתקת, הוענקה לד"ר קמיניץ תעודת הוקרה על-ידי מר אלי טרטנר, מזכיר רוטרי חולון, ומר שי אריאן, גזבר המועדון.
                                                                                                                                                     כתב: יאיר שאנן, צילם מאיר הולנדר

המבצעים הסודיים של העלאת יהודי אתיופיה
15/11/2015
 

חברי מועדון רוטרי חולון זכו לשמוע את סיפור העלאתם של יהודי אתיופיה לישראל, פרשה  שהייתה סודית ביותר בעבר ושתוכננה והונהגה ע"י "המוסד" הישראלי לתפקידים מיוחדים. על פרשה זו שמענו מפי מר ברטי עובדיה, שהשתתף בה. מר עובדיה, בעל תואר  שני במינהל-עסקים, כיום גמלאי.
המרצה סקר תחילה את ההצהרות והפעולות שנקטו רבנים ומנהיגים יהודיים (החל מהרב קוק ב-1923) וישראלים כדי להגן ולקדם את היהודים באתיופיה (חבש לשעבר). בשנת 1966 נשלח מישראל לאתיופיה מר חזי עובדיה ( שנודע מאוחר יותר כרס"ר המיתולוגי בצה"ל), שהיה יליד אסמרה בחבש, והוא הכריז בשם המדינה שעל יהודי אתיופיה חל "חוק השבות". בישראל היו חילוקי-דעות על כך על רקע דתי.  כשעלה מר מנחם בגין לשלטון, הוא החליט על העלאתם ארצה. מנהיג אתיופיה ב-1972, מנגיסטו, הסכים להוצאת היהודים. אולם עמד על כך שזה ייעשה  "בשקט" ותמורת סיוע בטחוני מישראל. ואכן החלה הברחתם  ע"י האניה "צים" מנמל אסמרה. ברם, עסקה סודית זו נחשפה ע"י משה דיין (שר החוץ דאז) והעלייה נעצרה.
ב-1975 החל "המוסד" לפעול בחשאי להעלאתם של יהודי אתיופיה. פעולות אלו, שהחלו בסוף 1979 ונמשכו עד 1991 (11 שנה) כונו "מבצע משה", היו רבי קשיים ותהפוכות ורובן בוצעו בשטח של סודאן השכנה. בסוף 1979 החל השלב הראשון של "מבצע משה", וזאת באמצעות ספינות חיל-הים מנמל פורט-סודאן שבים האדום. "המוסד" הסווה מבצע זה באמצעות "כפר נופש" שהוא הקים בקרבת הנמל, דבר ששימש סיפור כיסוי לביצוע ההכנות להברחת היהודים.
בסוף 1981 יצאו לפורט-סודאן  ספינות של חיל הים ולוחמי "שייטת 13". במקביל יצאה מאילת האוניה "בת-גלים" לאזור זה, לאחר שעברה הסבה במטרה לשאת מירב אתיופים לישראל.  "המוסד" שכר בחרטום בירת סודאן משאיות, שהובילו את היהודים, באופן מסונכרן, למרחק של כ-1200 ק"מ עד ל"כפר הנופש" בפורט-סודאן. האוניה "בת-גלים" עגנה במרחק 10 ק"מ מהחוף בגלל רדידות המים. ברדת החשיכה הסירות של חיל-הים העמיסו את יהודי אתיופיה כפי יכולתן והשיטו אותם  לאוניה. בשנים 1980-1985 בוצע מבצע כזה כל כחודשיים. ל"בת-גלים" אירעו בסבבים אלה תקלות ובעיות רבות, כגון היתקעות בסלעים, איומי שודדי-ים, מחלות ומיתות של נוסעים, ולהבדיל – גם לידות. בדרך זו עלו עד סוף 1984 למעלה מ-6000 יהודים. העברה זו באמצעות חיל-הים נפסקה בעקבות "פליטת-פה" של אחד ממנהיגי ישראל.
עקב כך, הוחלט בישראל להפעיל את חיל-האוויר להשגת היעד. הדבר נעשה בתכנון, באימונים ובביצוע סודיים ומדויקים. לצורך זה  התאימו מטוסי הרקולס ("קרנף") לנשיאת מירב עולים. כל מטוס נחת בלילה במקום שסימנו לו אנשי "המוסד" במדבר הסודאני והעמיס תוך 12 דקות את העולים וטס ארצה. במהלך כ-3 שנים נערכו 8 מבצעים כאלה באמצעות חיל-האוויר, שהעלו 2051 אתיופים, עד שגם דרך זו נחשפה. בשלב הבא יזם מר אפרים הלוי ( לימים – ראש "המוסד") פגישה בבלגיה עם מר ג'ורג' גיטלמן, ניצול שואה, שהקים חברת תעופה לטיסות-שכר, ובזכותו עלו לארץ כ-7000 יהודים. משנחשפה גם דרך זו, נותרו באתיופיה כ-500 יהודים שיועדו לעלות, והם הוטסו במטוסים אמריקניים (בהסכמת הנשיא בוש-האב) לגרמניה, ומשם הגיעו לישראל.
בסיום ההרצאה המרתקת (שלוותה במצגות ובמפות) הוענקה למר ברטי עובדיה תעודת הוקרה מידי מר שאול הרשטט, נשיא רוטרי חולון, ומר יעקב רובינשטיין.
                                                                                                                                                            כתב: יאיר שאנן , צילם מאיר הולנדר
האם בית-הספר עדיין רלוונטי בימינו ?
8/11/2015
 
האם בית-הספר עדיין רלוונטי בימינו ?
 
חברי מועדון רוטרי חולון זכו לשמוע ולראות, באמצעות מצגות, על הבעייתיות של מערכת החינוך כיום. זאת – לנוכח הטכנולוגיות המיחשוביות החדישות, שהן נחלתם ומשאת-נפשם של הילדים כבר מגיל צעיר מאד. המרצה שהעלה בפנינו נושא זה הינו מר דני פסלר, מנהל המרכז הייחודי לחינוך "ליאו בק" בחיפה. מר פסלר חבר פעיל מאד ברוטרי – שימש נשיא מועדון חיפה ומיועד לכהן כנגיד ארצי של ארגון זה.
מר פסלר, בעל תואר שני בניהול, מבקר לעיתים בבתי-ספר מתקדמים במדינות מערביות שונות כדי לתהות וללמוד כיצד הם מתמודדים עם הפרובלמאטיקה שמציב המחשוב בפני מערכות החינוך כיום. במצגת על מרכז החינוך "ליאו בק" צפינו בתפיסה ייחודית לגבי ייעודו של החינוך, ומכאן נובעות גם תפישות ושיטות לימוד אחרות מאלו הנהוגות בבתי-הספר שאנו מכירים. להמחשה, ב"ליאו בק" לומדים 2500 תלמידים, מגיל גן-ילדים עד גיל 18 – יהודים וערבים, חילונים ודתיים. מגמות הלימוד מגוונות – עיוניות, טכנולוגיות, ספורט, מוזיקה ועוד. יעד מרכזי שלו הוא חינוך קהילתי וטיפוח מנהיגות. חלק גדול מתלמידיו מתנדבים למען הקהילה בשנים שלפני סיום לימודיהם. בית-הספר מחנך את תלמידיו לערכים, יש בו הקבצות של מחוננים וכמו-כן מפותחים בו קשרים עם בני נוער בעולם.
השאלה המרכזית שמעלה מר פסלר היא, האם בית-הספר עדיין רלוונטי כיום? זאת, לנוכח המצב, שהתלמידים מגיל צעיר ביותר בקיאים ברזי המחשוב האלקטרוני, המידע נגיש וקל להשגה, כך שבתחומים רבים קל להם ללמוד באמצעות המחשוב החדשני. לפיכך טוען המרצה, ששיטות הלימוד המסורתיות ברוב בתי-הספר אינן מתאימות עוד. להמחשה הוא סיפר, למשל,   שבבית-ספרו החל מכיתה ז' לכל כיתה ולמוריה יש מערכת WhatsApp משלה ובאמצעותה מתנהלים השיעורים, כולל המבחנים.
לדבריו, עולה כאן השאלה, מהו מסלול ההיבחנות והמדידה? הוא הבהיר, שאי אפשר לקבוע לכך מסלולים וקריטריונים אחידים, משום שבמקומות שונים התנאים אחרים ומשום שהמצבים כיום דינמיים מאד. לדעתו, הקושי והאתגר העיקרי הוא לשנות את התובנות של המורים ולהכשיר אותם למצב החדשני והמתפתח. לדעתו על המורה לאתגר את תלמידיו בשאלות קשות או מורכבות, שכדי לענות עליהן הם יצטרכו לחשוב ולפתח דרכים יצירתיות לחיפוש במאגרי המידע הזמינים בפניהם. לשם כך צריכים בתי-הספר לספק לתלמידים תשתיות מתאימות של אינטרנט ועזרים חיוניים אחרים.
בנוסף להקניית שיטות למידה לתלמיד, טוען מר פסלר, כי על בית-הספר לחנך את התלמיד להתנהגות ראויה, לאתיקה הכוללת ערכים, מוסר ותרבות. ערכים אלה עולים, לדעתו, בחשיבותם על לימודים עיוניים הישגיים וממבחני "מיצב", למשל. יעדים נוספים, שעל ביה"ס להקנות לתלמידיו: לימוד איכותי אוטונומי, חשיבה נכונה, כושר התבטאות ודיון, קריאה ביקורתית, התבוננות במציאות, ניתוחה והצעה לתקנה כשנדרש לדעת התלמיד. כמו-כן חשוב להקנות לתלמיד מנהיגות, יצירתיות וכושר חשיבה חוץ-תבניתית.
מר פסלר הציג מספר רעיונות בנדון, שהוא יישם בבית-ספרו ואשר ראה בבתי"ס בעולם, בסיוע מצגות. הוא הדגיש כי האתגר העיקרי כיום הוא הכשרת מורים, כדי שיצליחו להסתגל למציאות החינוכית המתאימה להווה ולעתיד הדינמי.
בסיום ההרצאה המרתקת, הודו למר פסלר מר שאול הרשטט, נשיא רוטרי חולון, ומר אהרון תדיר, נשיא-לשעבר, והגישו לו תעודת הוקרה.
                                                                                                          כתב: יאיר שאנן, צילם מאיר הולנדרביטוח בריאות , צריך כן או לא ?
11/10/2015
ביטוח בריאות פרטי

