ROTARY  INTERNATIONAL
ישראל אזור 2490
 

מועדון רוטרי חולון

                               

 

       

מונה:

מועדון רוטרי ערך סיור לימודי בבאר-שבע
31/5/2015


 
חברי מועדון רוטרי חולון ביקרו בעיריית באר-שבע ובמספר אתרים אטרקטיביים בבירת הנגב. הסיור הוא פרי שיתוף-פעולה בין רוטרי-חולון לבין מועדון רוטרי באר-שבע-עומרים.  הסיור החל בחדר הישיבות של העירייה, בו קיבלו וכיבדו את פנינו ראש העיר, מר רוביק דנילוביץ', עו"ד מינה קלמן-חדד, שהיא חברת מועצת העיר וכן חברה (נשיאה-לשעבר) ברוטרי באר-שבע-עומרים, וכמו-כן קיבל את פנינו מר משה קופלר, הנשיא המכהן של מועדון זה.

תמונות בלשכת ראש העיר


 
בראשית דבריו שיבח ראש העיר את היחסים ההדדיים בין עירו לחולון. בהמשך שטח מר דנילוביץ' את תפישתו ואת שיטות עבודתו כראש עיר הבירה של הנגב. ואכן, מתיאוריו הנלהבים על ההישגים שהנהיג בחמש שנות כהונתו, על  שפעת המיזמים שמצויים בתהליכי ביצוע ועל תכניותיו האסטרטגיות המקיפות לעתיד – היה ברור לכל, שמדובר בראש עיר צעיר, בעל מעוף ורעיונות "מחוץ לקופסה", שמתכנן לטווח ארוך ומגשים שלב אחר שלב וביסודיות את חזונו. הוא הצהיר, כי לאף ראש רשות מקומית אין סיבה לטעון על מחסור בכסף – הפתרון הוא ליזום מיזמים אטרקטיביים וייחודיים, שיאתגרו וימשכו בעלי הון, בארץ ובעולם, להשתתף ולהשקיע בהם. הוא ציין, כי המרחב הציבורי של באר-שבע יעוצב כנווה מדבר שוקק, כולל אגמים, נחל ומזרקות, וכי העיר הופכת למטרופולין אלטרנטיבי, עם איכות חיים ומענה הולם לצרכים המגוונים של כל האוכלוסייה. אחד היעדים של ראש העיר הוא שהדור הצעיר יישאר בעיר, ולשם כך הוא מחד מעודד צעירים ללמוד מקצועות נדרשים (במיוחד הנדסה, לסוגיה) ומאידך הוא יוזם ומעודד תעשיות עתירות ידע ומיזמים, שיענו לביקוש התעסוקה שלהם.
חברת מועצת העיר, עו"ד מינה, עמדה על הקשרים הטובים בין שני מועדוני הרוטרי והבטיחה ליזום ביקור גומלין בחולון. נשיא רוטרי חולון, מר שאול הרשטט, הודה במלים חמות למארחים והעניק להם תעודות הוקרה. לאחר-מכן התלוו לאוטובוס עו"ד מינה ומר קופלר, אשר הובילו אותנו ל-3 אתרים ייחודיים בעיר, ותוך הנסיעה הם הראו וסיפרו על אתרים נוספים.
האתר הראשון היה "מוזיאון עולם הילד – לונדע". הוא נפתח בתחילת 2015. המוזיאון הינו אינטראקטיבי ומיועד לילדים מגיל שנה ומעלה. הוא משתרע על 4000 מ"ר בשלושה מפלסים. כל המוזיאון מתוכנן ומעוצב באופן ידידותי ואטרקטיבי לילדים. בין תחומי הפעילות והלמידה נמנים: עולם החי והצומח, הבעת רגשות, אמנות ומוזיקה, כדור הארץ והחלל, תכנון משאבים (במגמה להמחיש לילדים איך לנהוג בתקציב מוגדר, תגמול לילדים ע"י "בנק" על הצלחות שהשיגו במשימות שנתנו להם), תיאטרון, קליעה למטרה ב"תותחים", "סולמות ונחשים". נשיא רוטרי חולון הודה למדריכה גב' גלית ארז ולהנהלת המוזיאון.

תמונות במוזיאון עולם הילד "לונדע"


 

האתר השני שביקרנו היה "פארק קרסו למדע". זהו מוזיאון המדע הגדול בישראל, משתרע על-פני 3 קומות גדולות בבניין עות'מאני, שבהכשרתו ליעדו הושקעו כמיליארד דולר. מנכ"ל המוזיאון הוא מר מאיר בקשי (שהיה בין השאר מפקד בית-הספר לטיס בבאר-שבע וכיום הוא גם חבר רוטרי), אשר ציין שמטרת המוזיאון היא להנגיש את המדע לבני הנוער, וזאת ע"י משחקים ואתגרים אינטראקטיביים מעניינים. צפינו במצגת המתארת את תחומי המוזיאון ובחלקם ביקרנו. למשל: גרעין האטום, מכניקה, רובוטיקה, אנרגיה, תקשורת והתפתחותה לאורך ההסטוריה, אור וקול, צילום, הנדסה גנטית. מר הרשטט הודה למנכ"ל בשם המועדון.

תמונות פארק קרסו למדע

תמונות "מרכז מבקרים בינלאומי באר אברהם"

האתר השלישי שביקרנו בו היה "מרכז מבקרים בינלאומי באר-אברהם". זהו מרכז מורשת חדשני, שהוקם ע"י העירייה ליד באר המים המפורסמת, שחפר אברהם אבינו – האב הרוחני של 3 הדתות המונותיאיסטיות. תולדות אברהם מתוארות בתמונות ובשמע לאורך "שביל ההסטוריה", שבו צועדים המבקרים, ולאחר-מכן מוקרן חיזיון אור-קולי מרשים, המתאר את תולדות אברהם אבינו ובאר-שבע, החל ממסעו של אברהם מאור-כשדים לאתר שהיווה אז צומת ב"דרך הבשמים" הקדומה, לימים "באר-שבע". החיזיון ממחיש את סיפורי התורה הידועים, כמו "המלאכים" שבאו לשרה אמנו, "עקידת יצחק", גירוש הגר וישמעאל. ב"באר אברהם" שבחצר המרכז רואים  מים בתחתית, וסיפרו לנו שבדיקות הוכיחו, כי מתחת לעיר מצויים מי תהום רבים. הודינו לצוות ההסברה המעולה.

 
בסיום הסיור סעדנו ב"גרנד קניון"
הקניון הגדול ביותר במזרח-התיכון.
כתב: יאיר שאנן , צילומים : צלם של עיריית באר שבע
וחבר המועדון שי אריאן
לייבסיטי - בניית אתרים