ROTARY  INTERNATIONAL
ישראל אזור 2490
 

מועדון רוטרי חולון

                               

 

       

מונה:

רוטרי חולון חגג מלאת לו 60 שנה!
 

חברי מועדון רוטרי חולון חגגו מלאת 60 שנה למועדון. החגיגה נערכה במסגרת סוף-שבוע (15-17.3.2018) במלון "חוף התמרים" בעכו. חברי המועדון ובני זוגם וכן חלק מגמלאי המועדון השתתפו באירוע החגיגי.

נסענו (רוב המשתתפים) בצוותא באוטובוס שכור, ובדרך צפונה ביקרנו בשני מוזיאונים ייחודיים ומעניינים, בליווי הדרכה צמודה: מוזיאון ההעפלה בעתלית ומוזיאון חיל-הים בחיפה. בערב ערכנו באולם במלון מסיבה למלאת 60 שנה למועדוננו.

נשיא המועדון, משה הורן, נשא ברכה חגיגית וכולם הרימו כוסיות לחיים, ליקר מפרי-גנו של חברנו מאיר גינוסר. לאחר מכן העביר  מנחה הערב, שאול הרשטט, את זכות הדיבור לוותיקי המועדון  יורם כהן, מאיר הולנדר, עמירם ון-קלוטן וניסן שאלתיאל. כל אחד מהם העלה זכרונות מעניינים מתולדות המועדון. כן הוקראו דבריו של חבר המועדון שלמה גרופמן לאירוע החגיגי. הוקרנה מצגת הסטורית יפה שערכו שי אריאן ובנו, שכללה תמונות ומסמכים מימים עברו. שאול הרשטט ערך חידון טריוויה על תולדות המועדון ויאיר שאנן קרא קטעי הומור.

במעמד חגיגי זה הוענק אות "פול האריס" לנשיא משה הורן ולחברי המועדון יאיר שאנן ושי אריאן. הנהלת המועדון העניקה לכל חבר שי: ספל ועט פרקר עם כיתוב לרגל ה-60.

ביום שישי ובשבת נסענו באוטובוס עם מדריך למספר אתרים בגליל כגון: חורפיש, המקדש הדרוזי נבי-סבלאן, חנות המפעל  למוצרי שמן "סבא חביב", מרכז הקניות בירכא. בעיר כרמיאל שמענו את ה"טלנובלה" המופלאה של סנדרה, ילידת לאטביה, שנסעה לדרום אפריקה ושם התאהבה בבחור ממוצא מאלזי.

יצוין שהאשראי להצלחת אירוע ה-60 נזקף בעיקר לזכותם של נתן שרפמן, שאול הרשטט, 
שי אריאן ואלי טרטנר.