חברי מועדון רוטרי חולון שמעו, במסגרת הרצאות העשרה, הרצאה בנושא ביטוח בריאות פרטי. המרצה היה מר יהודה פלדמן, שבעברו היה מנהל סניף בבנק הפועלים ולאחר מכן עבר לתחום הביטוח. מזה 15 שנה הוא עובד כעצמאי בהדרכה ובייעוץ לסוכני ביטוח.
מר פלדמן סקר בקצרה את ההתפתחות של ביטוחי הבריאות במדינה ב-20 השנים האחרונות. 4 קופות החולים בישראל – הכללית, מכבי, המאוחדת והלאומית – הגיעו ב-1994 למצב כלכלי קשה ולגירעונות ענק. שר הבריאות דאז, מר חיים רמון, תכנן רפורמה בתחום זה, והממשלה והכנסת אישרו בשנת 1995 את "חוק ביטוח בריאות ממלכתי". חוק זה מחייב כל אזרח ישראלי להצטרף לאחת מ-4 הקופות, לפי בחירתו, וזאת בתשלום של 4.8% ממשכורתו. דמי ביטוח אלה משולמים לממשלה (מעשית למוסד לביטוח לאומי), והממשלה מתקצבת את קופות החולים לפי נוסחת קפיטציה, הלוקחת בחשבון פרמטרים של גיל, מין, מקום מגורים. את "סל הבריאות" קבע משרד הבריאות לפי נתוני השירות שנתנה אז קופת חולים כללית, שלא היו גבוהים.
המרצה אמר, כי המדינה מוציאה כיום לבריאות כ-80 מיליארד ₪ בשנה וכי כ-64% מזה נובעים מהוצאה פרטית. זאת – לדבריו, משום שתקציב הבריאות אינו מספיק. לפיכך, קבעה הממשלה את סדרי העדיפות שלה לגבי צורכי הבריאות, ובין שאר הדילמות היא חייבת להחליט אם לתת שירותי בריאות שונים למספר רב יותר של נזקקים או לתת שירותים קריטיים ויקרים מאד למספר קטן של נזקקים. מדי שנה מעדכנת הממשלה את "סל השירותים הרפואיים" בהתאם לשיקולים אלה ואחרים.
מר פלדמן טען, כי בגלל החוסר העצום במשאבים, נוצרו מספר תחומים של "קטסטרופות", בעיקר במה שנוגע  להשתלות אברים, טיפולים רפואיים בחו"ל ותרופות מיוחדות ויקרות. לדבריו, למקרה של השתלת איברים ולטיפולים מיוחדים בחו"ל המדינה מקצה עד 250,000$, וגם זאת רק למקרים חמורים מאד, שאי אפשר לבצע בארץ, ובאישור ועדה בינמשרדית. גם לגבי תרופות – המגבלות של תקציב הבריאות מונעות אספקת תרופות יקרות מאד ב"סל התרופות", ומדי שנה נוצרות מחלוקות בנדון בין משרד הבריאות, האוצר, נציגי הרופאים ונציגי הציבור. המרצה ציין, של-80% מהמבוטחים יש ביטוח משלים של קופת החולים שלו, אשר משדרג במידה מסוימת את זכויות המבוטח, אולם אינו מכסה דיו מקרים של "קטסטרופות", לדבריו. הוא ציין, כי אמנם רמת הרפואה בארץ גבוהה מאד, אך הבעיה העיקרית נעוצה באיכות השירות ללקוחות, והדגש כאן הוא שאלת הזמינות והנגישות.
מר פלדמן ציין, כי על בעיות אלו הביטוח הפרטי עונה חלקית. עם זאת הוא הודה במגבלותיו של הביטוח הפרטי, כגון: חברות הביטוח אינן מקבלות לקוחות מעל גיל 70 או חולים במחלות קשות; בחוזה בביטוח מתגלים "תחומים אפורים", שגורמים מחלוקות ולעתים משפטים, שכן כל חברת ביטוח אינה ששה לשלם ללקוחות במקרים שאינם מחייבים אותה.
נשיא המועדון, מר שאול הרשטט, וחבר המועדון, מר יוסי הרוש, הודו למר פלדמן על הרצאתו המעניינת והעניקו לו תעודת הוקרה.
                                                                                                                                                 כתב: יאיר שאנן – צילם מאיר הולנדר


מסע בעקבות סרטים מוזיקליים , הרצה רון פוגל
20/9/2015 

מסע בעקבות סרטים מוזיקליים במאה השנים האחרונות
במסגרת ערבי ההעשרה, שמעו חברי מועדון רוטרי חולון הרצאה מרתקת על התפתחות הסרטים המוזיקליים, לשלביה העיקריים, במהלך של כמאה השנים האחרונות. המרצה היה מר רון פוגל, עורך-דין, אשר אימץ לעצמו מקצוע נוסף: מבקר קולנוע ומרצה על תחומי הסרטים. יצוין כי מר פוגל היה לפני 25 שנה נשיא "רוטר-אקט" (חוג צעירים הקשורים לרוטרי), וכי אביו היה נגיד ארצי של רוטרי. מר פוגל סקר את תולדות הסרטים המוזיקליים תוך המחשה ע"י הקרנת קטעים  מתוך סרטים ידועים, שהיוו אבני-דרך בהיסטוריה של הסרטים מסוג זה.
בשנות ה-20 של המאה שעברה חל המעבר מהסרט האילם לסרט המדבר. הסרט המדבר הראשון היה "זמר הג'ז". כל הסרטים המוזיקליים בשלב ראשוני זה נסבו בענייני אהבה, תוך שירה וריקודים, והיה בזאת מעין אסקפיזם – בריחה מהמציאות. הכוכב הגדול בתחום הסרטים המוזיקליים אז היה פרד אסטר. בסביבות שנת 1934 הופקו סרטים  מוזיקליים בעלי עלילה פשטנית מאד, למשל: "הגרושה העליזה" או "כובע צילינדר" (Top Hat).
שנת 1939 הייתה הטובה ביותר בתולדות הקולנוע האמריקני. הבמאי הבולט אז היה ויקטור פלמינג. שני סרטיו הידועים  מאז: "חלף עם הרוח" ו"הקוסם מארץ עוץ". בקטע מהסרט האחרון ראינו ושמענו את ג'ולי גרדנר, כנערה צעירה, משחקת ושרה להפליא את השיר "הרחק מעבר לקשת".
אחרי מלחמת-העולם ה-2 נוצר שפע כלכלי, ואז הדור הצעיר הביע סלידתו מהסרטים המוזיקליים ודרש יותר סרטים עם עלילה ופעולה. חברת הסרטים MGM, למשל, הפיקה מספר להיטים כמו "אמריקאי בפריז" ו"שיר אשיר בגשם", שבקטע ממנו ראינו את ג'ין קלי הזמר והרקדן האמנותי (ביחוד ב"סטפס").
שנות ה-60 של המאה ה-20 היוו את קו "פרשת המים" של הקולנוע. הצעירים בחלו בסרטים מוזיקליים "סכריניים", ומאז התפתחו שני כיוונים: הכיוון האחד הפיק מיוזיקלס פעלתניים יותר כגון "סיפור הפרברים",  שהיה בו מסר ביקורתי נוקב על המצב החברתי בארה"ב. במקרה זה ובמקרים אחרים נהגו המשקיעים להפיק גרסה קולנועית ממחזות-זמר מצליחים. הכיוון השני הפיק "סרטים לכל המשפחה". ביניהם בלטו "מרי פופינס" ו"צלילי המוזיקה", עם ג'ולי אנדריוס, שהמרצה הקרין לנו קטעים יפים משיריה.
בתחילת שנות ה-70 הסתמן כיוון, שהמיוזיקלס  אתגרו את הקהל בסרטים כמו "קברט" עם לייזה מינלי. שנות ה-80 וה-90 היו "שנות המדבר" של המיוזיקלס. במאה הנוכחית  חלה התעוררות הסרט המוזיקלי דווקא באוסטרליה. הבמאי הבולט כאן היה באז לורמן, אשר שילב שירים מוכרים של להקות בסרטים מוזיקליים. כך הוא הפיק, למשל, את "מולן רוז'" ו"רומיאו ויוליה".
בסיום הרצאתו המרתקת של מר רון פוגל, הודו לו מר שאול הרשטט, נשיא המועדון, ומר הוגו רוזנפלד, נשיא לשעבר, והעניקו לו תעודת הוקרה.
 כתב: יאיר שאנן -  צילם: מאיר הולנדר
                                                                                                                                                                                
 


 

פלאי המדבר - הקשר בין מדבר , מדע ורפואה 12/7/2015

 

 מר אייל ליפשיץ נמנה על צוות המחקר שליד "חוות בראשית" בנגב שמתמחה בגדול נאקות , ובצוע מחקרים שונים לבדיקת יעילות חלב הנאקות בטיפול במחלות שונות.
 
בתחילת ההרצאה סקר אייל את התכונות המיוחדות של הגמל, שמאפשרות לו להתקיים בתנאי האקלים הקשה של המדבר.
 
חוות הגדול שהינה יישות עיסקית לייצור חלב נאקות וקרמים שונים מתמחה בבדיקת ההשפעות המיוחדות של חלב הנאקות לטיפול במחלות שונות ומניעתן.
 
הנתונים המעניינים על הנאקה:
 
תוחלת החיים בין 25-35 שנה,הנאקה יכולה להכנס להריון מגיל 4 , משך ההריון כ 12.5 חודשים , והיא תמליט "תינוק" אחד בכר או ביכרה.
 
הנאקה והבכר נכנסים לחוות המחקר בתום האביב , שם הם מקבלים מזון ברמה גבוהה , ומתחילה עונת החליבה.  נאקה מצליחה לייצר בממוצע כ 4 ליטר חלב ביום , במשך 9 חודשים.
 
בתום 9 חודשים תצא הנאקה למרעה בטבע , שם גם תכנס להריון ותמליט ותכנס שוב לחווה למשך 9 חודשים של ייצור חלב.
 
התכונות המיוחדות של חלב הנאקה:
 
דומה בהרכבו לחלב האם האנושית, מכיל כמות משמעותית מאד של סידן , ויטמין c,וברזל   פי 3 מחלב פרה.
 
החלב תורם דרמטית לחיזוק המערכת החיסונית של האדם ומסייע להתמודדות טובה עם מחלות כרוניות, סרטן, ועוד.
 
לחלב פעילות אנטי דלקתית יוצאת דופן.
 
ארגון המזון והחקלאות של האו"ם הכריז על חלב הנאקה "כמזון על" שמסייע לטיפול בסרטן , איידס, שחפת, ומחלות נוספות ( אפריל 2006 )
 
רשימת המחלות שחלב הנאקה תורם משמעותית לטיפול:
 
מחלות לב וכלי דם, סוכרת, מחלות מערכת העיכול, מחלות עור ( פסוארזיס )
 
בסיום ההרצאה חלק אייל ליפשיץ קרם שהחברים מרחו על אזורים כואבים בגופם, ולהפתעתינו הרבה , אחרי מספר דקות החברים דווחו על ירידה בכאב ( כנראה שיש אמת בתכונות הרבות שעליהם שמענו בהרצאה)
 
בסיום הערב הוענקה  תעודת הוקרה למרצה ע"י ר' שלמה קשרו על ההרצאה המעניינת שנותנת תקווה לפתרון ולהקלת תופעות כאב ומחלות.

