ROTARY  INTERNATIONAL
ישראל אזור 2490
 

מועדון רוטרי חולון

                               

 

       

מונה:

ברנרד קרשטיין ז"ל חבר מועדון וותיק ורעיתו ארנה ז"ל 

ערב לזכרם של ארנה וברנרד קרשטיין ז"ל 
יתקיים במועדון רוטרי חולון בינואר 2013 במלאות 5 שנים לפטירתו של ברנרד ז"ל בנוכחות החברים והמשפחה

הבן וחברים מספרים על האיש שקראו לו "מר רוטרי"


הבן אורי                                        נ"ל מאיר הולנדרנ"ל ראובן שליטנר                                   נ"ל חיים דוג'י,
ליד שולחן הנשיאות מימין מזכיר המועדון נתן שרפמן והנשיא אלי טרטנר


נ"ל ון קלוטן עמירם                                                  נג"ל יורם כהן                              

נ"ל ברנרד קרשטיין ז"ל


חובר ע"י נג"ל יורם כהן ליום ה-30

נ"ל ברנרד קרשטיין ז"ל , חבר מועדון רוטרי חולון מאז 1961, לפתע כסער נדם. ברנרד  היה מעמודי התווך של תנועת רוטרי בינלאומי במשך 47 שנה. במהלך התקופה השתייך  למועדון רוטרי חולון, בו כהן כנשיא המועדון פעמיים (1965/6 ו-1975/6) ובמקביל היה פעיל ברוטרי ישראל.

אנו החברים במועדון רוטרי חולון נזכור את ברנרד כמצפן וכמצפון של המועדון, כ"מטיף בשער" לעת מצוא. והיה וספינת המועדון סטתה מנתיבה היה זה ברנרד שהשמיע קול, שדרבן והנחה את הנהגת המועדון לשוב ולשייט בדרך הנכונה. ברנרד שמש מחד יועץ הנשיא וההנהלה ומאידך הקפיד לארח בביתו את קבוצות החברים החדשים לתדרוך ולמתן הסבר  רוטרי – מהו?. ברנרד התגורר בתל אביב ובשנותיו האחרונות ולאחר שהגיע לגבורות  נרתמו חברים בשמחה להסיע  אותו למועדון ולביתו.

ברנרד, בן 86 במותו, סרב בתוקף לקבל תואר של חבר כבוד במועדון חולון והמשיך לפעול כאחד החברים הפעילים יותר במועדון. ברנרד הווה מודל לחיקוי, סמל ומופת לחברי רוטרי רבים ביכולותיו, בידע הטמון בו, בכישוריו ובקשריו. "מר רוטרי" בכל רמ"ח אבריו, ידוע ומוכר באזור ובמוסדות רוטרי בינלאומי, בכל נושא ועניין הקשור לתורת הרוטרי שמש ברנרד "כאורים וכתומים" ,  חברים ומועדונים רבים באזור פנו אליו תדירות לקבל ייעוץ של מומחה לנושא הרוטרי. חברי מועדון חולון התבשמו מברנרד הן בשל עשייתו והן בשל מידע הרוטרי שספגו ממנו והברכה הבינלאומית אותה אהב לשאת.

ברנרד החל את  פעילותו הקהילתית והציונית עוד בטרם עלייתו ארצה בסיוע פעיל לגורמים ציוניים בחו"ל ולמדינה שבדרך. מאז הצטרפותו למועדון רוטרי חולון בשנת 1961 אינו נח לרגע ופעילויותיו למען הפרט והקהילה שמשו נר לרגליו. ברנרד נרתם כמתנדב פעיל במערכות ישראל, מיד לאחר שוך הקרבות במלחמת יום כיפור ב-1973 נסעה קבוצה מחברי המועדון וברנרד בתוכם כמה פעמים לחצי האי סיני ואף מעבר לתעלת סואץ והביאה עמה משלוחי חבילות, עיתונים ומשחקי חברה. בהמשך אף נסעו חברי המועדון לישובים על קוו הגבול בהם שמרו חיילי מילואים והחליפו אותם בסופי שבוע על מנת שיוכלו לצאת לחופשה. בשנת 1982, עם תום מלחמת שלום הגליל שובץ ברנרד למערך ההסברה של דובר צה"ל בלבנון.