                                                              כתב יאיר שאנן. צילומים מאיר הולנדר 

סיור במוזאון ההעפלה ובמוזאון חיל הים

סיור בסביבות עכו


אירוע במלון חוף התמרים בעכו, 15-17 למרץ 2018
הוכן ע"י נג"ל יורם כהן
כן, היו זמנים, עת הצטרפתי למועדון רוטרי חולון בשנת 1977.    מועדון חולון מנה אז 37 חברים, ללא חברות. אני הייתי הבנימין שבחבורה, עול ימים בן 35 שנה וכולם מבוגרים ממני, החילותי לצרף חברים חדשים ורצוי בגילי.  מאז צירפתי למועדון כ-15 חברים ותוך 3 שנים מאז שהתקבלתי כחבר כבר נבחרתי לתפקיד הנשיא.
עת מלאו למדינת ישראל עשור להקמתה יזם ראש העיר דאז מר פנחס אילון את הקמת המועדון ב-17 למרץ שנת 1958.   מר אילון ממש בחר את רשימת החברים המייסדים,   היה בקשר הדוק עם המועדון   וכל העת היה ממליץ לצרף חברים חדשים כמו שלמה גרופמן וכמוני.    היה זה כבוד גדול להשתייך למועדון שלנו.   בישיבות נכחו חברים מובילים בעיר ובכללם אדריכל העיר, מהנדס העיר, מנהלי בתי ספר, תעשיינים, רופאים , ציירים וכאלה הפעילים בשירות הציבורי, אבא של עמירם -  נ"ל סלי ון קלוטן ז"ל היה הנשיא השביעי במועדון. איש נעים הליכות וחייכני שתמיד ניסה לפרגן.
המועדון היה מגובש חברתית, מפגשי הרעות לפני הישיבות היו מאד מלבבים. פרויקט המפגש ליד האח,ערב חברתי בו מתארחים כל חברי המועדון אצל חברים מארחים על פי התור,   תרם רבות הן לגיבוש החברתי והן לעשייה המעולה למען הקהילה. לנשות חברי המועדון היה ארגון מקביל בשם "האופן הפנימי", והן נהגו להיפגש אחת לחודש בבתי החברות   ואף הן עסקו בפעילות קהילתית.
זוכרני לטובה אירוח של כל חברי המועדון ובנות הזוג אצלנו על הגג בדירה ברחוב בן יהודה בחולון, עם בשר על האש ומוזיקה ערבה,   וכאלה אירועים קרו  גם בבתי חברים נוספים.   מסיבות פורים,   הדלקת נרות מסורתית לחנוכה ע"י נ"ל ד"ר מוריס פישר ז"ל עם חנוכיית הכסף הגדולה שלו,  נשות החברים המכינות תקרובת משלהן לאירועי המועדון,   בדיחת השבוע המסיימת כל מפגש,   עלון המועדון שהופק לפחות בסיום השנה,   באירועים חגיגיים מברכות הנשים את הגברים וגם הגברים מברכים את הנשים,  היה לנו דגל מועדון גדול ויפה,   דגל שעוצב ע"י חבר המועדון והגרפיקאי נ"ל גרד רוטשילד ז"ל והמימון לו נתרם ע"י נ"ל אברהם נבון ז"ל ממתנות בר המצווה של בנו. אגב, כמדומני נ"ל אברהם נבון ז"ל היה הספונסר של נ"ל עו"ד מאיר הולנדר. לא אשכח את האירוח המסורתי וההדדי עם חברי מועדון רוטרי ראמה שנמשך לאורך כמה שנים, אירחנו אותם בבתים שלנו, הצגנו בפניהם פרויקט שלנו ולבסוף נפגשנו במועדון למסיבה שמחה– כמובן שאף הם נהגו להזמין אותנו להתארח אצלם.
בשנת 1970/71 יזם נשיא המועדון דאז, מר שלמה וויניקוב ז"ל, יחד עם ראש העיר מר פנחס אילון ז"ל שיתוף פעולה לטובת קרן המלגות, כאשר העירייה מכפילה כל סכום שייעדנו למטרה זו, יוזמה שמינפה את הפרויקט. שיתוף פעולה פורה זה נמשך עד היום והוא שימש ומשמש כדוגמא וכמופת לכל מועדוני רוטרי בארץ.