                                                                                                                                                         כתב : מיקי שילינגר
                                                                                                                                                         צילומים : מאיר הולנדר ואביעד נחמן


תולדות העיר חולון
המיצגים באדיבות יניב פכטר

 
                                                                                     

  

                                                                                       כשקפלינסקי פגש את הרב ויין
 
הם נפגשים פעם בשבוע. חברי מועדון רוטרי בחולון, הנשיא, יקיר העיר שאול הרשטט, והרוטריונים, אנשים שעשו משהו בחייהם, בשביל ביתם ועכשיו בשביל העיר חולון. מתנדבים פה, נותנים כתף שם, תורמים מזמנם ומרצם. נתן שרפמן, סא"ל מיל' אלי טרטנר, משה הורן, חיים דוז'י, עמירם ון קלוטן, שי אריאן ורבים אחרים.
 
בערב יום ראשון הם נפגשו במדיטק למפגש השבועי, ובמה תעניין אותם ? יניב פכטר, ההיסטוריון של חולון. אבא שלו, אריה פכטר, הוא ראש מועצת אזור. גם יניב היה חבר מועצה, בחולון, אבל כבר לא. ככה זה בפוליטיקה. בימי שישי תוכל למצוא אותו בשוק הפשפשים, מחפש מציאות כדי לשכנם במוזיאון חולון שבביתו. זה עולה לו לא מעט, התחביב האובססיבי להיות "יניב פכטר, ההיסטוריון של חולון". ביומיום הוא מלמד אזרחות, היסטוריה ותנ"ך והוא גם סגן מנהל בבית הספר התיכון הטכנולוגי של רמלה. ביום ראשון הוא היה ברוטרי, עם השקופיות הממוחשבות.
 
אז מה היה לנו... פתקים, צעטלך, שהשאיר ראש העיר השני, פנחס איילון, לרעייתו בכל בוקר. "יקירתי, אכלתי לחמניה ולקחתי תרופות... תזכרי מה שביקשתי ממך. לא להתאמץ ולשמור על עצמך". אני? יש לי עיר על הראש.
 
או, למשל, מסמך בעל ערך עירוני נדיר, שטר המכר שנתן גרין לרחל הורוויטץ על קניית הבית הראשון בחולון, בשכונת נחלת ישראל, היא שכונת גרין, בין כיכר סטרומה של שיפודי מדינה ושכונת תל גיבורים (תל אריש), מקום בו הקימו יוסי גלוש, מוריס אינצ'י, שלמה שלמה וסעד את קבוצת הכדורגל צפרירים. תאריך שטר המכר 6,9.1924 הוא למעשה ההוכחה הכתובה לתאריך האמיתי שבו הוקמה העיר על החולות בין עצי הג'ומס. חולון, עיר של חמש שכונות, נחלת ישראל (שכ' גרין), מולדת, אגרובנק, קרית עבודה ושכונת עם, והשכונה השישית שההיסטוריון יניב פכטר גילה, שכונת תפארת ישראל. היום, המקום שבו נמצא בית ספר אורט חולון.
 
יש לו גם הגיגים שכתבה כלת פרס ישראל דבורה ברטונוב ואת כרטיס הכניסה לסרט הבכורה שהוקרן בשנת 1945 בבית הקולנוע הפתוח קולנוע ארמון, "שישה ימים אחרי המלחמה". ומאחר ואנחנו, ותיקי היישוב, וותיקים קצת יותר, איננו זוכרים את ארמון עם בלי גג, כנראה שהסרט הוקרן בלייב, שישה ימים אחרי המלחמה, תרתי משמע.
 
ברשימת התורמים לישיבה הדתית, שהחבר'ה הקימו בחולון בשנת 1945, תמצא את מנחם רשל מחנות הספרים רשל, את קפלינסקי הקצב מרחוב סוקולוב, האיש ששום שופט כדורגל לא שרק לפתיחת משחק של בית"ר חולון לפני שקפלינסקי נתן את האו קיי, ואת הרב דוד ויין, רבה הראשי הראשון של חולון, עד שגם לו עשו כיפה אדומה והביאו את הרב ברוך רבינוביץ''. עוד מופיעים ברשימה רום, אביו של מוני רום  ז"ל, ראש העיר השלישי, ודוז'י, נהג הטקסי הראשון של עירנו. הבן, חיים דוז'י, היום רוטריון.
 
ראינו בלייב על המסך את מכתב ההוקרה ששלח יו"ר ועדת חגיגות העצמאות, לוסטיג, למורה המיתולוגי מרדכי פקץ' על העזרה בהכנת החגיגות, את ציורי חולון של ציירי העיר צבי תדמור, אברהם עצמון, אהרון גלעדי, אנדריי רבס ואיקא ישראלי, את החוזה בחתימתו של שלמה גרין לייסוד חברת הנסיעות "הציפור הכחולה", שקדמה לדרום יהודה ולאש"ד, את המשקפיים של חיים קוגל והדרכון שלו, את תמונתו של הכנר שלמה מינץ בקאמרית של חולון, את הבקשה לאישור הקמת עסק של סוניה ון קלוטן, אימו של הרוטריון עמירם, ואת המסמך שהפיל את  חברי רוטרי לרצפה, מסמך תאריך ייסוד רוטרי חולון, מ-7.2.1958.
 
יש לו את זה, ליניב פכטר. אין להם מוזיאון אמיתי, לפרנסי העיר. בחולון, שש שכונות?!
בתום ההרצאה רוטוריון שלמה ברונר העניק למר פכטר תעודת הוקרה ונשיא המועדון שאול הרשטט דאג לתת לו דגל של המועדון למוזיאון שלו.
 
                                                                                                                                                                            כתב : מנחם כהן
                                                                                                                                                                 צילם עמירם ון קלוטן
"רוטרי" חולון: התקדמות האדם בחקר החלל 
במסגרת ערבי ההעשרה שמעו חברי מועדון רוטרי חולון הרצאה מרתקת על חקר החלל, בדגש על תחנת החלל הבינלאומית. המרצה הייתה גב' עדית וקסלר, בעלת תואר שני בפיזיקה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, אשר חוקרת את תחום מדע החלל. יצוין, כי עדית היא בתו של מר מאיר גינוסר, נשיא-לשעבר של מועדון רוטרי חולון וחבר פעיל בו גם כיום.
גב' וקסלר פתחה בהמחשת מקומנו (ישראל, כמשל) ביקום. היא המחישה זאת יפה באמצעות צילומים מבלון הליום (כדור פורח), שהועלה לאטמוספירה ושיגר צילומים מגבהים שונים וברזולוציות שונות של חלק מגורמי האטמוספירה, כולל כדור הארץ. תמונות אלה סיפקו פרופורציות על גודלו של כדור הארץ ביחס ליקום ועל מקומה של ישראל, למשל, בו. המרצה סקרה בקצרה את אבני הדרך של חקר החלל: 1971 – רוסיה שיגרה את "סליוט 1", 1973 – ארה"ב שיגר את "סקיילאב", 1986 - רוסיה שיגרה את "מיר" – תחנה קבועה ומתוחכמת יותר. 1998–ארה"ב החלה להרכיב בשיתוף בריה"מ תחנת חלל בינלאומית, שאיושה החל ב-2000.
משקלה של תחנת החלל 450 טון ומהירותה 28,000 קמ"ש (8 ק"מ בשנייה). היא מקיפה את כדור הארץ בגובה של כ-400 ק"מ. העלות של הקמת תחנת חלל זו הייתה 120 מיליארד דולר. התחנה מורכבת מ-15 יחידות, המאוישות ע"י: 7 אמריקאים (כולל קנדה), 5  רוסים, 2 יפנים ונציג אחד של סוכנות החלל  האירופית. את האנרגיה לחללית מספקים לוחות סולאריים רבים. יצוין, שהחללית "סויוז" "עוגנת" תמיד בקרבת מקום למקרה של הזדקקות לפינוי חירום. תפעול תחנת החלל נעשה ע"י תחנות שליטה של 5 סוכנויות החלל השותפות, הנמצאות במקומות שונים בכדור הארץ. לבריה"מ יש בעלות וזכויות שימוש על 5 היחידות שלה, ושאר היחידות הינן בבעלות משותפת של יתר הסוכנויות.
לגבי איוש תחנת החלל הבינל' ותנאי החיים בה: התחנה מאוישת תמיד ע"י 6 אסטרונאוטים מ-15 אומות שונות, ביניהן גם ישראל. כל צוות שוהה בתחנה מספר חודשים ואז מתחלף בצוות אחר, באמצעות היצמדות מתוחכמת מאד בין תחנת החלל לחללית אחרת. כל יחידה מ-15 יחידות החללית הינה דחוסת אוויר; יש מנגנונים המגנים בפני קרינה והשומרים על טמפרטורה  מתאימה לחללית ולקפסולות, שבהן מצויים מים ומיני מזון; משלוחי האספקה מועברים לחללית ע"י לוויינים בלתי-מאוישים; האסטרונאוטים אינם מרגישים  בחללית כוח כבידה (משיכה), משום שהתנועה הסיבובית שלה מאזנת את כוח הכבידה. המרצה הקרינה מספר סרטים, אשר ממחישים את הפרובלמטיקה של החיים בחללית ואת הפתרונות המדעיים שהומצאו כדי לאפשר לצוות לחיות ולתפקד כראוי.
נושאי הניסויים שמבצעים האסטרונאוטים בתחנת החלל כוללים, בין השאר: בחינת טכנולוגיות לטיסות מאוישות ארוכות לכוכבי לכת, כגון מאדים; ישנן בה מעבדות רבות לבחינת תנאי קיום במצב של היעדר כבידה; הניסויים נעשים עם בעלי-חיים ועם צמחים; הנדסת חומרים -  התנהגות אש והתנהגות מים. האסטרונאוטים עצמם עוברים בדיקות מקיפות לפני שיגורם לחלל, וכן לאחר חזרתם לכדור הארץ, ואובחנו שינויים בהידלדלות השרירים, בבריחת סידן מהעצמות ועוד. בנוסף, עורכים האסטרונאוטים תצפיות אסטרונומיות ומטאורולוגיות מהחלל, על כדור הארץ ועל גורמי יקום אחרים.
נשיא רוטרי חולון, מר שאול הרשטט, הודה לגב' עדית וקסלר על הרצאתה המרתקת, ורוטריון  דובי וולפסון העניק לה תעודת הוקרה בשם המועדון.
                                                                                                                                                                           כתב: יאיר שאנן
                                                                                                                                                                            צילם: שרה הורן
 