ברנרד ניחן ברגישות ייחודית לזולת ולצרכיו, באכפתיות הטמונה בו בבואו להושיט יד, בידע האדיר המצוי בו והמסייע לו בכל נושא ועניין, באמונה ובאמינות אותם הפגין כלפי הסובבים אותו, באהבת האדם. בנוסף לפעילותו המבורכת בחולון מלא ברנרד שורה ארוכה של תפקידים ושמש חבר בצוותות נגיד רבות. בין תפקידיו במסגרת האזורית: מזכיר האזור, גזבר האזור, יו"ר וועדה אזורית של אפיק זה או אחר, אחראי אזורי על מידע רוטרי, עורך ומפיק של מדריך האזור המופתי בשנת 1987/88, יו"ר מתאם של הוועדות הבין-ארציות, איש קשר בין רוטרי ישראל ומועדוניו ומוסדות רוטרי בינלאומי, מדריך בסמינרים העוסקים בהכשרת הקאדר המנהיגותי של רוטרי ישראל  ועוד.

בפועלו של ברנרד ניכר תמיד הרצון לתרום ולסייע, קננה בו אש העשייה, הרצון לתרום והיכולת הבלתי נלאית להביא פרויקטים מורכבים לכלל ביצוע מושלם. הקהילה בעיר חולון נתרמה מכשרונו וממערכת הקשרים אותה ארג עם גורמים בינלאומיים. רוטרי ישראל הכירה ביכולות הייחודיות של ברנרד ורתמה אותו לעשייה מול מועדוני רוטרי הפזורים במדינה ולמען הידוק הקשרים הבינלאומיים של התנועה.

מסכת הפעילויות של ברנרד ארוכה ומסועפת ומהן נזכיר: יזם והוביל בחולון את "יום הסטודנט הבינלאומי" במסגרתו ארחה העיר סטודנטים מהמכון האפרו-אסיאתי, הקמת האגודה למען העיוור בחולון, סיוע לניתוח בברמינגהם שבאנגליה להצלת מאור עיניה של הילדה טל מאירוביץ', סייע לניתוח בציריך שבשוויץ של הנערה נאווה לוי שסבלה מגידול ממאיר בראשה, סיוע לניתוח בפיטסבורג שבארה"ב של השתלת כבד לילדה בת ה-4 מושית שבו, סיוע בהקמת מועדון רוטרי בכפר ראמה, הקמת 2 מועדוני נוער "פועלם" בחולון, יזום הסכם מועדוני תאום בין מועדון סן חואן שבפיליפינים ומועדון רוטרי חולון, ליווי ילדים חולים חסרי סיכוי ובני המשפחה במסגרת פרויקט "עולם האושר"  לכפר הילדים באורלנדו, פרויקט "הצל לבו של ילד" הפועל להצלת חיי ילדים חולי לב מהעולם השלישי  ועוד.

זכויות רבות לו לנ"ל ברנרד קרשטיין ז"ל אך מיצוי כל היכולות שלו והקשרים הבינלאומיים אותם טווה בא באופן פעילותו לגיוס משאבים כספיים – ניתן לומר שזו גולת הכותרת של פעילותו. מארג הקשרים שיצר בארץ ובעולם במהלך השנים, אופן חשיבתו הבלתי שגרתית והיצירתיות הטמונה בו הביאה אותו לפסגת פעילותו.  ברנרד הוביל בעשור האחרון מהלך גדול של מענקים תואמים (Matching Grants) שבצד אופן ביצועם המבריק היינו עדים לפירות נוספים בהם זכינו. פירות שאין בהם רק סממן פיננסי אלא גם סממן של נתינה לזולת, של "שירות לזולת מעל לפרט", של שיקום יחסים, של בניית מסד לגשר שלום עתידי עם שכנינו.