כן, המועדון שלנו , ביוזמת נ"ל ברוך שפר, הוא המועדון שהרים בארץ את נס קבלת הנשים כחברות שוות למועדון, היה זה בשנת 1981 , עת שירתי כנשיא המועדון, וידיעה על כך פורסמה בעמוד האחרון של עיתון הארץ.   נ"ל ברנרד קרשטיין ז"ל חבר המועדון שלנו יזם והוביל אירוע יוצא דופן בדמות יום הסטודנט הבינלאומי בשיתוף פעולה עם משרד החוץ, עם המכון האפרו-אסיאתי עם מכללת רופין ועם עיריית חולון.
המועדון שלנו היה אחראי למבצעים הרואיים להצלת חיים, שכללו כמובן גיוסי כספים ותמיכה בארץ ובעולם.     הניתוחים להצלת מאור עיניה של הילדה בת ה-5 טל מאירוביץ' בקיימברידג' בריטניה בשיתוף פעולה עם הקהילה היהודית ומועדוני הרוטרי שם,     ניתוח השתלת כבד לילדה מושית סבו בת ה- 4 בפיטסבורג ארה"ב     וניתוח להצלת חייה של גב' נאווה לוי אשר סבלה מגידול ממאיר בראשה בציריך שבשווייץ.
פרויקט עולם האושר לבילוי משפחתי של ילדים חשוכי מרפא בסוף חייהם,  בכפר הילדים באורלנדו נרקם במועדון שלנו.    נ"ל מוריס פישר ז"ל, שרעייתו סילביה מקורבת משפחתית למייסד כפר הילדים הנרי לנדווירט, יזם את השידוך עם המועדון שלנו.  המועדון לקח על עצמו להוציא לפועל את הפרויקט בארץ ולממן את שליחות הילדים והמשפחות , את הפרויקט הוביל חברנו נ"ל עמוס שלפמן.
בואו נעיף מבט אל עלון המועדון שלנו משנתי כנשיא ב-1980/81: מועדון גיל הזהב שהפעילות בו רוכזה ע"י שרה ואלימלך דונאי ז"ל – ביקור חברים במועדון-חברי המועדון מסיעים ברכבם את הקשישים לסדר המרכזי-בזר למענם והמחזת הצגות,     האגודה למען העיוור – רכישת תנורי חימום למפעל התעסוקה-השגת עבודות המתאימות לעיוורים-הכנת מאזן והשתתפות חברי המועדון  במבצע "אור לעיוור,   מגן דוד אדום – מבצעי תרומת דם שרוכזו ע"י רוטריון עו"ד שמעון חזן,     "הצל אותם לרוכבי אופניים" – פעולות הסברה בבתי ספר ובמועדוניות שרוכזו ע"י נ"ל חיים דוז'י,     בי"ח וולפסון פותח שעריו ואנו נרתמים לחזק את שמו לאחר שזכה בכותרות לא נעימות בעיתונות– קישוט חדרי ההמתנה בתמונות ועציצים-מבצע בחירת המחלקה האדיבה שאורגן ע"י ר' דוד שלום ז"ל וקשר רציף עם ההנהלה,     נושא סוכרת הנעורים רוכז ע"י נ"ל ברוך שפר – ערב התרמה ליצירת קרן כספית לאגודה החדשה שהוקמה למען חולי סוכרת נעורים ורכישת מכשירים לבדיקת רמות סוכר, אימוץ שכונת הבלוקונים  – בעקבות הפגנות ושריפת צמיגים הזמתי לביתי נציגים מהשכונה, המועדון החליט לאמץ את השכונה והחלה מסכת של פעילויות בשיתוף פעולה עם ראש העיר מר אילון: בחירת וועד יציג לשכונה ובכלל זה הכנת תקנון ובחירות,   פניה לפדרציה הספרדית העולמית בראשותו של מר ניסים גאון שהעמידה תקציב להקמת גן שעשועים,   שינוי שם השכונה לנווה ארזים,   הסדרת בעיות התחבורה,   הסדרת הבנייה הלא חוקית בשכונה ועוד.  היה זה אך טבעי שהופק ביטאון לשכונה ויו"ר וועד השכונה גב' מלכה לוי ז"ל נבחרה כחברה במועצת העיר כממונה על תיק הרווחה.