קפה, מוזיקה וסיפורים סביב העולם – במועדון רוטרי חולון
קפה, מוזיקה וסיפורים סביב העולם – במועדון רוטרי חולון
מועדון רוטרי חולון אירח, במסגרת ערבי ההעשרה ובנוכחות קהל רב, את מר יואל שתרוג. יואל הינו עיתונאי ותיק, צלם-אמן ומנכ"ל בית-הספר לצילום "אדמה יוצרת בע"מ". הוא נוהג להרצות ברחבי הארץ, בלוויית מצגות מרהיבות, פרי מצלמתו, מקומות קסומים בעולם, שבהם ביקר מזה למעלה מ-20 שנה. נושא מצגותיו וסיפוריו במועדון רוטרי היה: "קפה, מוזיקה וסיפורים סביב העולם".
לדעתו של הצלם שתרוג, "כוס קפה" – זהו סוג של השקפת עולם. קיימים בקרב עמים שונים פולחנים רבים העוסקים בסוגי הקפה, באופן טחינתו, הכנתו, הגשתו ושתייתו. מקורו של הקפה הוא בכפר קטן בשם "קאפא" שבאתיופיה. בתחילה תושבי המקום אכלו את פולי הקפה, והוא נקרא "האוכל של הגיבורים", שכן ניכר היה שהקפה חיזק והמריץ אותם. לאחר מכן, כשהמקומיים עברו לשתיית הקפה, נוצר אצלם טקס פולחני להכנתו ולהגשתו, שנמשך כשעה וחצי. טקס זה נקרא "בונה". כתישת  פולי הקפה הייתה אמנות והיא לוותה בניגונים. נהגו למזוג קודם-כל קפה חזק לגברים, ואחר-כך מהלו אותו במים ומזגו לנשים. הייתה מסורת, שאין להעביר ספל קפה לשתייה מאיש לרעהו, באמונה ש"הקפה שלכם הוא הגורל שלכם".
יואל שתרוג סקר בצילומיו ובהסבריו את בתי הקפה במדינות ובערים שונות בעולם. בין השאר: בפראג נפתח בית הקפה הראשון באירופה בשנת 1708 על-ידי ארמני יליד דמשק, שהביא עימו פולי קפה מוקה. כיום, בין שלל בתי הקפה בפראג, ידוע "קפה פראנץ קאפקא", שבו נהג לשבת הסופר הגדול. בית קפה ידוע אחר בפראג הוא kava-kava-kavaוינה היא "אם בתי הקפה בעולם". בבתי הקפה הידועים שלה נהגו לשבת מנהיגי העולם, ביניהם הרצל (ולהבדיל – היטלר וחבר מרעיו). יואל סיפר, שבכנסייה של הנזירים הקפוצ'ינים שבוינה  מישהו ערבב קפה עם הרבה חלב – וזהו מקור השם "קפוצ'ינו". בית קפה טוב וידוע ביותר הוא "קפה צנטרל", בבניין שהיה בעבר ארמון, ומנהיגים רבים ישבו בו.
רומא – המרצה המליץ לשבת ברשת בתי הקפה "ספל הזהב". בבתי קפה אלה, לדבריו, הקפה נפלא, כולל האספרסו. מחיר הקפה ברשת זו משתנה בהתאם למקום הישיבה. לונדון – גם היא מהווה כיום מעצמת בתי קפה. הוא ציין, למשל, את בתי הקפה "נרו" ו"רוז'". קראקוב (פולין) – המרצה ציין את קפה "ויז'יניאק", שבו השירות אדיב במיוחד וכורסאות הישיבה נוחות במיוחד. ברצלונה – לדבריו, הציירים ואן-גוך ופיקאסו נהגו להציג את ציוריהם בבתי קפה שברובע הגותי. בפריז  ישנם בתי קפה מפורסמים רבים, ביניהם כאלה של הבוהמה הפריזאית כמו קפה "וופלר". ידוע שז'אק פרוור נהג לשבת בבתי קפה ולכתוב שירים על-גבי מפיות נייר. כמו-כן ידוע שאיב מונטאן נהג לשבת בבית קפה עם אדית פיאף ושם הם התאמנו בשיריהם.
ארה"ב לדברי המרצה, איננה מעצמת קפה, אולם החברה האמריקאית " Starbucks " הינה חברת בתי הקפה הגדולה בעולם. בברלין – המרצה סקר מספר בתי קפה "מיתולוגיים", כמו "אינשטיין" ו"אדלר". כמו-כן סיפר מר שתרוג והקרין צילומים של בתי קפה מיוחדים באיי יוון, במרוקו ובארגנטינה, ובנוסף הוא הזכיר את בתי הקפה ה"מיתולוגיים" בירושלים ובתל-אביב.
מר שתרוג הגדיר את הקפה: "הזהב של האדם הפשוט". לדבריו, לא רק הקפה עצמו חשוב, אלא חשובים יותר האווירה בבית הקפה – שירות טוב, אור סולידי, מוזיקה נעימה, ובעיקר – עם מי יושבים בבית הקפה!
בתום ההרצאה המרתקת הוגשה למר שתרוג תעודת הוקרה ע"י נשיא המועדון, מר שאול הרשטט ונ"ל אלי טרטנר.         

                                                                                                                           כתב: יאיר שאנן, צילם : שי אריאן


תחיית השפה העברית המדוברת
 
 

במסגרת הרצאות ההעשרה, שמעו חברי מועדון רוטרי חולון הרצאה על התפתחותה של הלשון העברית הישראלית המדוברת. המרצה היא ד"ר נורית דקל, אשר חקרה וממשיכה לחקור תחום זה. היא למדה לשני תארים באוניברסיטת ת"א ולתואר שלישי ולפוסט-דוקטורט למדה בלשנות באוניברסיטת אמסטרדם. ד"ר דקל כתבה ספרים ופרסומים מקצועיים רבים בתחומה. היא משמשת גם בלשנית ראשית בחברה לזיהוי קולי (זיהוי פרטים אישיים, אנתרופולוגיים וסביבתיים לפי שמיעת דיבורו של אדם כלשהו). המרצה סקרה בקצרה את התפתחות העברית המדוברת: 1750 שנה העברית הייתה "שפה מתה", כלומר היא לא הייתה מדוברת כשפת-אם. המודל של העברית היה שפת התורה, אך זו הייתה "לשון הקודש" בלבד ולא לדיבור יומיומי. הצעד הראשון להחייאת העברית כשפת-אם חל ב"עלייה הראשונה" לארץ-ישראל, שהחלה ב-1882, כשהגיעו לארץ ציונים בעיקר מאירופה, והחליטו שצריך לדבר כאן בשפה העברית. הם החלו לכלול את הדיבור בעברית בתכניות של מוסדות החינוך, כשהראשונים בכך היו בתיה"ס בראשון-לציון, ברחובות ובת"א. האיש שבלט במגמה זו היה אליעזר בן-יהודה.
הדיבור בעברית בקרב ילדים החל בתל-אביב. ילדים החלו לראשונה לדבר עברית כשפת-אם. ד"ר דקל הסבירה, כי הילדים תמיד יוצרים לעצמם משפטים בעברית – בהתאם לבסיסים שהם צברו ושמעו בבית ובסביבתם, הן מהעברית המקראית והן מהשפות שדיברו במשפחותיהם. למערכת כזו של לימוד קוראים, לדבריה, "דקדוק פנימי" של כל ילד וילד. מדובר בילדים שעד גיל 12 לערך צברו את בסיסי שפתם ואז נהיו לילידים דוברי עברית. לדבריה, ילידים אלה יצרו את השפה העברית המדוברת, ואילו המבוגרים למדו מהם את העברית החדשה הזו.
המרצה אמרה, כי כיום, כ-130 שנה מתחילת התפתחות שפה זו, חלק מבסיסי השפה נשארו תקפים, כמו הפועל והמספרים, למרות שבנושא המספרים נוקטים לגבי זכר ונקבה בניגוד לכלל שלציון נקבה (בשמות ובפעלים) – מוסיפים את האות "הא" (ילד הלך – ילדה הלכה). לעומת זאת, תחביר המשפט (סדר המילים במשפט) השתנה. במקרא הפועל קודם לשם (דוגמת העורך י.ש.: "וירא אלוהים", ובעברית עכשווית: "אלוהים ראה", כלומר הנושא קודם לשם). לדברי החוקרת, הסיבה לשינוי זה ולשינויים רבים אחרים היא, שמחיי העברית שבאו מאירופה אימצו את סדר התחביר במשפט, כפי שנהוג בשפות המדוברות בארצות מוצאם.
ד"ר דקל ציינה, שקיימים הבדלים רבים בין העברית הרשמית (הספרותית) לבין העברית המדוברת. אחד ההבדלים החשובים הוא מערכת הזמנים: בעברית המקראית והספרותית משתמשים ב"זמנים" המקובלים בדקדוק: עבר, הווה, עתיד וציווי. ואילו בעברית המדוברת המרצה מכנה את הזמנים "אספקטים" (מערכת שלקוחה מהשפה הרוסית). האספקטים יותר חופשיים ותלויים במצבו וברצונו של הדובר. לטעמה, אפשר לומר: "אתמול אני הולכת ברחוב...", וזה מבטא את האספקט של זמן מתמשך. בנוסף, ישנה חדירה רחבה של מילים לועזיות לעברית (במיוחד בתחומים טכנולוגיים ומדעיים), ואז קיימת תופעה של "הדבקה". למשל, המילה "פקס" חדרה לעברית המדוברת, ואף יצרו ממנה פועל "לפקסס" וכדומה, או מהמילה "קליק" יצרו פועל בבניין הפעיל: "הקליק" וכד'.
את אי-היקלטותן של מילים חדשות שקבעה האקדמיה ללשון העברית מסבירה המרצה בסיבות תרבותיות. לדבריה, בעברית יש יותר אלמנטים אירופיים מאשר אלמנטים שמיים. ד"ר דקל סקפטית למושג "החייאת העברית", ולדעתה חלה יצירת שפה חדשה, מקורית ויצירתית, אשר מתפתחת כל הזמן. היא מתירה לדוברי עברית מדוברת לדבר כפי שההיגיון דורש ולאו דווקא לפי כללי הדקדוק. המרצה הדגישה, שקיים פער גדול בין העברית הסטנדרטית לעברית המדוברת וכי מצב כזה קיים בכל השפות.
נשיא המועדון שאול הרשטט ונ"ל עמירם ון-קלוטן העניקו לד"ר דקל תעודת הוקרה מ"רוטרי".
                                                                                                     כתב: יאיר שאנן
                                                                                                צילם : מאיר הולנדר
  