זכור לכולנו אסון המכבייה בו נספו חפים מפשע, אסון שהביא לקרע עם יהדות אוסטרליה, בבחינת "שוד ושבר".  ברנרד , בעידודו של נגיד האזור יורם כהן הוביל בשנת 1998 לביצוע מענק תואם בין אזור 2490 ישראל ואזורים באוסטרליה לטובת ייצור יד ביונית והכשרת רופא אוסטרלי בישראל . בשיתוף עם אזורי רוטרי בדרום בריטניה בוצע באותה שנה מענק תואם ראשון של ברנרד לטובת המרכז הרפואי וולפסון בחולון לרכישת 2 מכונות דיאליזה. רכישת ציוד לחדרי ניתוח ולמחלקת טיפול נמרץ ילדים במרכז הרפואי וולפסון. בשיתוף עמותת "אדם טבע ודין" ומועדון רוטרי בסיאטל ביצע ברנרד מענק תואם לטובת רכישת מערך מחשוב וספריה  בבית הספר האזורי לאיכות הסביבה בקטורה שבערבה. מערך שקפים לימודיים לבית הספר לרפואה בטורקיה, פרויקט רכישת ציוד לחרשים, מערכת ייחודית ליחידה הדרמטולוגית לטיפול במחלות עור מורכבות במרכז הרפואי וולפסון בחולון ועוד.

המסה הגדולה של המענקים התואמים אותם הוביל ברנרד, מאות רבות של אלפי דולרים, יוחדה כסיוע לארגון "הצל לבו של ילד", ארגון הבא להציל חיי ילדים חולי לב מהעולם השלישי באמצעות הבאתם ארצה וניתוחם במרכז הרפואי וולפסון בחולון. "כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו" ובמסגרת פרויקט זה נצלו עד כה חייהם של 1,700 ילדים, הם ובני המשפחה חזרו למקום מושבם כשגרירי רצון טוב של מדינת ישראל.

ברנרד נקשר רגשית לפרויקט ועשה הכל לסייע לו בשיתוף פעולה עם נ"ל וולטיר פלמן ומועדוני רוטרי בבריטניה וקשר רציף עם קרן רוטרי בינלאומי. בתושייתו גרם ברנרד למעורבותו של מר סיימון מקדונלד שגריר בריטניה בישראל. השגריר התוודע אל הפרויקט, ביקר במחלקות הילדים במרכז הרפואי וולפסון ובהוסטל בו הם משוכנים וקבל החלטה לפרוש חסותו על הפרויקט ואף פתח את משכנו למען הפרויקט.

כל המבקר בביתם של ארנה וברנרד קרשטיין ז"ל חש באווירה המיוחדת של נינוחות רוטריונית, אותה הנחילו אף לילדיהם אורי ונילי יבל"א וכל המשפחה נרתמה לסייע לעשייה הברוכה של ברנרד. ביתם היה מעין מוזיאון הרוטרי בזעיר אנפין בהיותו מעוטר במגינים ותעודות לרוב המציינים תחנות בתולדות מועדון רוטרי חולון ותנועת רוטרי ישראל. ברנרד  היה חובב ספורט מובהק, חבר מועדון האוהדים של קבוצת הכדורגל הנודעת ברצלונה מספרד, אספן של בולי רוטרי ואספן בקנה מידה בינלאומי של סמלים.

ברנרד היה כמובן עמית פאול האריס, קבל אותות הוקרה מרוטרי בינלאומי דוגמת ה-Four Avenues of Service Citation for Individual Rotarians, זכה במגן ראש העיר חולון למתנדב, זכה ב"מגן הסובלנות" של רוטרי ישראל, מגני הוקרה ממירב הנגידים לשעבר, תעודות גלגל הזהב ונטיעת עץ ביער פאול האריס ועוד.

בחודשים האחרונים כאילו התכנסו ארנה וברנרד ז"ל בתוכם, זכו להיות נוכחים בחתונת הבת נילי וברנרד היה אמון מטעם מועדון חולון על הכנת חוברת המסכמת את פעילות המועדון לקראת יובלו ה-50.
עם פטירתה של ארנה ז"ל כבדו בני המשפחה וכל המכרים את זכרה אך הפרידה מהרעייה המסורה הייתה קשה עד מאד לברנרד שנפטר בעקבותיה.

ב-1 לפברואר 2008, ביום ה-30 לפטירתה של ארנה ז"ל ,שנערך בקיבוץ עינת ,הצטרף אליה ברנרד ז"ל, נקבר יחד עמה ועלה למרומים.                   יהי זכרם ברוך.                           ת.נ.צ.ב.ה.

לייבסיטי - בניית אתרים