תקופת נגידותו של יורם כהן מסמלת תחילתה של פעילות מוצלחת של מענקים תואמים (( Matching Grantsבשותפות עם מועדונים ואזורים בעולם יחד עם קרן רוטרי בינלאומי, את הפעילות הוביל תחילה נ"ל ברנרד קרשטיין ז"ל וכעת מוביל אותה חברנו נ"ל עמירם ון קלוטן: ייצור יד ביונית והכשרת אורתופד אוסטרלי, 2 מכונות דיאליזה בוולפסון,    ניתוחים מצילי חיים במסגרת "הצל לבו של ילד", שקופיות הדרושות להרצאות בנושא אנטומיה בטורקיה,    רכישת מחשבים וציוד משרדי למכון ערבה בקיבוץ קטורה שבנגב, התרמת מכונת לייזר למחלקה הדרמטולוגית בוולפסון ופרויקטים נוספים בוולפסון. הפכנו למועדון מוביל באזור בתחום המענקים התואמים, עמירם אף הוביל נושא זה באזור.
בתקופת נגידותי, 1998/99 , הסתייעתי בשירותיהם המצוינים של נ"ל אלי טרטנר ששימש כמזכיר האזור, נ"ל ברנרד קרשטיין ז"ל שסייע לי בנושא הקשר עם רוטרי בינלאומי וועדות בין-ארציות ור' עלינא מלצר בנושא ההדפסות והגרפיקה.   כמובן הסתייעתי רבות בחברי המועדון שלנו אותם הנהיג בשנה זו נשיא המועדון הוגו רוזנפלד.
בואו ונסקור חלק מפעילויות האזור בתקופת נגידותי : מפגשים עם ראשי העדות בישראל-שומרונים-קראים-נוצרים-דרוזים-בהאים ומוסלמים,    מימושו לראשונה והטמעתו של רעיון אשכולות המועדונים באזור,    השתתפות בוועידה אזורית לשלום בקהיר,   משלחת רצון טוב  לירדן של 4 ימים שכללה מפגשים עם נציגי בית המלוכה והפרלמנט הירדני ומועדוני הרוטרי,    מפגש חברתי בין-מועדוני במועדון היקב בראשון לציון,    מועדון ירושלים והאזור חוגג יובל 70 במלון המלך דוד -האירוע בנוכחות הגב' ראומה וויצמן וגב' רות דיין שאביהן ממייסדי המועדון,   יום עיון בנושא סובלנות במכון ון-ליר בירושלים,    קשר רציף עם אלמנות נגידים שנפטרו,   נגיד האזור וצוותו עולים פעמיים לקריית שמונה לעודד חברים לרגל המצב הביטחוני הקשה ומחלקים צעצועים ,    יום עיון במשרד החוץ והארכיון הציוני בירושלים,    פרויקט אוסלו ומפגש ראשון של סטודנטים ישראלים ופלשתינאים בנווה שלום,    2 קבוצות עיון באנגליה ובניו זילנד,    החדרת נושא האינטרנט לאזור,    צעדה ביער פאול האריס,    16 מועדוני רוטראקט בישראל,    צ'רטר למועדון אינטראקט הראשון באזור,   מפגש ראשון של יו"רי וועדות בין-ארציות,    ייזום לראשונה של מתן מענקים מעמותת האזור לפרויקטים מועדוניים,    וועידה שנתית בנהרייה לעידוד הצפון שהיה שרוי תחת מטחי קטיושות,    וועידה עולמית בסינגפור,   הענקת תואר עמית פאול האריס ל-4 אישים בולטים: מר יצחק נבון- הנשיא החמישי למדינת ישראל, מר אהרון ברק – נשיא בית המשפט העליון, מר אייבי נתן – איש מופת בהתנדבות ומר סטף וורטהיימר – תעשיין בולט ואיש ציבור,    ולקינוח   הענקת אות הנשיא למתנדב התשנ"ט לרוטרי ישראל ע"י נשיא המדינה מר עזר ווייצמן בטקס שנערך במשכן נשיאי ישראל בנוכחות מאות חברי רוטרי - "על עשייה בת 70 שנה לקידום הפרט והקהילה ולטיפוח ההבנה בין העדות והעמים".