חקר חשיבות ההגעה להסכם אזורי במזרח-התיכון

 


מדוע חשוב למדינת ישראל להגיע להסכם אזורי? על שאלה זו ועל נושא סכסוכים בכללותם שמעו חברי רוטרי חולון וחברי רוטרי ממועדונים שכנים מפי ד"ר רונן הופמן, שקיבל תואר זה בלימודי יחסים בינלאומיים באוניברסיטת לונדון. בנוסף ללימודיו ולהיותו מרצה באקדמיה, צבר ד"ר הופמן ניסיון מעשי רב בפוליטיקה הישראלית ובסכסוך באזורנו. בין השאר הוא היה עוזרו האישי של יצחק רבין ז"ל ומטעמו שימש באוגוסט 1992 מרכז משלחת ישראל לשיחות שלום עם סוריה בוושינגטון. כמו כן היה יועץ לשר הביטחון בן-אליעזר. רונן הופמן היה חבר בכנסת ה-19 מטעם מפלגת "יש עתיד" וכיהן כחבר בוועדת חוץ וביטחון.
ד"ר הופמן חקר רבות את תופעת הסכסוכים – הפוליטיים, המסחריים, האידיאולוגיים והגיע למסקנה, כי לכל סכסוך יש תשתית פסיכולוגית, סוציולוגית ואנתרופולוגית. אם האנשים או הגופים המעורבים בסכסוך מתבצרים ומקצינים את עמדתם, לא ניתן יהיה לפתור את הסכסוך. כדי לנסות לפתור סכסוך, על כל צד בו  וכן על מתווך ביניהם ללמוד ולהבין היטב את ה"נרטיב", את התרבות ואת הפחדים של הצד השני/האויב. בסכסוכים בין מדינות ,למשל, יש למודיעין על האויב חשיבות עצומה, אולם למרות כל הכלים המתוחכמים שברשותו – לא תמיד הוא חוזה את ההתפתחויות של הצד השני (ראה דוגמת מלחמת יום הכיפורים).
באשר לסכסוך הישראלי-ערבי סבור ד"ר הופמן, שהקונספציה כאילו מוקד הסכסוך הוא יחסינו עם הפלסטינים היא מוטעית. לדעתו גם מדינות ערב אינן מחשיבות את "הבעיה הפלסטינית" כלב הסכסוך אלא הן משתמשות בבעיה זו כאמצעי לקידום מטרותיהן.  לדבריו, גם ארה"ב ומדינות המערב אינן מבינות את התרבות הערבית, על מרכיביה השונים. לנו ולמערב יש תפישות מיושנות לגבי תרבות זו, דבר שמקשה על התקרבות לפתרון.
ד"ר הופמן סבור, כי על ישראל לשאוף להשגת הסכם אזורי במזרח-התיכון. לשם כך יש לדבר עם מדינות ערב הגדולות והמתונות-יחסית, כגון מצרים, סעודיה וירדן. יש לנסות לקדם את "היוזמה הסעודית", שלנוכח הסתייגות מצרים מכונה עתה "היוזמה הערבית". לדעתו, זה למעלה מעשור שמדינות ערב המתונות לחוצות ושואפות להגיע להסכם שלום אזורי, וזאת לנוכח הסיכונים החמורים שהן נתונות להם מצד הגורמים הקיצוניים באזור.
כידוע, העולם כיום הינו "כפר גלובלי", ויש לשמור, לדבריו, על יחסים  טובים ככל האפשר עם הגורמים הבינלאומיים המרכזיים, ובראשם ארה"ב. אם ייפגעו יחסינו האסטרטגיים עם ארה"ב, עלול להיות שלא נצליח לשכנע אותה להטיל "וטו" על כל החלטה שמוסדות האו"ם (ביוזמת מדינות ערב קיצוניות) ינסו לכפות עלינו.
המרצה ציין, כי ישראל חייבת לשתף פעולה עם המדינות השכנות המתונות, מתוך זהות אינטרסים וסיכונים. למשל, בלתי-אפשרי לפתור את סוגיית רצועת עזה ללא שיתוף עם מצרים, ובלתי-אפשרי לפתור את סוגיית הגדה-המערבית ללא שיתוף עם ירדן. באשר לפלסטינים – יש להגיע למצב, שבו ישראל, בשיתוף אזורי עם מדינות ערב המתונות, בעיקר מצרים, ירדן וסעודיה (יכולה לתרום במימון שיקום הפלסטינים) – הן שתקבענה את תנאי מחייתם של הפלסטינים.
לסיכום, כל צד בסכסוך (וגם המתווך אם יהיה) חייב ללמוד ולהבין את הליבה ואת התשתיות של הסכסוך – גם הפסיכולוגית, הסוציולוגית והתרבותית – כדי לצאת מהקיבעון, להבין גם את הצד השני ולהגיע לפתרונות מוסכמים.
מר שאול הרשטט, נשיא רוטרי חולון, ומר אלי טרטנר, נשיא-לשעבר – העניקו לד"ר רונן הופמן תעודת הוקרה על הרצאתו המעניינת והחשובה.
                                                                                                                                                                כתב: יאיר שאנן
הנצחת השואה
 


מועדון רוטרי חולון שמע על תחום התעופה האזרחית

ביוזמתו של מר משה הורן, ראש אפיק המועדון, הרצתה במועדון רוטרי גב' קרן ויקטור, כלכלנית בעלת תואר שני, המתפקדת כאחראית על מערכת המחירים בחלק מהקווים של חב' "אל-על".
המרצה סקרה בקצרה את "ציוני הדרך" של התפתחות התעופה לאורך ההסטוריה. להלן עיקריהם: במיתולוגיה היוונית, במאה ה-6 לפני-הספירה, דדלוס ואקירוס החלו בניסויי בלון, שבהמשך מילאו אותו אוויר חם. בתחילת המאה ה-19 ג'וזף פריסטלי קידם את נושא הכדור הפורח. ב-8501 פיתח ג'ורג' קיילי את הדאון. ב-1981 פיתח סמואל לנגליי מטוס ממונע. הראשונים שהעלו לאוויר (ל-12 שניות) מטוס ממונע ומאויש היו האחים רייט בשנת 1903. מאוחר יותר הואץ פיתוח המטוס. השתמשו במטוסים לסיור וריגול מעבר לקווי האויב ולקרבות אוויר פרימיטיביים. "תור הזהב" של התעופה החל אחרי מלחמת העולם הראשונה, כשמטוסים החלו לשמש בתחומי הבידור והכיף. מטוס חצה את האוקינוס האטלנטי לראשונה ב-1927.
בהמשך סקרה גב' קרן ויקטור את תחום התעופה האזרחית כיום – בעולם בכלל ובישראל בפרט. היא הדגישה , כי מדובר בשוק דינמי ולא יציב, המושפע מגורמים רבים. מצב זה גורם לפשיטות-רגל  של חברות תעופה ומאידך לאיחוד בין חברות תעופה. מבחינת בעלות – קיימות חברות תעופה ממשלתיות, שלפעמים הן גירעוניות; אולם רובה חברות הן פרטיות או של קונצרנים.
המרצה ציינה, כי כיום 70% מחברות התעופה בעולם מאוגדות בשלוש בריתות התעופה הגדולות והן מטיסות 1.4 מיליארד נוסעים בשנה. היא הוסיפה, כי שוק התעופה מתנהל בתחרות חופשית. בשנים האחרונות קיים  הסכם שנקרא " שמים פתוחים", שנחתם בין מדינות  ומקנה למשתתפים בו יתרונות רבים, כגון פטור ממכסים וביטול מגבלות מטבע, תיאום קיבולות ותדירויות טיסות, כניסה חפשית לנתיבים, התחייבויות לאי-אפליה במדיניות הזמנות ומחירים ועוד. ב-10/1922 נחתם הסכם ראשון מסוג זה – בין ארה"ב להולנד, ובהמשך נחתמו עוד 55 הסכמים ל"שמיים פתוחים". ב-4/2007 נחתם הסכם כזה בין ארה"ב לאיחוד האירופי.
באשר לישראל – היא אינה נכללת בבריתות התעופה הגדולות. זאת, הסבירה המרצה, משום שכדי להתקבל לברית כזאת, כל המדינות החברות בברית חייבות להסכים, ובכל ברית כזו נכללות מדינות עוינות לישראל. המנהלת ב"אל-על" מנתה את הקשיים שבפניהם ניצבת התעופה שלנו, וביניהן: קושי להיטמע בשווקים חדשים; רגולציה מכבידה מאד בישראל; דרישות הבטחון שלנו גבוהות מאד; ישראל הינה יעד קצה (לא תחנת ביניים); אי-יציבות הדולר מול השקל; מגבלות תשתית תעופתית; פעילותן של חברות low-Cost; מ-2009 נתון ענף התעופה בארץ לבחינת הממונה על הגבלים עסקיים.
ב-21.4.13 החליטה ממשלת ישראל עקרונית להצטרף להסכם "שמיים פתוחים", דבר שגרם לשביתת חברות התעופה. ברם, ממשלת ישראל קיימה איתן מו"מ וריצתה אותן, בין השאר, בהבטחות שיורחב לענף התעופה הפטור מחוק הגבלים עסקיים; שיתווספו תדירויות שבועיות ליעדי אירופה; ושיישום ההסכם יהיה הדרגתי במשך 5 שנים. כמו-כן דרשו החברות הישראליות: בדיקת המשמעויות הכלכליות של ההסכם; ביצוע תשתיות תעופה מתאימות בנתב"ג; והשוואת דיני התחרות למקובל באירופה.
 המרצה ציינה, כי גם מבקר המדינה מתח ביקורת על כך שלא מפתחים די הצורך את תשתיות התעופה. זאת במיוחד משום שלישראל יש תלות לוגיסטית גדולה מאד בתעופה. מבחינת מחירי כרטיסי הטיסה היא הבהירה, כי ככלל מחירי הטיסות בעולם ירדו בשנים האחרונות, לנוכח התחרות הגדולה. באשר ל"אל-על" ציינה המרצה, כי יש לה עלויות גבוהות  מאד בתחום כוח-אדם. זאת, מאחר שהחברה הייתה ממשלתית ולאחר-מכן הופרטה. כמו-כן היא הדגישה, שהמצב הבטחוני המאיים עלינו מעמיס עלויות רבות ומשפיע על המחירים של חברות התעופה הישראליות.
עם סיום הרצאתה המעניינת מאד, קיבלה גב' קרן ויקטור תעודת הוקרה מטעם רוטרי חולון  מידי נשיא-לשעבר מאיר גינוסר.
                                                                                                       כתב: יאיר שאנן


חברי רוטרי חולון שמעו הרצאה
 על שוק ההון בישראל

מועדון רוטרי חולון ממשיך לשמוע מומחים מתחומי עניין שונים, וזאת הן לשם השכלה כללית והן להפקת תועלת אישית. הפעם  אירח המועדון, בראשותו של הנשיא מר שאול הרשטט, את גב' אופיר בן-נון-שטיינברג (בתו של מפקד חיל-האוויר לשעבר אלוף אביהו בן-נון), המנכ"לית של בית ההשקעות D.B.M.. היא גם הבעלים של החברה, ביחד עם מר שלמה מאיר.
יצוין, כי אופיר בן-נון נסקה לגבהים מגיל צעיר מאד. בגיל 21 היא כבר הייתה מבצעת בבורסה לני"ע. כמו-כן היא כיהנה בתפקידים בכירים בגופים גדולים, כגון "החברה המרכזית" (מגדל שוקי הון) ומנהלת השקעות בהראל ביטוח. בשנת 2000, כשהייתה בת 32, הקימה אופיר את בית ההשקעות D.B.M., בשותפות עם שני משקיעים. המנכ"לית הסבירה, שהחברה אינה מרבה לפרסם את עצמה בתקשורת ההמונית, אלא נוקטת לקידום עצמה בעיקר באמצעות תקשורת בין-אישית ובחוגי המשק הרציניים. משטף הרצאתה המרתקת ברור היה לכל, שאופיר בקיאה היטב בכל רזי  הכלכלה ושוק ההון, בארץ בעולם. היא הסבירה תחילה את כללי פירמידת השליטה בשוק ההון, מיהו "בעל שליטה", בחברה או בקונצרן,  וכיצד יכולה חברה להתעצם, בין השאר על-ידי יצירת/קניית חברות-בנות שלה, חברות-נכדות ואף חברות-נינות שלה.
בהמשך סיפרה המנכ"לית והדגימה מספר התפתחויות של אילי-הון מרכזיים במשק הישראלי (המכונים בסלנג "טייקונים") – כיצד הם התפתחו והתעצמו, בדרך-כלל תוך רכישת נכסים כלכליים במספר תחומים. ברם, היו גם מקרים, שבהם אילי-הון דעכו ואף "התרסקו", בעיקר בגלל כשלים בניהול, וחלקם הגיעו  לפשיטות-רגל ולמשפטים מול בנקים או נושים מוסדיים ופרטיים אחרים. לעתים היו אף מצבים של פינוי אילי-הון לשעבר מאחוזותיהם ומבתיהם.
אופיר הדגישה, כי שוק ההון בארץ הינו ריכוזי מאד: 10 קונצרנים מחזיקים 30% משוק זה. זהו השיעור הגבוה ביותר בין מדינות ה-OECD  והוא דומה יותר למצב במזרח אסיה. יחד עם זאת ציינה המנכ"לית את "חוק הריכוזיות", אשר התקבל בסוף  2013  ואשר מגביל את הריכוזיות הכלל-משקית ואת הריכוזיות הענפית; מגביל את השליטה בחברות במבנה פירמידלי; ומפריד בין תאגידים  ריאליים משמעותיים לבין גופים פיננסיים משמעותיים.
בין אילי-ההון  שאופיר תיארה את מסלול עלייתם/ נפילתם: נוחי דנקנר וחברת I.D.B.; בינו צדיק (פעיל בתחומי הבנקאות והדלק); יצחק תשובה (בעיקר בתחומי גז, נדל"ן וביטוח); שרי אריסון (בעיקר בתחומי בנקאות ובינוי); מוזי ורטהיים (בנקאות ומשקאות); אילן בן-דב (בתחומי תקשורת, מוצרי חשמל ואלקטרוניקה באמצעות חברות "סקיילקס", "סאני", "פארטנר" וכד'). נפילתו של בן-דב החלה, כידוע, בעקבות הרפורמה בתקשורת, שהנהיג השר לשעבר משה כחלון.
מזכיר רוטרי חולון, נשיא-לשעבר נתן שרפמן, הודה בשם המועדון למנכ"לית אופיר בן-נון-שטיינברג על הרצאתה המרתקת.
                                                                                                       כתב: יאיר שאנן
                                                                                                  צילם: מאיר הולנדרהענקת תעודת הוקרה
למר אייל רובינשטיין - דובר חברת החשמל  
שביקר במועדון והרצה על חידושים טכנולוגיים בחברת החשמל
ינואר 2015

באחד מערבי סערת מזג-האוויר לאחרונה אירח  מועדון רוטרי חולון את דובר מחוז דן של חברת החשמל, מר אייל רובינשטיין, אשר גדל ולמד בחולון. מכיוון שנתוני חברת החשמל לעונה הנוכחית טרם סוכמו ועובדו, התייחס הדובר לנתוני הסערה שהייתה בדצמבר 2013. להלן מספר נתונים: כ-6,000 עצים קרסו על קווי מתח גבוה; 600 חוטי חשמל נקרעו; כ-2,000 עובדי חב' החשמל היו פרושים בשטח בכל רחבי המדינה; הופעלו 90 משאיות בעלות במות הרמה לגובה חוטי החשמל וכן 72 גנרטורים; מוקדי 103 תוגברו פי-15 מהרגיל. במהלך דצמבר 2013 היו 60,000  לקוחות בירושלים ובצפון הארץ מנותקים מרשת החשמל, לעתים במשך 3 ימים רצופים. מצב זה יצר משבר תקשורתי ותדמיתי חמור לחברת החשמל.
מר אייל רובינשטיין עמד במיוחד על המהפך שעברה חברת החשמל בסוף שנת 2012. עד אז פעלה החברה בשיטה שמרנית, ביורוקרטית וריכוזית. עם המהפך נלמדו הלקחים, וחב' החשמל החלה לפעול באופן מודרני. במקום הריכוזיות הוחל בביזור, כשניתנו סמכויות ואמצעים ל-4 המחוזות של החברה: ירושלים, מרכז, צפון ודרום. האתר האינטרנטי של החברה עבר שדרוג משמעותי מאד. הוא הביא להעשרת המידע של הלקוחות על חידושי החברה ועל המלצותיה; כמו-כן הלקוחות נחשפו למידע זמין על תצרוכתם וקיבלו התרעות מיידיות על תקלות או על הפסקות חשמל מתוכננות.
עם חיזוק התקשורת היה ללקוחות ניטור במשך 24 שעות בכל ימות השבוע לגבי חב' החשמל, לרבות מידע עדכני על רזרבת החשמל הארצית. תקשורת זו הפכה להיות אינטראקטיבית וכללה, בין השאר, רשתות חברתיות כמו פייסבוק, טוויטר, יוטיוב וווטס-אפ. חברת החשמל הכניסה אמצעים חדשים ל"ארגז הכלים" שלה, וזאת למשל באמצעות Smart-phone ו-Ipad, ששימשו פלטפורמה לאפליקציות חדשניות ושימושיות. העיקרון העומד מאחורי כל חידושים אלה הוא המיידיות, העדכניות והקשר הישיר בתקשורת בין החברה ללקוחותיה.
מר רובינשטיין אמר, כי לרשות חברת החשמל עומדים אלפי ק"מ של סיב אופטי, דבר שמקנה לה אפשרויות העברה כמעט בלתי-מוגבלות. בנוסף, חב' החשמל קשורה עם קונצרן בינלאומי בתחום תקשורת באמצעות סיב אופטי. כמו-כן הוא ציין, כי בסערת החורף התחברה החברה לכונן של Google Drive, ובאמצעותו מסוגלים לקוחות חב' החשמל להתעדכן לגבי מצב תיקוני תקלות החשמל. הלקוחות יכולים לקבל מידע מיידי ועדכני זה בטלפון הסלולרי ובאייפד שלהם באמצעות אפליקציה בשם Telegram.
בתשובה לשאלה בדבר מחירי החשמל הגבוהים ציין דובר מחוז דן, כי החל משנת 1996 את מחירי החשמל לא קובעת חב' החשמל אלא רשות ממשלתית ייחודית לעניין זה.
בסיום המפגש המעניין הודה נשיא רוטרי חולון, מר שאול הרשטט, למרצה, ויחד עם רוטריון שלמה קשרו הוגשה לו תעודת הוקרה.
                                                                                                     כתב: יאיר שאנן
                                                                                                    צילם אביעד נחמן
 

הענקת תעודת הוקרה
למר צחי טל  
שביקר במועדון והרצה על מבנה המשטרה
ינואר 2015


מועדון
 רוטרי התוודע אל מחלק הבילוש  במשטרה
מועדון רוטרי חולון ממשיך בזימון מרצים בתחומים המעניינים את הציבור בכללותו. הפעם הירצה בפני חברי המועדון ואורחיו פקד צחי טל, המתפקד כראש מחלק הבילוש במרחב איילון במשטרת ישראל. מרחב זה כולל את חולון, בת-ים ואזור. המרחב כפוף למחוז ת"א, בדומה למרחבים דן, יפתח וירקון.
קצין המשטרה סקר, בליווי מצגת כמובן, את המבנה הכללי של המשטרה ואת יעדיה העיקריים. בין היעדים נמנים: הגנה על האדם וזכויותיו, שלום הציבור ובטחונו, שמירה על איכות החיים (למשל אי-הפרעה בשעות מנוחה וטיפול בסכסוכי שכנים), טיפול בהפגנות, רישוי (הגבלות לפתיחת בתי-עסק ושעשועים), וביצוע צווי הוצאה-לפועל.
תחומים נוספים, שהמשטרה מטפלת בהם באינטנסיביות: לוחמה בפשיעה (לרבות "הצווארון הלבן"), מניעת פח"ע , חפצים חשודים, הסדרת שמירה בכל היישובים, הפעלת מתנדבי "המשמר האזרחי". כמו-כן עוסקת המשטרה רבות בתחום התנועה – כלי רכב והולכי רגל – באמצעות הסברה, מניעה, תפעול ואכיפה.
פקד צחי טל טיפל בתפקידיו הקודמים גם בנושא החמור של הסמים. לפי נתוניו, כ-300,000 איש בארץ ידועים כמשתמשים בסמים, 70,000 מהם בני 18-20, 20,000 איש "מכורים" ונרקומנים. שוק הסמים בארץ מגלגל כ- 10 מיליארד ₪ בשנה. באופן כללי, ניתן לומר, כי הסמים מזיקים לתחושה ולתפישה של המשתמשים, ולעתים גורמים להתמכרות נפשית ולתלות גופנית שלהם.
המרצה תיאר את סוגי הסמים העיקריים בארץ: מריחואנה (גראס) וחשיש המופקים מצמח הקנאביס; סמים מעוררי הזיות, כגון LSD, פטריות מסוכנות (בעיקר מאמריקה הדרומית); סמים משככי כאבים, כגון אופיום, מורפין והרואין; סמים ממריצים, כגון קוקאין, קראק ואקסטאזי; סם האונס (הנמנה עם סמי ההרדמה); חומרים נדיפים, כגון גז צחוק וגז מזגנים.
קצין המשטרה הזכיר חלק משיטות ההפצה של בלדרי הסמים, כמו: הסלקה במקומות מוסכמים המשמשים כקופות סמים, בליעת סמים באופנים שונים, הסלקה בספרים, בבקבוקי יין וכדומה, התכת סמים והדבקתם על תמונות, בולים ושיטות אחרות, כיד הדמיון ההזוי. הוא סיפר גם על הברחות הסמים ממדינות שכנות, כגון לבנון (ארגון חזבאלה ידוע בפעילותו בתחום זה), ירדן, מצרים (בדואים וגורמים עוינים בסיני).
פקד צחי טל תיאר מספר פרשיות פשע מפורסמות, שהוא היה מעורב בבילוש שלהן, וביניהן: פרשיית השר לשעבר גונן שגב; פרשיות זאב רוזנשטיין; פרשיית רצח עו"ד ענת פלינר ברמת-השרון ופרשיות נוספות.
בסיום ההרצאה המרתקת ענה המרצה על שאלות הנוכחים. נשיא רוטרי חולון, מר שאול הרשטט, וראש אפיק המועדון מר משה הורן – הודו לפקד צחי טל בשם כל הנוכחים והעניקו לו תעודת הוקרה ממוסגרת.
                                                                                                       כתב: יאיר שאנן
                                                                                                    צילם מאיר הולנדר