כן, תמיד נחשבנו כמועדון חזק ומגובש,    מועדון עם שם טוב באזור,    מועדון שהוציא מתוכו 3 נגידים – נג"ל אברהם גולדווסר ז"ל, נג"ל שלמה גרופמן ונג"ל יורם כהן,     מועדון שהיה הספונסר של מועדוני רוטרי בבית דגן ובראשון לציון, מועדון שחבריו מעורים מאד בפעילות הקהילתית בחולון ואף בפעילות האזורית של רוטרי ישראל,    מועדון שעל שמו ישנו גן רוטרי בשכונת אגרובנק מאז 1993,    מועדון שהיה ועודנו מארח כנסי אזור,    מועדון שחבריו מאיישים תדירות ארגונים בעיר, בארץ, ובעולם כחברי הנהלה ואף כנשיאים או יושבי ראש,    מועדון ש-2 מחבריו קבלו את האות היוקרתי של רוטרי בינלאומי "שירות לזולת מעל לפרט" – נ"ל עמוס שלפמן ונג"ל יורם כהן,    מועדון שאחד מחבריו הינו קונסול כבוד של קניה – נג"ל שלמה גרופמן,    מועדון שחברים רבים ממנו נמנים על יקירי העיר או על מקבלי מגן ראש העיר למתנדב המצטיין,    מועדון שראשי העיר חולון הם תמיד חברי כבוד שלו ואף ראש עיר לשעבר נמנה על חבריו מן השורה – ר' עו"ד חיים שרון ז"ל,   מועדון שהוציא מתוכו 3 יו"רים של מועצת ארגוני המתנדבים בחולון – נ"ל אבינועם זמירלי, נ"ל אלכס בראונר ז"ל ונג"ל יורם כהן.   כן, יש לנו במה להתגאות.  ועוד היד נטויה!
היום אני מתבונן ומאד נהנה מהמועדון שלנו, אני חושב כי אנו חווים אחת מהתקופות היפות בתולדותיו.   בשנים האחרונות הצטרפו חברים וחברות איכותיים ביותר וממש נעים להתרועע ולקחת חלק בפעילויות.   המועדון התחזק ויש מגמה בריאה של הצערת הגיל הממוצע.   אני חושב שהתקופה היפה החלה עת נכנס נ"ל שאול הרשטט לתפקיד נשיא המועדון. הרצינות, המוטיבציה והרצון של שאול להעלות את הרף המקובל עשו את שלהם. אלה היו 3 שנות נשיאות מעולות.   וכעת נשיא המועדון משה הורן ממשיך את התנופה בסגנון שלו וברצותו למשוך את המועדון קדימה והוא מצליח בכך מאד.   ואני כבר רואה את משה יצחקי הנשיא הבא מתכונן לתפקידו, אני בטוח שגם הוא יצליח למנף את המועדון ולהעלות את קרנו. והשלישייה הזו לא פועלת לבד, בנות הזוג : חנה, שרה ואנט מסייעות  רבות ומשמשות גב תומך.   ולשלישייה הזו יש יועצים טובים ובעלי ניסיון, חברים וותיקים במועדון ובראשם מאיר הולנדר ועמירם ון קלוטן ועימם אחרי כמו נתן שרפמן, ואלי טרטנר, והוגו רוזנפלד ואהרון תדיר וניסן שאלתיאל ועוד אחרים, ואני מרגיש כי גם שי אריאן מתחיל להתכונן ברצינות  לתקופת נשיאותו.  ואילו דמויות אדירות ז"ל עזבו אותנו: אלכס בראונר, שרי סביליה ומאיר תורג'מן. ולא רק הנשיאים מבריקים, אני מתפעל מהביצועים למופת של חברים חדשים במועדון כמו   מוטי קרוטהמר, מלכה אמיתי, סימה עזר ואתי ג'ורנו , ממש מרענן.
היה לי הכבוד לקחת חלק בחגיגות יובל ה-20 למועדון חולון שנערכו באולמי חן שברחוב טרומפלדור וכעת אנו חוגגים כאן בעכו יובל 60. אני מרגיש מעודד, צופה המשך עתיד יפה למועדון רוטרי חולון, אשרינו!
לייבסיטי - בניית אתרים