 
 
הענקת תעודת הוקרה
למר אליאב אזולאי  
שביקר במועדון והרצה על תזונה נכונה
נובמבר 2014
 
 
במועדון רוטרי חולון הופיע אליאב אזולאי והרצה בנושא תזונה.
אליאב, בחור צעיר, שחווה בילדותו ובגיל ההתבגרות בעיה של עודף משקל, הגיע לעסוק בתחום מתוך התנסות אישית. בהרצאה פרש לפנינו את נושא עודף המשקל, הסיבות בגללן זו תופעה נפוצה בחברה המודרנית ואיך, במאמץ קטן אך עם רצון גדול, ניתן לשלוט במשקל, למנוע השמנת יתר ומחלות רבות שהן פועל יוצא שלהן.
                                                                                צילם: מאיר הולנדר
                                                                                    כתבה : אורנה ון קלוטן


 
הענקת תעודת הוקרה
למר אביעד כהן סמנכ"ל "הבינלאומי UNIQUE"  
שביקר במועדון והרצה על שוק ההון
יולי 2014
 

מועדון "רוטרי" חולון שמע הרצאת מומחה על בנקאות וניהול כספים
חברי מועדון רוטרי חולון ואורחים זכו לשמוע ולראות, בסיוע מצגת, הרצאה מעניינת וחשובה בנושא בנקאות ושוק ההון כיום. המרצה היה מר אביעד כהן, סמנכ"ל חברת ההשקעות הבינלאומי Unique העוסקת בניהול תיקים. הוא הסביר בקצרה את מבנה מערכת הבנקאות בארץ – בנק ישראל והבנקים המסחריים והדגיש, כי בעקבות "רפורמת בכר" וכדי למנוע ניגודי אינטרסים – אין הבנקים רשאים לנהל תיקי השקעות, תחום שהועבר לחברות פרטיות.
מר כהן הדגיש, שהמדד המשמעותי ביותר לגבי הכלכלה של המדינות הינו תחזית הצמיחה. לפי קרן המטבע העולמית, תחזית הצמיחה העולמית לשנת 2015 היא 3.8%; התחזית למדינות המפותחות 2.3%, לארה"ב 3.1%, לגוש האירו 1.3%, למדינות המתפתחות 5.0%, לסין 7.1%, לרוסיה 0.5%. הוא ציין, כי כיום מצב השוק של ארה"ב הינו הגורם העיקרי בעולם והוא משפיע גם על שאר שוקי העולם, כולל סין ואירופה. עוד ציין, כי האנפלציה הנמוכה מאפשרת לבנקים המרכזיים להמשיך במדיניות המוניטרית המרחיבה ללא חשש מהתפרצות אינפלציונית.
בנושא המדיניות המוניטארית של ישראל – אמר מר כהן, כי יעד האנפלציה של בנק ישראל הינו1%-3%. מטרת בנק ישראל היא לדאוג במקביל ליציבות מחירים, לצמיחה ולאינפלציה. עקב כך, ירדה הריבית לרמה הנמוכה אי פעם של 0.25%. הדבר הביא לירידת תשואות חדה (כלומר לעליות מחירים חדות) בעיקר באפיק האג"ח הארוך בישראל. השלב הבא יהיה אם יהיה צורך: ביצוע הרחבות כמותיות (כגון רכישות מאסיביות אג"ח ממשלתי בשוק ההון), וזאת על מנת להגביר את הפעילות הכלכלית במשק. הסכנה במדיניות זו: סיכון של היווצרות בועות כלכליות- בעיקר בשוק הנדל"ן ובשוק האג"ח הקונצרני. יש לזכור שהשפעה של הצעדים שבנק ישראל מבצע מגיעים באיחור של מספר חודשים, ולכן קשה לאמוד בטווח הקצר את מידת האפקטיביות של צעדים אלו.
המרצה אמר, כי 3 סוגי ההשקעות שעלו ביותר בשנים האחרונות הם המניות, האג"ח והנדל"ן. באשר לתיק המניות – הוא המליץ שלגבי המניות הישראליות יש עדיפות למדד ת"א 25; לגבי מניות ארה"ב יש לתת יתר משקל, תוך עדיפות לחברות-ערך; לגבי מניות באירופה יש לתת משקל חסר, תוך עדיפות לבריטניה ולגרמניה; ולשווקים מתעוררים יש לתת משקל חסר, תוך עדיפות למדינות אסיה (ללא יפן וסין). באשר לתיק האג"ח  המליץ המרצה להקצות לאפיק הממשלתי השקלי 40% מהתיק ולאפיק הקונצרני (הצמוד והשקלי) 55% מהתיק. לדעתו, במשוואת הסיכוי מול הסיכון, אפיק המניות הינו האטרקטיבי, ולכן מומלצת בטווח הארוך חשיפה למניות, לפי דרגת הסיכון של כל לקוח.
מר אביעד כהן אמר, כי מרבית החברות הגדולות הנסחרות בבורסה בישראל משקיעות בפיתוח עצמן והן מייצרות תשואה משמעותית לעומת התשואות הנמוכות שבאפיקים הסולידיים. כמו-כן הוא ציין, כי העמלות על ניהול תיקי השקעות הן נמוכות מאוד, סביב 1% לשנה. לסיום הדגיש מר כהן את עקרון פיזור הסיכונים, כלומר על התיק להתפרס על אפיקים שונים ועל שווקים מגוונים.
בסיום ההרצאה הודה למרצה מר שאול הרשטט, נשיא רוטרי חולון, שציין את איכות ההרצאה וחשיבותה. למר כהן הוענקה תעודת הוקרה מטעם רוטרי חולון ע"י הרוטריון שי אריאן.
 
                                                                                                  כתב : יאיר שאנן
                                                                                   צילמו :מאיר הולנדר ואביעד נחמן
            מר אביעד כהן                         מימין ר' שי אריאן מעניק תעודה למרצה 
אורחים במועדון
חברי רוטרי מדנמרק

 
 
לישיבה השבועית של מועדון רוטרי חולון הגיעו שני חברי רוטרי מדנמרק, דלי לוי ינסן ישראלית וחמה (אבי בעלה) ינס ינסן, חבר ותיק ברוטרי.
דלי הקימה בהרנינג מועדון רוטרי דובר אנגלית הרותם את כישורי וקשרי חבריו לטובת הקהילה וקידום פרויקטים הומניטריים בעולם.
המרץ והחוצפה הישראלית, החריגים בדנמרק, חברו להקמת מועדון לתפארת שאליו התקבלו 40 חברים ורבים אחרים ברשימת המתנה! 
  
 


אורחים משבדיה
נג"ל יורם כהן ממועדון חולון ורעייתו דבורה אירחו זוג משבדיה במשך 4 ימים, המהווים קבוצת חילופי ידידות של 6 זוגות המתארחים בבתים ומבקרים בארץ: ים המלח, ירושלים, קיסריה, חיפה, נצרת והמקומות הקדושים לנצרות.
בטקס רוטריוני שנערך במועדון גבעתיים נכחו: הנגידה מלי לוי, ראש עיריית גבעתיים מר רן קוניק , נג"ל יורם כהן, נ"ל אפרים פריהר סגן ראש הפרויקט לחילופי הידידות, מיכל פריהר נשיאת המועדון, נ"ל עמירם ון קלוטן עוזר הנגידה לאשכול מרכז דן, עו"ד חיים קנת ואורחים נוספים.
המארחים הכנו עבור הזוג חדר לאירוח, דאגו לארוחות בוקר ולארוחות ערב, הוזמנו מכרים משבדיה לארוחת ערב, נוצר דו שיח בו הם ספרו על שבדיה ואנו על ישראל והעיקר נוצרו קשרי ידידות.
מדובר על ביקור גומלין בשבדיה בשנה הקרובה.
Riitta and Sten Liljedahal

מועדון רוטרי חולון – עם הפנים לעתיד
מועדון "רוטרי" חולון, בראשות מר שאול הרשטט – תוך כדי פעילותו המגוונת והמתמדת למען החברה והעיר חולון – מתכנן את פיתוח המועדון לטווח של מספר שנים קדימה. במגמה זו הירצה בפני חברי המועדון נשיא-לשעבר של מועדון רוטרי "כרמל" בחיפה, מר גיורא ירדני.
מר ירדני היה שנים רבות קצין בכיר בחיל-הים, ובשנים האחרונות הוא מנהל פרויקטים ב-רפא"ל. המרצה בקיא מאד בניתוח עסקי של ארגונים ובתכנון לפיתוח הארגון לטווחים שונים.
                                                                                                    כתב :יאיר שאנן
                                                                                                                                        צילם : עמירם וון קלוטןנ"ל ניסן שאלתיאל (שלישי משמאל) מעניק תעודת הוקרה למרצה
 

שיפורים במיון בבית החולים וולפסון
 
הרצאה מאלפת בנושא מערך המיון בבית חולים וולפסון נערכה בשבוע שעבר במדיטק/מועדון רוטרי חולון.
ד"ר משה שריסט - מנהל המיון בבית החולים וולפסון  הופיע בפני חברי מועדון רוטרי חולון ורוטרי בית דגן, והציג את השינויים שנערכו במיון לשיפור איכות השרות לתושבי האזור – חולון, בת ים יפו ודרום תל אביב.
ד"ר שריסט המחיש את האילוצים מבחינת היקף הצוות הרפואי המטפל מול כמות המטופלים לאורך היממה.
במהלך השנה בה הוא מכהן כמנהל המיון, זיהה בעיה במהירות המיון הראשוני עם הגעת המטופל.
הוא יזם והקים מערכת שתבטיח בדיקה ראשונית תוך מספר דקות ומיון המטופלים לפי דרגת הדחיפות.
בשיטה זו יקבל מטופל שנמצא במצב של סיכון חיים טיפול תוך דקות והאחרים, לפי דרגת החומרה של הפגיעה/פציעה יטופלו מאוחר יותר.
 
במהלך התקופה הקרובה מתוכננת השקעה גדולה של משרד הבריאות בשיפור התשתיות והתאמת המיון לצרכים ההולכים וגדלים מפאת הגידול בכמות האוכלוסיה המקבלת שרותים בבית החולים וולפסון.
 
חברי מועדון רוטרי חולון פעילים בעמותת הידידים של בית החולים וולפסון ונרתמים לעזרת בית החולים בתרומות של ציוד והפעלת קשריהם וכישוריהם לטובת שדרוג איכות השרות ותדמית בית החולים.
 
                                                                                             כתב : עמירם ון קלוטן
                                                                                              צילם: מאיר הולנדר


בתמונה נ"ל עמירם וון קלוטן מימין מעניק לו תעודה 
 

הענקת תעודת הוקרה
למר רוני שדה 
שביקר במועדון והרצה על תורת המספרים
יולי 2014
 


נ"ל מאיר הולנדר (מימין) מעניק לו תעודת הוקרה


הענקת תעודת הוקרה
למר שלמה שפרן 
שביקר במועדון והרצה על מלט"ים ומזלט"ים
יולי 2014
 


נ"ל יהושע און (משמאל)מעניק לו תעודת הוקרה


הענקת תעודת הוקרה
למר רפי ליברמן  
שביקר במועדון והרצה על "שיטת סילבה"
יוני 2014
 
 השיטה מעניקה יכולת השגת שליטה על החיים ולהשיג מטרות והזדמנויות
בעזרת טכניקות מתאימות. 
נ"ל חיים דוז'י מעניק תעודת הוקרה למרצה
 
הענקת תעודת הוקרה
לסופרת והמשוררת שלומית כהן אסיף 
שביקרה במועדון והרצתה על שיריה
אפריל 2014
 


נ"ל מאיר הולנדר מעניק לה תעודת הוקרה


ביקרה במועדון והרצאתה הגב' הדסה פינחסוביץ
מוממחית לבעיות שינה - מרץ 2014
ביקרה במועדון והרצאתה הגב' מימי פלג
מהנדסת העיר חולון - מרץ 2014


הענקת תעודת הוקרה
לנשיא מועדון תל אביב מר רפי פריאל 
שהרצה במועדון על "ניהול עסקים במגזר הקיבוצי"
פברואר 2014
 


נ"ל ניסן שאלתיאל מעניק לו תעודת הוקרה


ביקר במועדון רוטוריון מדנמרק
מר שמואל פילוסוף - פברואר 2014מחליף דגלים עם נ"ל עמירם ון קלוטן


הענקת תעודת הוקרה

לנ"ל יובל בר נר
שהרצה במועדון על רוטרי בשנת 2020
פברואר 2014
 נ"ל נתן שרפמן מעניק לו תעודת הוקרה

תלחצו על תמונה וכולם יפתחו (חלקן עם כיתוב)


הענקת תעודת הוקרה
לפר' חיים עומר 
שהרצה במועדון יחד עם בנו על "אומנות"
ינואר  2014
 


נ"ל יהושע און מעניק לו תעודת הוקרה
הענקת תעודת הוקרה
למר חיים כץ 
סמנכ"ל  לתעשייה ומסחר בעיריית חולון

שהרצה במועדון "על פיתוח אזור התעשייה כמנוף לפיתוח העיר חולון"
1 דצמבר 2013
 


 נ"ל הוגו רוזנפלד מעניק לו תעודת הוקרה
צילומים נ"ל מאיר הולנדר
----------------------------------------------------------------------------------------------

הענקת תעודת הוקרה
לדר' יהודה רוט 
מנהל מחלקת אף אוזן גרון בבית חולים וולפסון
 
שהרצה במועדון על "רפואת א.א.ג גריאטרית" 
10 נובמבר 2013
 


נג"ל שלמה גרופמן מעניק לו תעודת הוקרה


הענקת תעודת הוקרה
לדר' מוניקה אלמן 
מומחית למחלות עור וטיפול בטכנולוגיות מתקדמות
 
שהרצתה במועדון על "אור ואסתטיקה והשפעתם על העור" 
3 נובמבר 2013נג"ל יורם כהן העניק לה תעודת הוקרה

הענקת תעודות הוקרה
למרצות - אתי גולן ואאידה צויבל 
שהרצאו במועדון על נושא הומו - לסבית  - קבלת האחר.
13 אוקטובר 2013


נ"ל מאיר הולנדר מעניק להן את התעודות .


הענקת תעודת הוקרה
למר ציון שבתאי - מומחה בכיר לייעוץ פנסיוני מהבנק הבינלאומי בחולון 
שהרצאה במועדון על ייעוץ פנסיוני והעניק טיפים לחברים.
8 ספטמבר 2013
ר' תמי ברונר מעניקה תעודת הוקרה לציון שבתאי .הענקת תעודת הוקרה
למר מיקי מרקוביץ - מנהלת סניף הבנק הבינלאומי בחולון 
שהעניק תרומה מכובדת למועדון למען הקהילה בחולון.
8 ספטמבר 2013ר' שלמה ברונר מעניק תעודת הוקרה למר מיקי מרבוביץ .

הענקת תעודת הוקרה
לגב' טובה בר לב - מנהלת אגף הרווחה בחולון 
שהרצתה במועדון על פעילות אגף הרווחה וקליטת עולי אתיאופיה.
21 יולי 2013ר' משה הורן מעניק תעודת הוקרה לטובה בר לב מנהלת אגף הרווחה בחולון.

הענקת תעודת הוקרה
למר' גיל עומר - מנכ"ל מוזיאון הילדים בחולון 
שהרצה במועדון על פעילות ומפגש כל הגילאים במוזיאון הילדים.
7 יולי 2013
נ"ל ניסן שאלתיאל מעניק תעודת הוקרה למנכ"ל מוזיאון הילדים בחולון.

הענקת תעודת הוקרה
למר' גיא תלם - מנכ"ל תאטרון חולון 
שהרצה במועדון על התרבות בחולון - לאן ?
23 יוני 2013

נ"ל יהושע און מעניק תעודת הוקרה למנכ"ל התאטרון.


ביקרו במועדון בתאריך 23/6/2013
במסגרת שיתוף הפעולה בין ישראל ואפריקה בתחום ניתוחי הלב
פרופ' מאג'ינה רוקיקו, פרופ' מאהאלו ריס וד"ר גודווין גודפרי מטנזניה

בתמונה חברי המועדון עם האורחים מטנזניה
נג"ל יורם כהן העניק להם את דגלון המועדון


הענקת תעודת הוקרה

למר' אלברט כליפה 
שהרצה במועדון על מערכת השמש והחיים סביבה.
16 יוני 2013

נ"ל חיים דוז'י מעניק לו את התעודה


הענקת תעודת הוקרה
למר' מני לוי- מנכ"ל סלון סבוי בחולון 
שנענה לפניתו של חבר מועדון רוטרי ותרם טלויזיה לעמותה למלחמה בסרטן.
10 יוני 2013
את התעודה מעינק לו מר שאול הרשטט , מימין נשיא המועדון אלי טרטנר. 

הענקת תעודת הוקרה
לגב' רינה ארביב 
שהרצתה במועדון על תזונה נכונה ואורח חיים בריא.
2 יוני 2013
ר' מיקי שילינגר מעניק לה את התעודה

הענקת תעודת הוקרה
לדר' ישראל כץ 
שהרצה במועדון על מוסר ויראת שמיים במקרא.
26 מאי 2013

נ"ל יהושע און מעניק תעודת הוקרה, מימין נשיא המועדון אלי טרטנרהענקת תעודת הוקרה
לגב' דורית בן יהודה ראשת מינהל החינוך בחולון
שהרצתה במועדון על תמורות בחינוך בעיר חולון
6 מאי 2013נ"ל חיים דוז'י העניק לה תעודת הוקרה


הענקת תעודת הוקרה
לפרופ' גדי גולן נשיא מכון הטכנולוגי בחולון
שהרצה במועדון על חינוך טכנולוגי בישראל
3 מרץ 2013

 

נ"ל יהושע און מעניק לו את התעודה , מימין מזכיר המועדון נ"ל נתן שרפמןהענקת תעודת הוקרה
לדר' הלה הדס מנכ"לית עמותת אנוש
שהרצתה במועדון על בריאות הנפש בישראל
20 ינואר 2013
נ"ל מאיר הולנדר מעניק לה את התעודה , מימין מזכיר המועדון נ"ל נתן שרפמן.
הענקת תעודת הוקרה
ל-מיכל דנין הולנדר
התארחה במועדון רוטרי חולון מנהלת פיתוח משאבים של עמותת אנוש,
שנתנה הרצאה והדרכה לחברי הרוטרי בנושא גיוס משאבים וקשר עם הקהילה העסקית והמסחרית.
7 ינואר 2013
ר' מיקי שילינגר מעניק לה את התעודה

 
הענקת תעודת הוקרה
ל-לי טורסטון עדני
הרצאתה במועדון על הכרות עם עולם יחסי הציבור והשפעתו עלינו
25 נובמבר 2012
ר' שאול הרשטט מעניק לה את התעודההענקת תעודת הוקרה
לעורכת דין טל מצליח
הרצאתה במועדון על סוד הזכרון וזכרונות ילדות
4 נובמבר 2012
נ"ל עמירם ון קלוטן מעניק לה את התעודה 
הענקת תעודת הוקרה
למר אלי חלפון 
מנכ"ל חב' שוגון – תיקים ומוצרי עור בע"מ
בגין תרומת תיקים לילדים אתיאופים שעולים לכיתה א'
אוגוסט 2012

נשיא המועדון אלי טרטנר (משמאול) מעניק לו את התעודה
פורסם בעיתון "השקמה" 8/2012


 
לייבסיטי - בניית אתרים